Topograf - din interes material sau NU

Creat de greuceanu, Mar 20, 2011, 04:13 PM

« precedentul - următorul »

greuceanu

nu stiu daca e de interes, dar haideti sa discutam, daca vreti, despre momentul in care ne-am ales fiecare aceasta meserie!:)
nu dam cu parul, daca vreti sa raspundeti sincer, va rog sa o faceti!

incep eu: 45% interes financial, 40% pt ca mi-a placut matematica, restul de 15% intra la categoria alti factori!:),

asa ca, cine nu a ales din inters, material, topografia - fie ca va place matematica, fie ca va place sa mergeti in natura, etc sau poate tocmai din motive financiare, va rog interveniti si sa lasati cate o idee pe acest post!
multumesc!

greuceanu

A DOUA TEMA DE DISCUTII pentru acest topic este mai IMPORTANTA decat prima: daca initial ati ales din anumite considerente meseria, IN PREZENT cum s-a schimbat motivatia dumneavoastra pentru a continua!!?! ...sa-i zicem poetic...pledoarie pentru topografie! :hi:

adrianc

Interesanta abordare.
Eu am ales meseria pentru locul efectiv de munca: natura, cer liber, aer curat... si pentru inclinatia spre stiintele exacte.
Partea de financiar se identifica cu dorinta de a face o facultate, nu neaparat cu meseria, asa ca, nu m-am facut topograf din interes material.
In prezent: regret uneori alegerea facuta. Nu e chiar cum mi-am imaginat. Meseria e interesanta dar foarte birocratica. Rareori vezi un proiect la care ai lucrat si ai pus suflet materializat. Peste tot intalnesti oameni care iti pun piedici, colegi care fac masuratori de pe gugal ert (sau irt) :) si te trezesti ca trebuie sa trasezi ce-a masurat ala.
Tendinta de evolutie a aparatelor nu iti permite sa mai stii ce se intampla, la teodolit, de exemplu, stiai exact ce faci, rotesti de buton, citesti unghiul, mai faci o serie sa imbunatatesti precizia, acum ai aparatura de tip BLACK BOX.
Daca se opreste unu si te intreaba cum masoara GPS-ul ce poti sa-i zici? Ca sunt niste sateliti acolo la 22000 de km pe orbita cu niste ceasuri atomice si transmit ei un semnal in domeniul microundelor pe care il receptioneaza antena ta si il suprapune peste o replica a lui si face niste ecuatii pe care nu poti sa le rezolvi vreodata de mana, si fixeaza ambiguitatile? Cred ca l-ai pierdut undeva la 22000 de km.
Ii spui ca MASOARA. Cum? E complicat... Apas pe butonu asta si imi da niste coordonate.
Am incercat intr-o zi sa-i explic unei colege de serviciu ce se intampla, ce e recomandat sa folosesti, ce e de evitat, si la un moment dat m-a intrerupt si m-a intrebat: Si noi, de fapt, ce facem?
Daca ar fi sa o pot lua de la capat, nu cred ca m-as mai face topograf, cel putin nu in Romania. Pana si fratii de peste Prut o duc mai bine. Si ei nu au presedinte de ceva timp.
Dar, cum nu pot, ma bucur de micile realizari, de zilele cand mai pot face si ceva interesant, de momentele cand mai pot ajuta pe cineva.
Exista si o vorba: Nu face ceva ce-ti place, fa ceva la care te pricepi!
La muncă! nu la întins mâna.

[email protected]

Eu am ales meseria asta fara sa stiu despre ce e vorba. Auzisem doar ca " se fac bani " in constructii. Ajuns la momentul inscrierii la o facultate, am venit la UTCB. La civile era coada ( prea mare si pierdeam trenul spre casa ), la Hidro la fel...la GEodezie si CFDP aprope nimeni. Si am ales Geodezia. Uneori ma gandesc ca poate nu am facut cea mai buna alegere. Alteori ma gandesc ca mai tarziu o sa fie mai bine. Ramane de vazut.
Nicio meserie nu iti poate aduce doar satisfactii, cum de altfel nu toti putem fii cei mai buni sau nu toti putem fii primi in ceea ce facem. Eu cred ca trebuie sa iti placa ce faci, trebuie sa stii sa treci peste momentele grele, sa inveti din ele .
Meseria noastra e o meserie frumoasa , te plimbi prin multe locuri, cunosti multi omaneni, te intalnesti cu stiuatii care mai decare mai diferite.
Desi sunt la inceput ( lucrez de 3 ani ) si in vara termin facultatea, nu pot sa spun ca nu m-am gandit si la aspectele financiare. Nu cred ca e cineva care nu se gandeste la asta ca doar pana la urma pentru asta muncim. Insa in cazurile fericite poti sa ai sansa sa fii implinit si material si spiritual.

bad wolf

Voi, majoritatea sunteti foarte tineri si nu stiti exact ce este topografia.
La voi toul se reduce la cadastru si castigul material, iar altii ,  ei mai naivi isi inchipui ca GPS-ul este D-zeul preciziei ceeace nu este dor fals dar si periculos mai ales in cadastru si expertize topografice(cititi despre errile din ultima perioada datorate conditiilo meterologice-explozii solare, s.a.
Eu am ajuns topograf(mimier) in 1983 din pasiune, atras de frumusetea meseriei, a complexitatii lucrarilior si datorita persoanei cu care faceam laboratoele si care mi-a insuflat dragostea de meserie.Daca m-ar fi interesat venitul matrial as fi ales exploatarile miniere.
Sper sa gasesc cararea corecta !

advex

#5
Citat din: bad wolfVoi, majoritatea sunteti foarte tineri si nu stiti exact ce este topografia.
La voi toul se reduce la cadastru si castigul material, iar altii ,  ei mai naivi isi inchipui ca GPS-ul este D-zeul preciziei ceeace nu este dor fals dar si periculos mai ales in cadastru si expertize topografice(cititi despre errile din ultima perioada datorate conditiilo meterologice-explozii solare, s.a.

Cu astfel de precizari si analize profunde privind activitatea meseriasilor, a batranilor topografi nu faci decat sa declansezi iar polemici nesfarsite privind conflictul dintre generatii, slaba pregatire a tinerilor etc
Exploziile solare si tehnica moderna (GPS, scanner 3D) sunt sperietori pentru multi topografi in varsta. Activitatea topografica moderna implica atat precizie, cat si randament. Nu poti executa in sistem clasic ridicari topo pe zeci de ha, km de drumuri in cateva zile. Beneficiarul nu asteapta cateva luni un topograf inarmat cu un teodolit pentru a primi lucrarea.
Fiecare lucrare are specificul ei, un grad de precizie a detaliilor conform instructiunilor in vigoare, aprobate de ANCPI. Important este sa fie respectate!

John Doe

Faina chestia aia cu cozile la facultate; toti am avut o doza de inconstienta sau nestiinta atunci cand ne-am ales meseria. Asa, ca la douazeci de ani...
Important este sa realizam ca nu totul merge asa, si mai ales in meseria asta.
Cat despre subiect... nu cred ca este unul care poate fi rezumat in postari scurte de forum. E vorba de amintiri, trairi si alte chestii literare mai degraba pentru proza. Dar ma rog, fiecare cu parerea lui.
Ca sa nu fiu iarasi lupul moralist: mi-am ales meseria asta fiindca asa a fost filmul atunci. Nu in deplina cunostinta de cauza. Am avut profesori buni (Petrosani), iar in timp, interesant, a inceput si sa-mi placa. Asa ca acum, motivatia mea se imparte cumva intre nevoia de a castiga bani, placerea de a practica meseria si etica proprie. Nu stiu in ce masura fiecare, dar banii sunt pe ultimul loc.

greuceanu

pentru ca suntem pe Pamant si nu in Rai trebuie sa si muncim pentru a trai asa ca e foarte bine cand putem imbina utilul cu placutul si chiar de pare putin comunista afirmatia "meseria e bratara de aur" aceasta este valabila oricand :)

banii sunt necasari, profesionalismul exista, dar mai ales este IMPORTANT ca echilibrul dintre aceste 2 elemente trebuie sa aiba in vedere si cate ceva legat de corectitudine si impartialitate, mai ales cand mai exista si beneficiari care te platesc doar ca o lucrare sa fie in favoarea lor!(asta se poate vedea mai ales la partea de cadastru si expertiza tehnica judiciara)

si la noi ca si in orice alta profesie sau in orice relatie interumana e nevoie de respect, corectitudine si echilibru! :), dar, "errare humanum est", asa ca zic pentru toti: La cat mai putine greseli!:)

John Doe

Sau mai actualizat: "Eroare hummanum est"...

bad wolf

#9
Citat din: advex
Citat din: bad wolfVoi, majoritatea sunteti foarte tineri si nu stiti exact ce este topografia.
La voi toul se reduce la cadastru si castigul material, iar altii ,  ei mai naivi isi inchipui ca GPS-ul este D-zeul preciziei ceeace nu este dor fals dar si periculos mai ales in cadastru si expertize topografice(cititi despre errile din ultima perioada datorate conditiilo meterologice-explozii solare, s.a.

Cu astfel de precizari si analize profunde privind activitatea meseriasilor, a batranilor topografi nu faci decat sa declansezi iar polemici nesfarsite privind conflictul dintre generatii, slaba pregatire a tinerilor etc
Exploziile solare si tehnica moderna (GPS, scanner 3D) sunt sperietori pentru multi topografi in varsta. Activitatea topografica moderna implica atat precizie, cat si randament. Nu poti executa in sistem clasic ridicari topo pe zeci de ha, km de drumuri in cateva zile. Beneficiarul nu asteapta cateva luni un topograf inarmat cu un teodolit pentru a primi lucrarea.
Fiecare lucrare are specificul ei, un grad de precizie a detaliilor conform instructiunilor in vigoare, aprobate de ANCPI. Important este sa fie respectate!

Nu.Nu doresc nici polemica si nici nu spun ca tinerii topografi sunt (toti)slabi pregatiti , ci spun ca nu sufiecenta experienta si prea multa suficienta si majoritatea au lucrat numai cadastru ceeace este departe de a fi topograf, iar prin asta nu doresc sa jignesc pe nimeni ci doar trag un semnal pentru viitor..
In ceea ce tehnica moderna si eu o folosesc , dar arat ca trebuie sa fim foarte prudenti la folosirea GPG-ului , mai ales RTK sau Rompos la efectuarea expertizelor judiciare tinand seama de faptul cum a fost facuta punerea in posesie sau cum au fost facute cu , ceva, ani in urma lucrari de cadastru cu teodolitul si cu staia sau chiar cu statia totala dar masuratoarea afost facuta in sistem local si adusa in Stereo &0 pe diverse tipuri planuri cadastrale sau au intrat in retea prin metode mai mult sau mai putin precise, iar acum vine untanar expert abiarautorizat , fara experienta judiciara fara sa cunoasca cum se fac exact expertizele si cum se trag concluziile, ci doar stie ca trebuie sa gasesca(asa crede el ) niste coordonate care crede ca trebuie sa fie si cele reale.Si de aici apar concluzii grsite care duc la o alta expertiza si chiar la o contra expertiza cu trei experti , pana ajunge sa se repare gresala unui om , poate bine intentionat , dar fara experienta  car cu multa incredere in el si cu mult prea multa increde si suficenta ca sa nu ceara parea si ajutorul altui coleg cu experienta.
Asta am dorit sa spun si doresc polemica cu nimeni.
Si cu aceasta ocazie imi cer scuze de la cati-va uzeri care mi-au cerut ajutorul in rezolvarea unor expertize si pe care nu-i pot ajuta si asta in primul rand pentru ca o expertiza nu o poti face decat vaznd dosarul cu toate actele si megand la fata locului si efectuand toate lucrarile necesare, nu poti sa -ti dai cu parerea numai citind expertiza facuta de altcineva.Iar un alt caz un uzer avea nevoi de o harta dintr-o zona unde sunt interse (foarte mari) pentru acele terenuri.Ori a disparut exact harta cea mai interesanta. Nu se mai gaseste !!!!
Sper sa gasesc cararea corecta !

greuceanu

sa i se taie mainile hotului!! :zzz:

Munteanu_79

#11
Citat din: bad wolf
Citat din: advex
Citat din: bad wolfVoi, majoritatea sunteti foarte tineri si nu stiti exact ce este topografia.
La voi toul se reduce la cadastru si castigul material, iar altii ,  ei mai naivi isi inchipui ca GPS-ul este D-zeul preciziei ceeace nu este dor fals dar si periculos mai ales in cadastru si expertize topografice(cititi despre errile din ultima perioada datorate conditiilo meterologice-explozii solare, s.a.

Cu astfel de precizari si analize profunde privind activitatea meseriasilor, a batranilor topografi nu faci decat sa declansezi iar polemici nesfarsite privind conflictul dintre generatii, slaba pregatire a tinerilor etc
Exploziile solare si tehnica moderna (GPS, scanner 3D) sunt sperietori pentru multi topografi in varsta. Activitatea topografica moderna implica atat precizie, cat si randament. Nu poti executa in sistem clasic ridicari topo pe zeci de ha, km de drumuri in cateva zile. Beneficiarul nu asteapta cateva luni un topograf inarmat cu un teodolit pentru a primi lucrarea.
Fiecare lucrare are specificul ei, un grad de precizie a detaliilor conform instructiunilor in vigoare, aprobate de ANCPI. Important este sa fie respectate!

Chestia asta "importanta" cu punerea in posesie si cu expertizele judiciare eu nu am inteles-o niciodata.... cum poate fi importanta si luata in consideratie intr-o expertiza judiciara sau la punerea in posesie o schita facuta de mana eventual pe genunchi care nu respecta nici 30% realitatea din teren (am intalnit astfel de cazuri la expertize judiciare si puneri in posesie facute inainte de anii 2005, ce-i drept acum nu mai am cunpostinte cum se fac expertizeleze judiciare, sper ca cu mai mult simt de raspundere). Nu vreau sa invinuiesc pe nimeni, se pare ca legislatia in vigoare le permitea expertilor judiciari sa faca astfel de desene "rupestre" care au fost ulterior baza la realizarea partii tehnice a unei lucrari de cadastru.
Salutari!

Nu.Nu doresc nici polemica si nici nu spun ca tinerii topografi sunt (toti)slabi pregatiti , ci spun ca nu sufiecenta experienta si prea multa suficienta si majoritatea au lucrat numai cadastru ceeace este departe de a fi topograf, iar prin asta nu doresc sa jignesc pe nimeni ci doar trag un semnal pentru viitor..
In ceea ce tehnica moderna si eu o folosesc , dar arat ca trebuie sa fim foarte prudenti la folosirea GPG-ului , mai ales RTK sau Rompos la efectuarea expertizelor judiciare tinand seama de faptul cum a fost facuta punerea in posesie sau cum au fost facute cu , ceva, ani in urma lucrari de cadastru cu teodolitul si cu staia sau chiar cu statia totala dar masuratoarea afost facuta in sistem local si adusa in Stereo &0 pe diverse tipuri planuri cadastrale sau au intrat in retea prin metode mai mult sau mai putin precise, iar acum vine untanar expert abiarautorizat , fara experienta judiciara fara sa cunoasca cum se fac exact expertizele si cum se trag concluziile, ci doar stie ca trebuie sa gasesca(asa crede el ) niste coordonate care crede ca trebuie sa fie si cele reale.Si de aici apar concluzii grsite care duc la o alta expertiza si chiar la o contra expertiza cu trei experti , pana ajunge sa se repare gresala unui om , poate bine intentionat , dar fara experienta  car cu multa incredere in el si cu mult prea multa increde si suficenta ca sa nu ceara parea si ajutorul altui coleg cu experienta.
Asta am dorit sa spun si doresc polemica cu nimeni.
Si cu aceasta ocazie imi cer scuze de la cati-va uzeri care mi-au cerut ajutorul in rezolvarea unor expertize si pe care nu-i pot ajuta si asta in primul rand pentru ca o expertiza nu o poti face decat vaznd dosarul cu toate actele si megand la fata locului si efectuand toate lucrarile necesare, nu poti sa -ti dai cu parerea numai citind expertiza facuta de altcineva.Iar un alt caz un uzer avea nevoi de o harta dintr-o zona unde sunt interse (foarte mari) pentru acele terenuri.Ori a disparut exact harta cea mai interesanta. Nu se mai gaseste !!!!

Munteanu_79

Se pare ca am facut o greseala depostare.
Doar asta vroiam sa spun.

Chestia asta "importanta" cu punerea in posesie si cu expertizele judiciare eu nu am inteles-o niciodata.... cum poate fi importanta si luata in consideratie intr-o expertiza judiciara sau la punerea in posesie o schita facuta de mana eventual pe genunchi care nu respecta nici 30% realitatea din teren (am intalnit astfel de cazuri la expertize judiciare si puneri in posesie facute inainte de anii 2005, ce-i drept acum nu mai am cunpostinte cum se fac expertizeleze judiciare, sper ca cu mai mult simt de raspundere). Nu vreau sa invinuiesc pe nimeni, se pare ca legislatia in vigoare le permitea expertilor judiciari sa faca astfel de desene "rupestre" care au fost ulterior baza la realizarea partii tehnice a unei lucrari de cadastru.
Salutari!

advex

#13
Citat din: bad wolfIn ceea ce tehnica moderna si eu o folosesc , dar arat ca trebuie sa fim foarte prudenti la folosirea GPG-ului , mai ales RTK sau Rompos la efectuarea expertizelor judiciare tinand seama de faptul cum a fost facuta punerea in posesie sau cum au fost facute cu ceva, ani in urma lucrari de cadastru cu teodolitul si cu staia sau chiar cu statia totala dar masuratoarea afost facuta in sistem local si adusa in Stereo &0 pe diverse tipuri planuri cadastrale sau au intrat in retea prin metode mai mult sau mai putin precise, iar acum vine un tanar expert abia rautorizat , fara experienta judiciara fara sa cunoasca cum se fac exact expertizele si cum se trag concluziile, ci doar stie ca trebuie sa gasesca(asa crede el ) niste coordonate care crede ca trebuie sa fie si cele reale.Si de aici apar concluzii grsite care duc la o alta expertiza si chiar la o contra expertiza cu trei experti , pana ajunge sa se repare gresala unui om , poate bine intentionat , dar fara experienta  car cu multa incredere in el si cu mult prea multa increde si suficenta ca sa nu ceara parea si ajutorul altui coleg cu experienta.

Frumoase explicatii!!
Topografia este o stiinta exacta, cu un grad de precizie dat de metoda de masura, punctele de referinta si aparatura utilizata. Suprafetele si lungimile imprejmuirilor, hotarelor ar trebui sa fie aceleasi si la tanarul topograf si la expertul judiciar cu vechime.
Nu ma refer la concluzii privind partea juridica, privind actele de mostenire, proprietate, punere in posesie etc
Cele mai mari neplaceri au aparut ca urmare a erorilor in intocmirea planurilor de amplasament, calcul gresit de suprafete, utilizare sistem local din partea expertilor judiciari inarmati cu rulete.
Ai mare dreptate in privinta topografilor tineri sau mai in varsta: nu stiu sa traga concluzii corecte in dosare si, mai grav, nu stiu sa-si sustina priceperea in confruntarea cu alte bresle - notari, experti judiciari, arhitecti, constructori...

heruvim

Cred ca toti topografii ar trebui sa incerce sa tina pasul cu tehnica si noile metode de a masura.Romposul poate fi folosit numai pentru a face verificari expeditive iar legarea efectiva la sistem sa se faca fie prin drumuire fie prin post procesare cu gps-ul.
Nu inteleg de unde atata reticenta fata de cei tineri.Cunosc zeci de autorizati/topografi batrani care inca lucreaza ca in anii 80 cu imobile masurate din 4 puncte.Respect un meserias adevarat si il stimez daca stie sa imi dovedeasca faptul ca el e un bun meserias prin calitatea lucrarilor pe care le face nu prin modul 
in care se lauda pe sine.
Nu neg faptul ca inca mai sunt pe piata meseriasi cu multe lucrari grele facute pe vremuri cand meseria asta era mult mai greu de facut decat in zilele noastre cand te chinuiai sa masori cu un teodolit trei zile ceea ce acum poti masura in doua ore cu o statie totala.
In ceea ce priveste expertizele,indiferent de natura lor atata timp cat sunt in domeniul topografic cred ca ar trebui sa respecte aceleasi rigori ca orice masuratoare cadastrala:legare la retea,precizii bune,laturi masurate cu bun simt nu doar pe la colturi.
Si nu in ultimul rand nu uitati domnilor ca experienta adevarata se capata numai lucrand ani buni intr-un domeniu,nu cred ca s-a nascut nimeni invatat.