Infiintare firma

Creat de RaduM, Apr 27, 2011, 04:16 PM

« precedentul - următorul »

RaduM

Salut, problema de imprimante, plottere nu e problema, un prieten are plotter performant, imprimante etc si are sediul si langa mine, deci din punctu asta de vedere sunt bine. Dpdv hardware am deja un laptop bunicel si o sa ma achizitionez 2 poate 3 desktop-uri performante. Ca masina m-am gandit la Dacia Duster. La statie totala m-am gandit la Trimble 5600 sau 5500(nu stiu exact cat costa). Despre GPS nu cred ca mi-l pot permite. Nu stiu exact cat are salariu un inginer mediu insa daca e cam 2000-2500 lei + taxe/luna mi-l pot permite timp de 4-5 luni sa ii platesc salariul fara nici o lucrare. In plus de la anul stiu ca intra in vigoare legea cum ca pentru a inchiria sau a vine un imobil este nevoie de un certificat energetic, asta stiu sa il calculez si cunosc si un inginer cu drept de semnatura, asa imi pot completa veniturile. Important e ca am si cunostiinte cu care as putea lucra(gen agentii imobiliare, notar, oamenii de la primarii etc). Important e acuma sa capat putina experienta. Mersi mult de informatii...

Ionica34

Radu, ca sa-ti faci firma tre sa fii tu autorizat. Altfel depinzi de unul sau de altul.
Ideea ta ca sa platesti un inginer timp de 4-5 luni fara nici o lucrare : nu te supara, vin eu la tine, nu fac nimic si-ti iau banii.
Buna dimineata, trezeste-te, sincer, faci o afacere nu acte de caritate. Daca vrei sa faci acte de caritate, du-te cu banii la spitalele de copii, aia au mare nevoie.
In ideea ca te duci la prieteni si lucrezi pe sculele lor, merge o data, de doua ori, dar dupa aia or sa inceapa problemele cu ei : faci totusi o treaba pe echipamentul lui, pe timpul lui, pe banii lui. Si-a luat echipamentul ca sa produca.
Poate gandesc prost, dar ca sa faci afacerea asta, iti trebuie mult mai mult decat banii.
1. Bani
2. Experienta
3. Putere de munca
4. Relatii (astea ti le faci in timp, client cu client)
Piata de cadastru merge inca foarte prost.
Tu decizi ce faci pe banii tai. Noi aici doar incercam, fiecare cum gandeste, sa te ajutam cu sfaturi. Nu neaparat toate sunt bune ptr tine. Dar, daca te uiti, nici unul nu ti-a zis cu entuziasm : da-i drumul, cheltuie-ti banii.