dezmembrare din parti comune indivize

Creat de vampirux, Feb 25, 2010, 10:39 PM

« precedentul - următorul »

vampirux

Salut
Daca ma puteti ajuta si pe mine
Am o lucrarare in care trebuie sa dezmembrez o camera(spalatorie) din partile comune indivize a 4 apartaamente
In cf colectiva la parti comune indivize nu este trecuta ci doar chestii generale:fundatii,acoperis, etc
In cf individula la 2 apartamente apare la descriere ca spalatrie comuna ,la un apartament doar ca spalatorie si la un apartament nu este trecuta nici la observatii ci doar apare dependinte
Am incercat sai dau nr top in continuare la celelalte apartamente si am folosit apartamentare in cp si au respins-0
am incercat cu prima inregistrare UI si au respins-o
Aveti vrea idee????????
Cineva zice sa dezmembram(apartamentam) din fiecare apartament si eventual sa le comasam dupa aceea, dar nu stiu daca merge

chestia este ca proprietari celor 4 apartamente au facut o promisiune de vanzare cumparare cu un cumparator pe o camera pe care ei au zis cai spalatorie
promisiune este trecuta si in cf
in CVC cu RAGCL apare spalatorie dar planurile sunt cam vagi
Nici nu stiu daca camera respectiva a fost vreodata spalatorie
Si acum vrem sa-l intabulam pe cumparator

Va multumesc

Trinity

cred ca cel mai sigur e sa o dai la instanta , sa se constate ca e grasit inscrisa in Cf , si sa dispuna inscrierea corecta ca bun comun la cele 4 apartamente si reapartamentarea  ca apartament separat pe cote parti la cei 4 proprietari . Cred ca vei gasi un "expert" care sa ti-o faca si un judecator care sa admita . Anexezi si respingerile . Expertul poate trece prin :a) insrcierea corecta ca bun comun la cele 4 apartamente b) reapartamentare si scoatere din bunuri comune  - crearea apartamentului 5 . Prin documentatii mai primesti 3 respingeri inainte de a o aviza , si cred ca oricum o sa trebuiasca 2 lucrari- actualizare informatii si dezmembrare UI ( 4 ?!!)

Trinity

daca din februarie pana acum ai rezolvat-o, cum ai procedat?

bad wolf

Problema este mai complicata !
Aceea spalatorie apartine "Asociatiei de locatari" si este in indiviziune, chiar daca s-a omis cota parte pentru fiecare apartament,in actul de proprietate, fiecare apartament(cota parte depinte de nr. de camere si de suprafata construrita a fiecarui apartament si a tuturor luate ca un tot.
Se impune "o actiune o constatare" care implica o experiza efectuata de un EXPERT
JUDICIAR , (nu 'expert" asa cum  cum are Trinity placerea sa ne insulte- fapt pentru care as putea sa- banez si sa-l trec pe 'lista neafgra'): deocamdata nu o fac.
In functie de Sentinta obtinuta iti putem da indicatii in continuare.
NOTA ! Nu toti expertii judiciari sunt si foarte buni cadastrasi si nici invers, asa ca va sugerez celor care sunteti  DOAR  cadastrasi sa va abtineti sa mai faci aprecieri despre expertii judiciari calitate pentru ccare nu averi pregatirea si experinta necesare.
Mult succes!

Modificat de bad wolf (18-06-2010 09:19:04)
Sper sa gasesc cararea corecta !

bogdy

cu riscul de a trece pe lista neagra a lui bad wolf il rog sa reciteasca ce scrie si apoi sa posteze.

P.S. Daca el (a se citi "trinity";) considera ca Expert Judiciar este "expert" e parerea lui si asta basta. Nu cred ca e o insulta.

Trinity

in esenta am dorit sa recomand INSTANTA ca modalitate de rezolvare a unor lucrari de acest gen. Sunt lucrari cu probleme,  care cu tot efortul si straduinta de le rezolva prin documentatii cadastrale , sunt respinse , desi, in mod normal ar trebui sa fie rezolvate fara aportul instantei.  Cu ce am gresit cand am scris ca un " expert "  ar putea rezolva problema ? - ca doar nu am scris expert tehnic judiciar artilerist   :rotfl:

Trinity

TREBUIE SA SUBLINIEZ CA AM TOT RESPECTUL PENTRU BAD WOLF SI POSTARILE SALE PRIVIND EXPERTII JUDICIARI SI IN GENERAL TOATE POSTARILE SALE . CHIAR MAI MULT DECAT ATUNCI CAND NE-AM CUNOSCUT !!!! :wink2:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Nicole

Am de facut  o dezmembrare/dezlipire a unui apartament care este deja inscris in Cartea Funciara. Proprietarul a vandut una din camere vecinului . Nu am documentatie in acest sens,nu am mai facut o astfel de lucrare,  se foloseste aceesi metodologie  ca la dezmembrarea de  terenuri?  ... sau unde gasesc informatii privitoare la aceste tip de lucrari . Multumesc ! :hi:

Modificat de Nicole (03-11-2010 21:39:23)

damaris

iti scriu cateva idei pe scurt, pentru ca nu sunt nici eu expert in acest gen de lucrari :hi:
- documentatia se va numi "apartamentare"
- pe langa anexele 1, 3, 5, 10 .. etc. pe care le folosesti in mod normal la dezmembrare unui teren, la apartamentare trebuie sa mai intocmesti anexa 9 (modelul il gasesti in ord.634, la fel si calculul coeficientilor) si releveul apartamentului.
- nu sunt obligatorii datele grafice
- iar cand intocmensti generarea CP, va trebui sa completezi si rubrica Unitati individuale care sa fie in concordanta cu datele trecute in anexa 9

lacriman

Nu, nu e vorba de apartamentare, ci de dezmembrare UI. Cel mai simplu este sa folosesti help-ul din generare CP, care iti spune ce trebuie sa completezi acolo.
DPDV tehnic, seamana cu dezmembrarea terenurilor, adica faci o plansa cu propunere de dezmembrare dupa care cate una ptr fiecare spatiu rezultat, doar ca toate sunt relevee. Trebuie insa sa intocmesti foaia de avere a constructiei respective, in care adaugi in locul UI-ului care se dezemembreaza, cele doua UI-uri rezultate. Repartizezi cotele de parti comune si de teren aferente apartamentului initial catre cele doua rezultate, in general proportional cu suprafetele utile ale fiecaruia.
Problema cea mare este insa asigurarea accesului. Pe unde intra vecinul in camera cumparata? Prin holul apartamentului dezmembrat? Atunci ai o servitute.
Dar daca vrea sa deschida o usa care sa dea direct in apartamentul lui (ai zis ca e vecin) are nevoie de certificat de urbanism si autorizatie de constructie, ptr ca de cele mai multe ori peretii dintre apartamente sunt pereti de rezistenta, si spargerea lor se face doar dupa expertizare.

Mit

In situatia cu spargerea unui perete de rezistenta, OCPI (Timis de ex.) cere CU pt. o astfel de sit. :)

Nicole

proprietarii au facut modificarile  fara a avea autorizatie de construire si nici certificat de urbanism .... au primit o amenda si obligativitatea de a intra in legalitate ... Multumesc pentru informatii , mi-au fost de un real folos.

Oamenii fac numai lucruri traznite    :rolleyes:

Modificat de Nicole (07-11-2010 08:12:15)