Incercari de reinfiintare a OGR in Parlament

Creat de Ionica34, Feb 03, 2011, 01:59 PM

« precedentul - următorul »

autorizat


autorizat


kod

imi amintesc o faza celebra dintr-un ziar bucurestean incepea cu ceva de genu`:
"Aici e banii vostii !".... (nu am gresit nimic in citat, asa era scris ;)

bstcad

Sa se infiinteze mai repede, poate asa vom fi si noi uniti in jurul unei singure mese.
vedeti cu totii ce se intampla pe la OCPI,si vedeti ca relatia notari - OCPI e mai speciala decat autorizati - OCPI. De ce oare?

cristea

Ce-i bstcad te dau banii afara din casa pe criza asta?
Mai vrei sa platesti cateva mii de lei pe an asa numai sa-si traga altii sedinte de protocol?
Stie cineva ce s-au intamplat cu banii adunati in perioada trecuta la ogr?
Trebuie sa fie multi cred(bani).
Ia ganditi-va in ce cont stau si ce dobanzi se iau dupa ei?

moshu

Sunt ei undeva acolo pusi bine nu te speria.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !


topocad.cristi

si daca vreti sa mai lansam niste subiecte bomba, va explic eu aici relatia dintre dl. Ilinca, mare "comerciant" de echipamente topo si ANIF prin intermediul Facultatii de Hidrotehnica, ca e in familie.
Si putem contianua cu dealerul Topcon, Geodis, care era gata gata sa traga un tun cu apele romane in bazinul prutului.
astept un semn, sa vedem cat de multe stiu :)

Ionica34

Dragul meu topocad.cristi, relatia dintre mine si ANIF este, vorba lui caragiale, "sublima, dar lipseste cu desavarsire".
Daca te referi la licitatia pe care Top Geocart a pierdut-o, diferenta dintre oferta lor si a noastra este urmatoarea :
- Noi am ofertat Pentax W-825EX cu SurvCE, cu trepied, jalon, prisma, laptop si Topko Express 2007.
- Top Geocart a ofertat Leica Builder, in configuratie cu trepied, prisma, laptop si soft, la un pret cu peste 500 euro peste oferta noastra.
Mentionez ca la ANIF a fost inclusiv curtea de conturi si nu s-au constatat probleme.
In ceea ce priveste "bunele mele relatii cu ANIF", sunt atat de bune ca au platit la 8 luni dupa livrare. Am pierdut la cursul de schimb cat nu banuiesti.
In rest, sa auzim de bine. Cand acuzi pe cineva e bine sa dai si informatiile toate.

Ionica34

Dar, raspunsul tau nu are legatura cu topic-ul, referitor la incercarile de reiinfiintare a OGR.
In ceea ce priveste relatia dintre Top Geocart si OGR, toata lumea o cunoaste, doar acolo la sediul lor isi faceau domnii de la OGR sedintele.
Daca nici asta nu inseamna favorizarea unei firme pe fata, apoi nu stiu ce sa mai zic.
De ce nu si-a facut OGR sediul la UTCB sau la Facultatea de Geodezie, sau de ce nu a inchiriat pur si simplu un sediu in alta parte, sa fie echidistanta fata de piata de echipamente? Motivul ca din cauza banilor, sa fim seriosi nu tine. Un mp patrat intr-o institutie de stat precum cele de cercetare costa la ora aia in jur de 10 Euro/mp. Pentru un birou de 20 mp, s-ar fi platit 200 Euro pe luna, mai putin decat cotizatia unui membru. Din 12 membrii fondatori, ca doar din astia au fost cu duiumul, nu s-au gasit fonduri ptr chirie?
E usor sa arunci cu noroi in concurenta, fara sa incerci sa fii echidistant.

cip_mancip

dar eu nu inteleg cum de s-au gandit ei sa faca sediul ogr in aceeasi cladire cu Top Geocart? chiar asa pe fata? s-au le-o fi convenit ca e metroul aproape :D.

John Doe

Erau foarte rupti de realitate, de-aia. Greu isi poate inchipui un om obisnuit cum gândeste unul din astia. Cum actioneaza am vazut, dar e vina noastra ca exista.