stampila noua

Creat de chase, Noi 24, 2011, 01:35 PM

« precedentul - următorul »

chase

Salutare.
Sunt topograf autorizat din 2009 si lucrez pe 2 judete, respectiv Brasov si Arges.Am o mica nelamurire.La ocpi Arges mi s-a spus ca trebuie sa imi schimb stampila conform noului ordin (?), 785 banuiesc, pt ca donsoara de la registratura nu a fost clara in exprimare si nu mi-a comunicat efectiv "conform ordinului X sau Y..." si ca nu mi se vor mai accepta lucrarile cu stampila veche (pe care o am de la autorizare).
Intrebarea mea vine,cunoscand problema cu reautorizarile celor dinainte de 2007,este necesar ca si noi (cei autorizati dupa 2007) sa ne schimbam stampilele, sau nu?Si daca da, unde apare aceasta noua reglementare pentru ca eu unul nu am gasit pe nicaieri...Am incecat sa ii explic domnitei de la Arges din cunostintele mele despre acest lucru ca nu sunt obligat sa o schimb, dar dansa o tine sus si tare ca sunt obligat conform "ultimului ordin" (sau cel putin asa imi amintesc sa fi spus, exact cuvintele ei)
Va multumesc

bad wolf

#1
Citat din: chaseSalutare.
Sunt topograf autorizat din 2009 si lucrez pe 2 judete, respectiv Brasov si Arges.Am o mica nelamurire.La ocpi Arges mi s-a spus ca trebuie sa imi schimb stampila conform noului ordin (?), 785 banuiesc, pt ca donsoara de la registratura nu a fost clara in exprimare si nu mi-a comunicat efectiv "conform ordinului X sau Y..." si ca nu mi se vor mai accepta lucrarile cu stampila veche (pe care o am de la autorizare).
Intrebarea mea vine,cunoscand problema cu reautorizarile celor dinainte de 2007,este necesar ca si noi (cei autorizati dupa 2007) sa ne schimbam stampilele, sau nu?Si daca da, unde apare aceasta noua reglementare pentru ca eu unul nu am gasit pe nicaieri...Am incecat sa ii explic domnitei de la Arges din cunostintele mele despre acest lucru ca nu sunt obligat sa o schimb, dar dansa o tine sus si tare ca sunt obligat conform "ultimului ordin" (sau cel putin asa imi amintesc sa fi spus, exact cuvintele ei)
Va multumesc
Toate stampilele trebuie sa fie conf ord. 107, autorizatiile obtinute anterior aparitiei acestui ordin se preschimba fara examen contra sumei de 100 lei.
Sper sa gasesc cararea corecta !

chase

Multam de raspuns...Suma banuiesc ca se plateste unde se face stampila, nu cred ca fac ei asa ceva (ocpi).Inca o data multumesc.

P.S. Enervant este ca nu se comunica pe nicaieri asta...Mi se pare normal ca toti cei care folosesc stampile vechi sa fie comunicati printrun e-mail sau ceva ca trebuie schimbate stampilele pentru ca nu imi amintesc nicaieri sa fie specificat in mod clar ca si cei de dupa 2007 trebuie sa isi modifice stampila.

Modificat de chase (24-11-2011 12:13:44)

bad wolf

#3
Citat din: chaseMultam de raspuns...Suma banuiesc ca se plateste unde se face stampila, nu cred ca fac ei asa ceva (ocpi).Inca o data multumesc.

P.S. Enervant este ca nu se comunica pe nicaieri asta...Mi se pare normal ca toti cei care folosesc stampile vechi sa fie comunicati printrun e-mail sau ceva ca trebuie schimbate stampilele pentru ca nu imi amintesc nicaieri sa fie specificat in mod clar ca si cei de dupa 2007 trebuie sa isi modifice stampila.

Citeste cu atentie ord. 107. Mai intai trebuie sa-ti schimbi Certificatul de autorizare la OCPI sau ANCPI (unde l-ai  obtinut) si apoi iti faci stampila  ,pe baza noului Certificat de autorizare . Stampilele se confectoneaza la centre autorizate pentru asa ceva.
Sper sa gasesc cararea corecta !

chase

#4
Citat din: bad wolf
Citat din: chaseMultam de raspuns...Suma banuiesc ca se plateste unde se face stampila, nu cred ca fac ei asa ceva (ocpi).Inca o data multumesc.

P.S. Enervant este ca nu se comunica pe nicaieri asta...Mi se pare normal ca toti cei care folosesc stampile vechi sa fie comunicati printrun e-mail sau ceva ca trebuie schimbate stampilele pentru ca nu imi amintesc nicaieri sa fie specificat in mod clar ca si cei de dupa 2007 trebuie sa isi modifice stampila.

Citeste cu atentie ord. 107. Mai intai trebuie sa-ti schimbi Certificatul de autorizare la OCPI sau ANCPI (unde l-ai  obtinut) si apoi iti faci stampila  ,pe baza noului Certificat de autorizare . Stampilele se confectoneaza la centre autorizate pentru asa ceva.

deci stati asa ca eu nu mai inteleg nimic...Am citit ordinul 107 privind autorizarea,reautorizarea si recunoasterea autorizarii si nu o data .... sa incepem cu inceputul...

"Art. 7. - (1) În vederea recunoasterii autorizării, cetătenii unui stat membru al Uniunii Europene sau ai unui stat care apartine Spatiului Economic European depun la ANCPI un dosar cu următoarele documente..."

"(2) Documentele prevăzute la alin. (1) trebuie să fie însotite de o traducere în limba română, efectuată de un traducător autorizat de Ministerul Justitiei, sau de o traducere oficială echivalentă."

ideea este ca nu se specifica NICAIERI ca este vorba si de cei autorizati ulterior anului de gratie 2007 ....

"(3) Geodezii cu drept de semnătură, autorizati prin Ordinul Geodezilor din România, sunt autorizati de drept si sunt obligati ca în termen de 8 luni de la intrarea în vigoare a prezentului regulament să obtină certificatul de autorizare si stampila, în categoriile prevăzute de prezentul regulament, cu plata tarifelor legale.
(4) Persoanele fizice autorizate de ANCPI/OCPI anterior anului 2007, în temeiul Regulamentului privind autorizarea persoanelor fizice si juridice care pot să realizeze si să verifice lucrări de specialitate în domeniile cadastrului, geodeziei si cartografiei pe teritoriul României, aprobat prin Ordinul ministrului administratiei publice nr. 538/2001*), cu modificările si completările ulterioare, sunt obligate ca în termen de 8 luni de la intrarea în vigoare a prezentului regulament să îsi reînnoiască certificatul de autorizare si stampila, prin depunerea unui nou dosar de autorizare care să contină certificatul vechi si stampila, cu plata tarifelor legale, fără reexaminare.
"
deci este CLAR ca nu este vorba si de "plebea" care s-a autorizat ulterior 2007 ci numai de aceia care doresc recunoasterea autorizarii de pe alte meleaguri.


tada .... anterior anului 2007

Poate sunt eu batut in cap mai ales ca stim cu totii cum se "editeaza" (subliniez editeaza) legile (ordonantele, etc.) la noi in tara lasand loc de interpretari mai mult decat subiective, totusi din tot 107 pe care il stiu destul de bine ... nu am inteles ca si noi trebuie sa ne schimbam certificatele de autorizare.Si ceea ce este si mai socant, este faptul ca mi s-a cerut asta la un oficiu de cadastru unde, spre deosebire de Brasov, lucrurile decurg mai lin, ca sa ma exprim in termeni lejeri.Daca era vorba sa sar si eu din termenul de 8 luni pe care il regasesc in Ordinul 107 (ceea ce este cazul) si depuneam (ceea ce fac) lucrari la Brasov cu stampila veche, pana acum eram amendat de cel putin 50 de ori.

In concluzie ... nu inteleg nimic din ceea ce trebuie sa fac eu cu autorizatia mea ... ma sterg....cu ea, o schimb sau inca e valabila...sau e valabila numai la mine in Judet?Sunt bagat in ceata destul dea rau...

Modificat de chase (24-11-2011 17:07:05)

bad wolf

#5
Citat din: chase
Citat din: bad wolf
Citat din: chaseMultam de raspuns...Suma banuiesc ca se plateste unde se face stampila, nu cred ca fac ei asa ceva (ocpi).Inca o data multumesc.

P.S. Enervant este ca nu se comunica pe nicaieri asta...Mi se pare normal ca toti cei care folosesc stampile vechi sa fie comunicati printrun e-mail sau ceva ca trebuie schimbate stampilele pentru ca nu imi amintesc nicaieri sa fie specificat in mod clar ca si cei de dupa 2007 trebuie sa isi modifice stampila.

Citeste cu atentie ord. 107. Mai intai trebuie sa-ti schimbi Certificatul de autorizare la OCPI sau ANCPI (unde l-ai  obtinut) si apoi iti faci stampila  ,pe baza noului Certificat de autorizare . Stampilele se confectoneaza la centre autorizate pentru asa ceva.

deci stati asa ca eu nu mai inteleg nimic...Am citit ordinul 107 privind autorizarea,reautorizarea si recunoasterea autorizarii si nu o data .... sa incepem cu inceputul...

"Art. 7. - (1) În vederea recunoasterii autorizării, cetătenii unui stat membru al Uniunii Europene sau ai unui stat care apartine Spatiului Economic European depun la ANCPI un dosar cu următoarele documente..."

"(2) Documentele prevăzute la alin. (1) trebuie să fie însotite de o traducere în limba română, efectuată de un traducător autorizat de Ministerul Justitiei, sau de o traducere oficială echivalentă."

ideea este ca nu se specifica NICAIERI ca este vorba si de cei autorizati ulterior anului de gratie 2007 ....

"(3) Geodezii cu drept de semnătură, autorizati prin Ordinul Geodezilor din România, sunt autorizati de drept si sunt obligati ca în termen de 8 luni de la intrarea în vigoare a prezentului regulament să obtină certificatul de autorizare si stampila, în categoriile prevăzute de prezentul regulament, cu plata tarifelor legale.
(4) Persoanele fizice autorizate de ANCPI/OCPI anterior anului 2007, în temeiul Regulamentului privind autorizarea persoanelor fizice si juridice care pot să realizeze si să verifice lucrări de specialitate în domeniile cadastrului, geodeziei si cartografiei pe teritoriul României, aprobat prin Ordinul ministrului administratiei publice nr. 538/2001*), cu modificările si completările ulterioare, sunt obligate ca în termen de 8 luni de la intrarea în vigoare a prezentului regulament să îsi reînnoiască certificatul de autorizare si stampila, prin depunerea unui nou dosar de autorizare care să contină certificatul vechi si stampila, cu plata tarifelor legale, fără reexaminare.
"
deci este CLAR ca nu este vorba si de "plebea" care s-a autorizat ulterior 2007 ci numai de aceia care doresc recunoasterea autorizarii de pe alte meleaguri.


tada .... anterior anului 2007

Poate sunt eu batut in cap mai ales ca stim cu totii cum se "editeaza" (subliniez editeaza) legile (ordonantele, etc.) la noi in tara lasand loc de interpretari mai mult decat subiective, totusi din tot 107 pe care il stiu destul de bine ... nu am inteles ca si noi trebuie sa ne schimbam certificatele de autorizare.Si ceea ce este si mai socant, este faptul ca mi s-a cerut asta la un oficiu de cadastru unde, spre deosebire de Brasov, lucrurile decurg mai lin, ca sa ma exprim in termeni lejeri.Daca era vorba sa sar si eu din termenul de 8 luni pe care il regasesc in Ordinul 107 (ceea ce este cazul) si depuneam (ceea ce fac) lucrari la Brasov cu stampila veche, pana acum eram amendat de cel putin 50 de ori.

In concluzie ... nu inteleg nimic din ceea ce trebuie sa fac eu cu autorizatia mea ... ma sterg....cu ea, o schimb sau inca e valabila...sau e valabila numai la mine in Judet?Sunt bagat in ceata destul dea rau...

Eiii, mai sunt si ordine nescrie. Nu ai observat ca autorizatile au un nou mod de codificare si numerotare? Ei bine  ,cineva acolosus , adica la ANCPI ,a zis ca trebuie sa aiba toate autorizatiile acelasi tip de codificare , dar a uitat sa mai si scrie, asa ca...
Iti spun asta din sursa sigura.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Cine s-a autorizat prima data dupa 2007 a avut un nou model de autorizatie, cu alt cod. Cine s-a autorizat inainte de 2007 (la OCPI/ANCPI sau OGR) a avut codurile vechi. Acum s-a dorit ca toata lumea sa aiba acelasi model si coduri pe autorizatii si de aceea s-a precizat destul de clar zic eu in Ordinul nr. 107 ce are fiecare de facut.
Nu scrie nicaieri acolo (pe la art. 54) ca iti anuleaza cineva autorizatia, doar ca nu mai poti depune lucrari dupa 8 luni. Deci daca trece termenul asta, iti faci dosar si te duci la OCPI sa-ti schimbe autorizatia - cel putin asa inteleg eu chestiunea, n-am mai auzit pe cineva sa rateze termenul. Daca l-a interesat.
Nu zic ca e corect, cel putin eu m-am plictisit de atatea schimbari de nume de ministere si poate n-at fi rau sa-i dea cineva in judecata, si la fiecare 2 ani cand mai schimba ceva sa ne plateasca ei stampilele.

chase

#7
Citat din: bad wolf
Citat din: chase
Citat din: bad wolfCiteste cu atentie ord. 107. Mai intai trebuie sa-ti schimbi Certificatul de autorizare la OCPI sau ANCPI (unde l-ai  obtinut) si apoi iti faci stampila  ,pe baza noului Certificat de autorizare . Stampilele se confectoneaza la centre autorizate pentru asa ceva.

deci stati asa ca eu nu mai inteleg nimic...Am citit ordinul 107 privind autorizarea,reautorizarea si recunoasterea autorizarii si nu o data .... sa incepem cu inceputul...

"Art. 7. - (1) În vederea recunoasterii autorizării, cetătenii unui stat membru al Uniunii Europene sau ai unui stat care apartine Spatiului Economic European depun la ANCPI un dosar cu următoarele documente..."

"(2) Documentele prevăzute la alin. (1) trebuie să fie însotite de o traducere în limba română, efectuată de un traducător autorizat de Ministerul Justitiei, sau de o traducere oficială echivalentă."

ideea este ca nu se specifica NICAIERI ca este vorba si de cei autorizati ulterior anului de gratie 2007 ....

"(3) Geodezii cu drept de semnătură, autorizati prin Ordinul Geodezilor din România, sunt autorizati de drept si sunt obligati ca în termen de 8 luni de la intrarea în vigoare a prezentului regulament să obtină certificatul de autorizare si stampila, în categoriile prevăzute de prezentul regulament, cu plata tarifelor legale.
(4) Persoanele fizice autorizate de ANCPI/OCPI anterior anului 2007, în temeiul Regulamentului privind autorizarea persoanelor fizice si juridice care pot să realizeze si să verifice lucrări de specialitate în domeniile cadastrului, geodeziei si cartografiei pe teritoriul României, aprobat prin Ordinul ministrului administratiei publice nr. 538/2001*), cu modificările si completările ulterioare, sunt obligate ca în termen de 8 luni de la intrarea în vigoare a prezentului regulament să îsi reînnoiască certificatul de autorizare si stampila, prin depunerea unui nou dosar de autorizare care să contină certificatul vechi si stampila, cu plata tarifelor legale, fără reexaminare.
"
deci este CLAR ca nu este vorba si de "plebea" care s-a autorizat ulterior 2007 ci numai de aceia care doresc recunoasterea autorizarii de pe alte meleaguri.


tada .... anterior anului 2007

Poate sunt eu batut in cap mai ales ca stim cu totii cum se "editeaza" (subliniez editeaza) legile (ordonantele, etc.) la noi in tara lasand loc de interpretari mai mult decat subiective, totusi din tot 107 pe care il stiu destul de bine ... nu am inteles ca si noi trebuie sa ne schimbam certificatele de autorizare.Si ceea ce este si mai socant, este faptul ca mi s-a cerut asta la un oficiu de cadastru unde, spre deosebire de Brasov, lucrurile decurg mai lin, ca sa ma exprim in termeni lejeri.Daca era vorba sa sar si eu din termenul de 8 luni pe care il regasesc in Ordinul 107 (ceea ce este cazul) si depuneam (ceea ce fac) lucrari la Brasov cu stampila veche, pana acum eram amendat de cel putin 50 de ori.

In concluzie ... nu inteleg nimic din ceea ce trebuie sa fac eu cu autorizatia mea ... ma sterg....cu ea, o schimb sau inca e valabila...sau e valabila numai la mine in Judet?Sunt bagat in ceata destul dea rau...

Eiii, mai sunt si ordine nescrie. Nu ai observat ca autorizatile au un nou mod de codificare si numerotare? Ei bine  ,cineva acolosus , adica la ANCPI ,a zis ca trebuie sa aiba toate autorizatiile acelasi tip de codificare , dar a uitat sa mai si scrie, asa ca...
Iti spun asta din sursa sigura.


bun, perfect de acord cu legile nescrise (sunt la putere mai multe asa decat cele scrise) dar sa ne spuna la toti ce sa facem...nu sa ne trezim ca "nu mai puteti depune lucrari" de pe o zi pe alta ... or fi ele nescrise dar sa fie comunicate si in timp pt ca stim cu totii de ce ne lovim din cand in cand cu termene incalcate, cu beneficiari care se grabesc si care vor lucrarile ieri, etc. etc.

chase

#8
Citat din: John DoeCine s-a autorizat prima data dupa 2007 a avut un nou model de autorizatie, cu alt cod. Cine s-a autorizat inainte de 2007 (la OCPI/ANCPI sau OGR) a avut codurile vechi. Acum s-a dorit ca toata lumea sa aiba acelasi model si coduri pe autorizatii si de aceea s-a precizat destul de clar zic eu in Ordinul nr. 107 ce are fiecare de facut.
Nu scrie nicaieri acolo (pe la art. 54) ca iti anuleaza cineva autorizatia, doar ca nu mai poti depune lucrari dupa 8 luni. Deci daca trece termenul asta, iti faci dosar si te duci la OCPI sa-ti schimbe autorizatia - cel putin asa inteleg eu chestiunea, n-am mai auzit pe cineva sa rateze termenul. Daca l-a interesat.
Nu zic ca e corect, cel putin eu m-am plictisit de atatea schimbari de nume de ministere si poate n-at fi rau sa-i dea cineva in judecata, si la fiecare 2 ani cand mai schimba ceva sa ne plateasca ei stampilele.

cei autorizati intre 2007 si respectiv 2010 cand a intrat in vigoare ordinul 107 au avut aceleasi tip de stampila ca cei dinainte de 2007 din ce stiu eu cu aceleasi categorii si balarii.
 si daca am eu am inteles ceva din 107 si nu mi-am schimbat autorizatia si stampila, nu am facut-o ca nu m-a interesat  ;) ci doar pentru ca nu am vazut scris nicaieri ca asa ar trebuii ...
Si ca sa va mai spun ceva, la OCPI Brasov mi s-a spus ca nu este necesar sa imi schimb stampila din moment ce sunt autorizat dupa 2007...deci?sa inteleg ca autorizatia mea va fi valabila numai aici din moment ce e ok, iar pt Arges va trebuii sa ma reautorizez ?

Tara nimanui...cu legi date verbal "ca asa i s-a parut lui normal"...
Respectele mele pt toti care v-ati obosit sa dati un reply aici, ramane sa ma cert cu oficiile sa vad poate ajung la un consens intre cele doua...

PS Probabil la Arges a ajuns mai repede "acea lege nescrisa" ca de la Buc pana la Pitesti e autostrada spre deosebire de Brasov.

John Doe

#9
Despre stampile s-a mai discutat si aici si chiar de prin 2010, de exemplu http://www.topograf.3xforum.ro/post/2046/1/ce_se_intampla_cu_cei_autorizati_dupa_anul_2007_/ . Cert este ca nimeni nu va veni sa spuna fiecaruia ce are de facut, trebuie sa fim noi pe faza.

chase

#10
Citat din: John DoeDespre stampile s-a mai discutat si aici si chiar de prin 2010, de exemplu http://www.topograf.3xforum.ro/post/2046/1/ce_se_intampla_cu_cei_autorizati_dupa_anul_2007_/ . Cert este ca nimeni nu va veni sa spuna fiecaruia ce are de facut, trebuie sa fim noi pe faza.


Munteanu_79
Membru nou
Mesaj Privat

Din: Comarnic
Inregistrat: 31-07-2006
Postari: 32
Poate o sa supar ceva lume pe aici dar am si eu o intrebare.
Am citit noul regulament dar nu m-am putut lamuri cu o problema.
Am obtinut autorizatia in anul 2009....va trebui sa-mi schimb certificatul si stampila?
Va multumesc!

17-10-2010 11:45:15   
E-mail   Raportati | Citati
John Doe
Moderator
Mesaj Privat

Din: Sibiu
Inregistrat: 07-07-2008
Postari: 2138
Raspuns: NU.

Sfat: mai citeste inca o data Ordinul directorului general al ANCPI nr. 107/2010 si cauta art. 54, (4).
Si alta data posteaza dupa ce cauti si nu te tescurci singur si dupa ce citesti ce s-a postat inainte; am impresia ca unele chestiuni cu caracter general ti-au scapat.

Modificat de John Doe (17-10-2010 12:22:11)

17-10-2010 12:07:49   


deci NU trebuie sa schimb nimic... si oricum o sa ma cert cu ei pentru ca nu este NIMIC scris negru pe alb ... poate sa ma sune si mama lu` Basexu ca nu dau doi bani pe povesti.

nicu1000

In anul 2009 cred ca autorizarea s-a facut de OGR, caci ANCPI nu mai facea autorizari. Conform Ordinului 107/2010 art.54 este musai sa schimbi stampila pana la 29.11.2010, altfel OCPI nu mai primeste astfel de lucrari.
Ar trebui sa mai cititi si cele cateva regulamente si legi existente in domeniu.
Succes!

chase

#12
Citat din: nicu1000In anul 2009 cred ca autorizarea s-a facut de OGR, caci ANCPI nu mai facea autorizari. Conform Ordinului 107/2010 art.54 este musai sa schimbi stampila pana la 29.11.2010, altfel OCPI nu mai primeste astfel de lucrari.
Ar trebui sa mai cititi si cele cateva regulamente si legi existente in domeniu.
Succes!

Adica vrei sa spui ca eu nu stiu cine m-a autorizat?:) buna asta :))
si nu am de gand sa imi schimb nimic pana nu apare undeva reglementarea asta, referitoare la noi cei autorizati intre 2007 si 2010 pana la intrarea ordinului 107 in vigoare. Asa mi se pare corect daca tot e vorba de respectat regulamente si nu de povesti si legi "nescrise"

adrianc

Chase? pe stampila ta scrie cumva MINISTERUL ADMINISTRATIEI SI INTERNELOR?
Daca da, "trebuie" sa o schimbi pentru ca ANCPI a trecut la Ministerul dezvoltarii regionale si turismului.
In alta ordine de idei, daca ti-au zis aia ca nu iti mai accepta lucrari cu stampila veche, schimb-o. Ce-o sa faci? O sa te lasi de meserie? Cu stampila pui mancare pe masa.
La muncă! nu la întins mâna.

chase

pai la Brasov, unde sunt eu autorizat au zis ca nu trebuie schimbata de asta ma agit ca un pepsi ...