lucrare de specialitate pentru autorizare

Creat de noiembrie13, Noi 13, 2011, 05:24 PM

« precedentul - următorul »

noiembrie13

buna ziua tuturor celor de pe forum!

va rog sa ma ajutati asupra catorva nelamuriri pe care le am legate de autorizare!

1. lucrarea de specialitate - exemplu (realizata sau la care s-a participat in perioada de practica) este necesara pentru autorizare?!...intreb pt ca uitandu-ma la art. 6 din Ordinul ANCPI 107/2010 nu este prevazuta; (din cate stiam pana acum aceasta era necesara...dar nu mai stiu unde era prevazuta)

2. lucrarea de specialitate-exemplu a fost verificata la OCPI avand trecut la intocmit PFA cu care am executat practica....dar ce as vrea sa stiu este pe cine trec la intocmit in momentul in care pun aceasta lucrare in dosarul de autorizare?!....sa ma trec pe mine ca cel care a intocmit-o (avand in vedere ca si initial tot eu am facut-o) sau las colegul PFA la care am factu practiva ( stiu ca la firme ar fi fost mai usor deoarece exista un cartus in care erau trecuti executantul, desenatorul, verificatorul, etc  si acolo as fi aparut)

Multumesc anticipat!!

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

noiembrie13

@ bad wolf....Lista de lucrari este obligatorie conform art. 6 lit c din ordinul 107/2010!!...iar lucrarile "se contabilizeaza" e mult spus pt ca un PFA poate avea cel mult angajati -respectiv eu sa fiu acel angajat - carora le ofera o adeverinta cu lucrarile la care au participat...dar nu e obligatoriu sa tina o evidenta scriptica a celor care au participat efectiv la fiecare lucrare -din pacate:)....asa ca postul tau, cu parere de rau, nu m-a ajutat deloc, DAR iti multumesc oricum!

ACUM
..pt ca se presupune ca in dosar trebuie pusa ca exemplu o lucrare reala executata de un PFA si care a fost avizata de OCPI ( desigur ca lucrarea e in copie si nu e obligatoriu sa aiba stampila pfa-ului sau viza ocpi)
VA ROG, pe cei care v-ati autorizat in ultimii 2 ani si sunteti prezenti pe forum, daca se poate, sa-mi spuneti LUCRAREA depusa ca exemplu la dosarul de autorizare VA avea trecuti la intocmit pe voi sau pe acel PFA la care ati lucrat!!

Modificat de noiembrie13 (13-11-2011 17:39:02)

cristi_gav

Parerea mea este ca "lista lucrarilor de specialitate realizate" nu inseamna o insiruire a lucrarilor de cadastru efectuate si avizate de OCPI. Nici nu are de unde un neautorizat (inca) sa prezinte o asa lista. Se refera la tipurile de lucrari la care a participat in timpul scolii sau practicii efectuate: actualizare, reperaj fotogrammetrice, fotointerpretare, masuratori in reteaua geodezica, nivelment trogonometric sau geometric etc.

noiembrie13

@cristi_gav:.....parerea ta ar fi binevenita DACA ar fi la subiect...TU ce ai scris la intocmit in lucrarea pe care ai avut-o in dosar cand te-ai autorizat!!?-ASTA ERA INTREBAREA!..daca nu vrei sa raspunzi e ok!!!..dar de ce vii sa scrii doar ca sa faci posturi!????!!
si inca ceva: parerea ta este in mare parte gresita....lista de lucrari la care AI PARTICIPAT! sau pe care le-ai realizat  si pe care PFA-ul si-a pus stampila ar cam TREBUI SA CUPRINDA LUCRARI CARE AU FOST VERIFICATE(executate de pfa-ul respectiv pt beneficiari si verificate de ocpi) pt ca asta ESTE printre singurele moduri REALE in care se poate certifica faptul ca lucraile tale(la care ai participat) pe care le enumeri nu sunt cate-n luna si-n stele...
...Dar sa nu deviem de la ce ma interesa pe mine....pe cine trec la intocmit in lucrarea mea pt dosarul de autorizare?!:)

Mit

Tu nu poti lua lucrarea unuia si sa scrii ca ai intocmit-o tu; asta-i furt intelectual.
Poti insa sa scrii unde este aportul tau exact (masuratoare, prelucrare date, calcule, desene, redactare, etc...) Deasemenea, poti sa scrii ca lucrarea este executata 100% de catre tine, sub indrumarea lui X-lescu, care-a parafat-o cu stampila lui.
In cativa ani de vechime ai tai, ai participat la realizarea mai multor lucrari; ca atare, fa un tabel care sa cuprinda pe cele reprezentative si explica la fiecare in ce a constat aportul tau.
Succes. :hi:

noiembrie13

@ mit:
1. absolut de acord cu furtul indetelctual....SI NICI NU SE PUNE PROBLEMA DE ASA CEVA
2. ma aflu exact in situatia de care spui: lucrare 99% intocmita de mine sub  indrumarea unui PFA ...si lucrarea respectiva a si fost verificata la OCPI :)
3. legat lista de lucrari nu am nici o problema in intocmire!!:)

singura problema a mea este urmatoarea: lucrarea de la punctul 2. a fost verficata de ocpi sub semnatura pfa-ului respectiv:)....acum eu ma intreb daca listand o copie a acelei lucrari (din calculatorul meu...de unde a si fost intocmita)...sa ma trec pe mine la intocmit ?!!..sau il las tot pe el (colegul cu pfa sub indrumarea caruia am facut lucrarea) pt a putea sa-mi atasez aceasta lucrare in dosarul pt autorizare .....

P.S. sper ca de data asta m-am facut inteles cat de cat:)

bad wolf

Numai pentru cat. A si D se cere o lucrare complexa pe care trebuie sa o sustii la ANCPI , chiar daca nu a trecut pe la un OCPI pentru a fi avizata.Dar este , totusi , bine sa fie o lucrare avizate.
Pentru aqutorizarea in cat. C si B se cere o lista de lucrari , care pot sa fie si altfel de lucrari decat cele care trebuie avizate de OCPI.
Dar, un tanar absolvent nu prea are ce lista sa puna cu lucrari avizate, asa ca face o lista cu alte lucrari efectuate chiar daca nu el a fost cel care raspundea de lucrare.
Sper sa gasesc cararea corecta !

cristi_gav

@noiembrie13:
Daca te opreai imediat dupa "ASTA ERA INTREBAREA" ...filosof ramaneai. Dupa cum observi, si Mit si bad wolf mi-au confirmat postarea. Si fiindca m-ai intrebat, in dosarul de autorizare am pus o drumuire facuta de mine. Masurata si compensata dupa toate regulile. OK?
Succes!

noiembrie13

multumesc tuturor de raspunsuri si mesaje !!
pana la urma m-am lamurit: lucrarea este necesara pt autorizarea la cat. A, respectiv D pt cetatenii romani, dar si pentru toti cetatenii EU care vor sa se autorizeze in RO (indiferent de categorie)
..nu stiu de unde am ramas cu ideea ca si pt cat B si C ar fi fost necesara lucrare!:(