Topograf - din interes material sau NU

Creat de greuceanu, Mar 20, 2011, 04:13 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

#15
Citat din: heruvimCred ca toti topografii ar trebui sa incerce sa tina pasul cu tehnica si noile metode de a masura.Romposul poate fi folosit numai pentru a face verificari expeditive iar legarea efectiva la sistem sa se faca fie prin drumuire fie prin post procesare cu gps-ul.
Nu inteleg de unde atata reticenta fata de cei tineri.Cunosc zeci de autorizati/topografi batrani care inca lucreaza ca in anii 80 cu imobile masurate din 4 puncte.Respect un meserias adevarat si il stimez daca stie sa imi dovedeasca faptul ca el e un bun meserias prin calitatea lucrarilor pe care le face nu prin modul 
in care se lauda pe sine.
Nu neg faptul ca inca mai sunt pe piata meseriasi cu multe lucrari grele facute pe vremuri cand meseria asta era mult mai greu de facut decat in zilele noastre cand te chinuiai sa masori cu un teodolit trei zile ceea ce acum poti masura in doua ore cu o statie totala.
In ceea ce priveste expertizele,indiferent de natura lor atata timp cat sunt in domeniul topografic cred ca ar trebui sa respecte aceleasi rigori ca orice masuratoare cadastrala:legare la retea,precizii bune,laturi masurate cu bun simt nu doar pe la colturi.
Si nu in ultimul rand nu uitati domnilor ca experienta adevarata se capata numai lucrand ani buni intr-un domeniu,nu cred ca s-a nascut nimeni invatat.

De acord cu tine in multe privinte.
Sa stii ca nu exista reticenta pentru topografii tineri, cel putin din partea mea.Eu cand am incepu tmeseria in urma cu aproape 30 ani , am inceput in subteran , stapaneam destul de bine teoria si aparatura, dar am avut foarte multe de invatat  privind lucrarile practice, efective si nu-mi este rusine sa recunosc ca am cunoscut cel putin 3 tehnicieni (scoliti pe vremea aia) de la care am invatat foarte multe lucruri utile.
Am avut deasmenea norocul sa am un sef care cu relatiile care le avea el a reusit sa aduca un Eot 2000 si o Rekota (cati dintre voi ati lucrat cu asa ceva-stiti EOT-ul putea sa masoare distante pana la 3000 m?).
De asemenea imi amintesc cu placere de tinerii absolventi pe care i-am pregatit si cu care azi ma mandreswc.
In ce priveste aparatura moderna , v-am mai spus ca am inceput sa o folosesc inca din anii'80, api dupa 2000 am folosit mai multe tipuri de statii , incepand cu Reta, Rek Elta, si in continuare cu cele ami moderne si am ajuns la concluzia ca fiecare are si bune si rele totul consta in a o cunoaste cat mai bine si a o folosi cat mai corect.
In ce priveste tehnologia GPS , poate ca eu am fost priveligiat pentru ca am lucrat cu aparatura Topcon (cu GPS si GLONASS) atat static , dinamic cat si RTK si nu e puti sa poti folosi in acelasi timp patru aparate(baze) pentru a crea o retea.
Aici am atrasa atentia ca graba in efectuarea minireteleor GPs, mai ales pentru lucrari de cadastru , formate dor din doua puncte , nu asigura nicidata precizia necesara.
Ar mai fi multe de spus dar ma opresc aici..
Mult succes tuturor.
Sper sa gasesc cararea corecta !