Pamantul are 5 mostenitori constructia are alti proprietari

Creat de doara.florin, Noi 25, 2010, 01:34 PM

« precedentul - următorul »

doara.florin

Deci situatia este urmatoarea Titlu de proprietate cu un defunct X si 5 mostenitori : A,B,C,D,E .Cu 2 constructii pe el Casa si Anexa,Casa este vanduta de defunct X catre copilul mostenitorului A,prin contract de vanzare cumparare in anul 1987,contract in care nu se spune nimic despre anexa.Deci se vinde doar casa.Putem intabula  pamantul,casa si anexa in aceeasi documentatie?Cum fac asta?
Anexez la documentatie contractul de vanzare cumparare pentru casa cu un certificat constatator pe numele proprietarului(adica copilul mostenitorului A) si pentru anexa un certificat constatator pe numele cui?Daca trec toti proprietarii in CP,imi vor cere acte pentru teren si pentru copilul mostenitorului A?

diagodose2009

S-a sters

Modificat de diagodose2009 (25-11-2010 14:00:52)

bad wolf

Nu ! Aici , daca vanzarea casei s-a facut 1987 , condorm L18/1991 , comisia locala de fond funciar trebuie sa-i elibereze t.p. proprietarului casei pentru terenul aferent.
In cazul in care nu i s-a eliberat , atunci se complica problema , prin aceea ca trebuie anulat t.p.  care contine terenul aferent casei si apoi se elibereaza alte titlui de proprietate in mod corect.Apoi intabularea se face dupa regulile cunoscute.
In acest caz nu se pune problema de drept de servitude pentru proprietarul casei, pentru ca el are drept de poprietate.
Sper sa gasesc cararea corecta !

lacriman

Din moment ce discutam de un singur imobil - adica o parcela de teren cu constructii pe ea - se face o singura lucrare.
Constructia unui proprietar poate sta pe terenul altui proprietar - se cheama drept de superficie. Problema e ca trebuie sa existe un act care sa stabileasca acest drept. Dar in contractul de vanzare trebuie sa existe vreo fraza care sa spuna ceva despre teren.Mai verifica.
Despre anexa, e discutabil, dar in definitiv primaria este cea care va elibera certificatul constatator, pe baza registrelor agricole, deci ii va elibera certificat de atestare a existentei anexei celui care plateste impozit pe ea, nu?

doara.florin

Citit toate actele,omul(copilul unuia dintre mostenitori) are contract de vanzare cumparare facut in 1987 pe o constructie si 250 m.p de teren,contract facut cu defunctul.In 2006 se elibereaza titlu de proprietate pentru cei 5 mostenitori ai defunctului si este inclus in titlu si terenul cu constructia .Rezolvari?Numai cum zice domnul Bad Wolf e posibil?Se pare ca ai mai trecut prin chestia asta batrane :D.

Modificat de doara.florin (25-11-2010 13:37:42)

Mit

In ce zona geografica este terenul?
Intreb pt. ca in Banat au fost cativa primari care au dat TP pe terenuri cu case din intravilan, pe care existau deja CF-uri.
Hotararea OCPI-ului a fost sa respecte CF-urile si sa faca abstractie de TP date pe intravilan.
In rest, in speta de fata, SUPERFICIE pe casa si intabularea anexei in baza actelor de la primarie, iar TP este... VARZA, parerea mea este ca trebuie anulat in instanta. :hi:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

kod

Mare atentie cu CF-urile astea convertite, si eu m-am prostit de cateva ori dar de atunci nu mai cer extras CF convertit in veci vecilor, cer tot timpul foaia CF, de avere in extenso :hi:
Nu mai cereti CF nou convertit ca va complicati inutil viata.

Mit

OK, Kod

Si eu cer intotdeauna un extenso sa vad trecutul imobilului.
Dar nu poti baga lucrare la OCPI fara CF convertit...
 :hi: