Intrebare pentru autorizare

Creat de katastihon, Sep 27, 2010, 07:06 PM

« precedentul - următorul »

mariancornel

:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
deci antoncristian a mancat o prajitura si tot eu m-am ingrasat!
s-o fi considerat lezat cine a scris primul si a cerut  drepturi de autor. :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
nu-i nimic, noi sa fim sanatosi.

kodrin

buna seara, deci sa inteleg ca cu doi ani incadrare pe cartea de munca ca si basca tehn topo si un curs de calificare te poti autoriza in categ c, indiferent de specificul firmei la care ai lukrat?

vio30


titulescu1990

Imi pare rau ca am trezit antipatii, dar conform legii sau poate nu am inteles/o eu ,....... daca ai 4 semestre cadastru, si esti licentiat in alt domeniu, si ai 2 ani de experienta, poti sa te atuorizezi la categoria C.
cred ca experienta sa ia, cea, la o firma de topografie?

John Doe

@titulescu1990: bine ai venit pe forum, n-am nimic cu tine dar nici nu inteleg mare lucru din ce ai postat mai sus...

Chestiunea asta cu autorizarea e cam asa:
1) Studii de specialitate
2) Vechime in domeniu

1 - se cer actele care dovedesc ca ai studiile respective. Care or fi sau nu in specialitate, cel mai bine intrebati la OCPI, eu cel putin nu am auzit niste reguli fixe pentru asta. Adica unele feluri de studii pot fi acceptate intr-un judet iar in altul ba.
2 - vechimea in domeniu se ia fix de pe cartea de munca. Nu e vorba de experienta, EXPERIENTA in sine cam inseamna altceva.

Mai departe, fiecare vede cat din fiecare are, iar in regulamentul de autorizare scrie daca se poate autoriza sau nu.

dora3mira

pentru antoncristian

Acelasi lucru este valabil si pentru dumneavoastra - ca si pentru mariancornel

ROBERT_TOPO

AM SI EU O INTRABARE AM INFIINTAT O SOCIETATE DE PROFIL,CEI CARE AU TRECUT PRIN ASTA VA ROG SA IMI SPUNETI CAT DE GREU SE OBTINE AUTORIZATIA LA ANCPI MULTUMESC,AM TOATE ACTELE NUMAI CA NU STIU CE RASPUNS O SA PRIMESC LA Bucuresti

John Doe

De obtinut nu e deloc greu; faci dosarul, il trimiti prin posta si cand te anunta mergi dupa autorizatie.
Ceva mai greu ar fi sa faci dosarul, dar daca faci exact ce scrie acolo nu ai ce gresi.

bad wolf

#23
Citat din: John DoeDe obtinut nu e deloc greu; faci dosarul, il trimiti prin posta si cand te anunta mergi dupa autorizatie.
Ceva mai greu ar fi sa faci dosarul, dar daca faci exact ce scrie acolo nu ai ce gresi.
Si sa nu uitam John, trebuie, obligatoriu vizat de OCPI-ul din judetul unde are firma sediul.
Daca are acest aviz , nu este nicio problema.

Modificat de bad wolf (08-02-2011 00:50:24)
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Scrie si asta in regulament.
Si... cred ca ai vrut sa spui ca trebuie "VIZAT" de OCPI. Iar "aest" am interpretat ca fiind "acest" , si "treuie" ca "trebuie" , "nico" ca "nici o" - este corect?

razv42


                  Buna seara! Ma poate lamuri si pe mine cineva la ce se refera Ordinul 107/2010 cand spune ca pentru autorizare categoria C sunt necesare studii universitare de licenta '' alte specialitati + 3 semestre in topografie, cadastru, cartografie'' si vechime de 2 ani de zile?


               

John Doe


                  Adica pe diploma de licenta nu trebuie sa-ti scrie explicit cuvintele magice "topografie" sau "geodezie"  sau mai stiu eu care, ci diploma poate fi si din alte specialitati (constructii civile de exemplu), dar sa fi facut in cursul studiilor si 3 semestre din domeniu - asta o dovedesti cu foaia matricola, si sa ai deja 2 ani vechime in domeniu - asta din cartea de munca.
Eu asta o stiu de la OCPI - dar cel mai sigur ar fi sa intrebi la OCPI-ul de care apartii tu daca asa este. Adica daca tot asa inteleg si ei chestiunea.



               

razv42


                  Multumesc pentru raspuns. Sa zicem ca m-as califica pentru partea de studii, dar totusi vechimea in domeniu pe ce functie ar trebui sa fie, avand in vedere faptul ca inginer topograf,respectiv tehnician topograf nu puteam fi? Ar trebui sa fie ceva de genul ajutor topograf, operator calculator in cadrul unei firme din domeniu?


               

AlexGIS


                  
razv42 a scris:

Multumesc pentru raspuns. Sa zicem ca m-as califica pentru partea de studii, dar totusi vechimea in domeniu pe ce functie ar trebui sa fie, avand in vedere faptul ca inginer topograf,respectiv tehnician topograf nu puteam fi? Ar trebui sa fie ceva de genul ajutor topograf, operator calculator in cadrul unei firme din domeniu?


Trebuie sa fii incadrat pe specialitate, sa ai vechime pe specialitate (tehnician/inginer) asa cum scrie si in ordin.


_______________________________________
http://gistrict.com/wp/simcad/" target="_blank">Descarcă aplicația SIMCAD
Sistem de Management Integrat al Lucrărilor de Cadastru și Topografie
Tofan Alexandru tel: 0742-883-676
https://www.facebook.com/groups/topogeocad/" target="_blank">Grupul FB topografie - geodezie - cadastru


               

John Doe


                  Vechimea trebuie sa fie in domeniu. Nu neaparat inginer ca n-ai cum, dar in domeniu, adica din denumirea functiei sa se stie ca efectiv ai participat la operatiuni specifice. "Operator calculator" e si secretara primarului, nu inseamna nimic, dar tehnician topo sau ajutor de topograf sau cam asa ceva e bine. Pentru mai multe clarificari, uita-te in nomenclatorul meseriilor din Romania, il gasesti pe Net.
Nu mai stiu exact ce studii trebuie sa ai ca sa-ti scrie in cartea de munca "tehnician topograf", dar daca ai ceva in domeniu nu vad de ce nu s-ar putea.