Obtinerea dreptului de proprietate asupra terenului apartinute CFR

Creat de romeo_zsurzs, Sep 24, 2010, 02:01 AM

« precedentul - următorul »

romeo_zsurzs

As avea o problema. As vrea sa intabulez un teren care apartine CFR-ului. Pe acel teren exista o constructie cu anexa, pentru care omul are contract de Vanzare-Cumparare de la CFR. Problema este cum as putea obtine dreptul de proprietate in favoarea persoanei pentru terenul aferent constructiei?
Va rog sa ma ajutati, am cautat solutii, dar inca sunt nedumeri.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Daca are contract de vanzare-cumparare, care ar fi problema concret? Spune ce nu merge, ca sa nu ne dam noi cu presupusul aiurea. Si spune si de care CFR anume apartine terenul, ca sunt mai multe: infrastructura, calatori, marfa, etc.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

bad wolf: Terenurile care spune CFR ca-i apartin au fost cumparate, majoritatea, prin 1900 toamna, cand s-a facut si cadastrul ala echeric meserias. Daca si-au facut, ulterior Mariei Tereza, si documentatii cf. HGR 834/1991 si au intabulat terenul da, cam asa e situatia dar daca nu, terenul e inscris doar la cartea funciara centrala Cluj si cam atâta.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Nu am zis nimica de legile fondului funciar. Cadastrul CFR in sistem echeric s-a facut cam peste tot, dar ma abtin sa spun daca se poate numi si funciar sau nu; as zice mai degraba ca face parte din cadastrele speciale. Iar la Cluj exista cartea funciara centrala a CFR unde sunt notate proprietatile lor, care e cam paralela cu cartea funciara ordinara (sau civila) cu care lucram noi, in sensul ca ce scrie la Cluj nu regasim si dincoace.
Spun ceea ce ce spun fiindca am facut HG 834/1991 pentru o regionala a CFR, cu obiective in 4 judete. S-au cerut acte de proprietate, suprapunere cu cadastrul echeric de la CFC Cluj, etc. etc. - o gramada de acte, si pana la urma s-au notat in cartea funciara ordinara. Suprafata din actele vechi de proprietate (exproprieri, cumparari) a trebuit corelata cu suprafata ocupata acum; unde au ocupat mai mult si era un obiectiv important s-a mers in instanta sau la propunere de expropriere, unde aveau suprafata in plus aiurea s-a renuntat la ea dar suprafat asta nu s-a mai notat in cartea funciara ordinara.
Ce voiam sa zic: pot exista multe situatii; daca  solicitantul initial mai vine cu ceva informatii, poate ne putem lamuri exact ce are de facut.

Modificat de John Doe (27-09-2010 08:32:10)

advex

Lucrarile de cadastru pentru caile ferate au elemente speciale si sunt reglementate prin acte emise de MLPTL si Ministerul Administratiei Publice.
Pentru cei interesati, am postat normele metoodologice la http://topograf.3xforum.ro/post/2007/1/Norme_metodologice_-_cadastru_cai_ferate/" target="_blank">http://topograf.3xforum.ro/post/2007/1/ ... ai_ferate/

romeo_zsurzs

Multumesc mult pentru ajutor! Sunt nou in domeniu,de aceea am recurs sa solicit ajutor.Am inceput cu o situatie grea dupa cum vad, in fine, merg mai departe:)
Am vorbit cu o notara care s-a ocupat de contractele de Vanzare-Cumparare privind locuintele detinute de CFR-Cluj, locuinte, care s-au vandut oamenilor, si a spus ca poate sa faca un contract de inchiriere pentru om, si a spus ca nu poate vinde CFR-ul deocamdata terenurile aferente constructiilor.
Am masurat terenul constructiile si am facut un plan de situatie cu mentionarea suprafetelor pe care le foloeste omul(respectiv curtea si gradina), care va fi avizat de CFR(directia locala), la propunerea notarei. Urmeaza sa ma intalnesc cu dansa sa vad ce propuneri mai are.