Intabulare de locuinte

Creat de gina, Ian 05, 2012, 03:22 PM

« precedentul - următorul »

gina

Salve,

Am o problema care trebuie sa o rezolv: am doua case:
1) una este o extindere din 2002, cu autorizatie de constructie de la primarie, platesc impzit pe situatia actula  deja din 2002, dar nu am reusit sa o intabulez.

2) Tot  pe acelasi  tern, exista de anii multi un grajd, pe care eu l-am modificat acum 5 anii, cadea in bucatzii, asa am facut o bucatarie de vara( si pt iarna:)....)
 cu toate utilitatile, aceasta nu are nimic, nici autorizatie, nimic de nimic,  eu am cumparat acum 10 anii aceste case si amindoaua existau de anii. Cum sa fac sa o pun in cadastru si pe asta? sau sa o las asa...cum imi convine....????

Multumec mult si astept raspunsurile dumneavoastra cu nerabdare!!!!
   o zi buna Gina.

lardia

Trebuie facuta o documentatie de actualizare date.
In functie de certificatul de edificare emis de primarie se vor nota sau inscrie in Cartea funciara constructiile:

Casa -  notata, daca primaria nu mentioneaza proprietarul in certificatul de edificare.
Extinderea casei inscrisa conform autorizatiei de construire
Bucataria de vara - notata,  daca primaria nu mentioneaza proprietarul in cerificatul de edificare.


Conditii ce trebuie indeplinite:

Casa si bucataria de vara trebuie sa fie edificate inainte de anul 2001 si sa fie in evidențele fiscale.
Extinderea casei, la fel, sa fie in evidentele fiscale.


Daca primaria considera ca bucataria de vara a fost construita ilegal, nu elibereaza certificat de edificare pe aceasta constructie si aceasta nu se poate nota sau inscrie in Cartea Funciara decat dupa intrarea in legalitate.

ups, postul nu-i la sectiunea corecta si in plus s-a mai dezbatut si in alt loc...

Modificat de lardia (09-01-2012 18:00:00)

Anton Pann

Din ce ai postat, rezulta ca exista o casa inscrisa in Cf la care ai facut in 2002 o extindere cu autorizatie pe care nu ai reusit sa o intabulezi . Nu inteleg de ce nu ai reusit, poate casa -corpul principal la care s-a facut extinderea nu era intabulat ? Si mai exista un grajd pe care l-ai renovat si ai facut bucatarie de vara. Sau nu ai avut proces verbal de receptie, pentru in cazul asta , dupa 2001 trebuia si asa ceva .

Nu prea inteleg cum se poate nota o casa - daca primaria nu mentioneaza proprietarul . Cine va fi proprietarul inscris in CF ? Poate sa apara o casa fara a avea proprietar ? 

Conform ordinului stiu ca orice constructie , facuta inainte de 2001 , se inscrie in Cf cu adverinta emisa de primarie, in care in mod obligatoriu trebuie sa apara si proprietarul si valoarea de impozitare, daca se elibereaza aceasta adeverinta . Daca nu se elibereaza aceasta adeverinta , prin actiune in instanta , actiune in constatare  , in baza unei expertize se poate inscrie constructiia . Taxa judiciara de timbru este mult mai mare prin instanta . 
Cine ma poate lamuri ce inseamna sau care este diferenta intre a se nota sau a se inscrie constructiile in CF ? - cu prevederea legala.