Autorizare conform ordinului 107 din 29 martie 2010

Creat de Dragos2010, Aug 14, 2010, 11:32 PM

« precedentul - următorul »

Dragos2010

Conform Ordinului 107 din 29 martie 2010 Art. 54 Paragraful 4 unde scrie ca : "Persoanele fizice autorizate de ANCPI/OCPI ANTERIOR ANULUI 2007, in temeiul regulamentului privind autorizarea persoanelor fizice si juridice care pot sa realizeze si sa verifice lucrari de specilaitate in domeniile cadastrului, geodeziei si cartografiei pe terit. Romaniei aprobat prin ordinul ministrului administratiei publice nr. 538/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt obligate ca in termen de 8 luni de la intrarea in vigoare a prezentului regulament ( 107/2010) sa isi reinoiasca certificatul de autorizare si stampila prin depunerea unui nou dosar de autorizare care sa contina certificatul de autorizare vechi si stampila cu plata tarifelor legale, fara reexaminare".
Eu m-am autorizat in 2009 si stampila o sa difere de cei care se autorizeaza conform acestui ordin 107/2010, trebuie sa schimbam si noi stampila cei dupa 2007????Pentru ca pe stampila mea scrie Ministerul Administratiei si internelor iar pe noua stampila conform ord. 107/2010 scrie asa : Persoana fizica autorizata de ANCPI sa execute lucrari de cadastru, geodezie si cartografie. Categoria.....Numele si Prenumele, Certificat de autorizare seria..nr...
Astept niste raspunsuri daca trebuie sa ne schimbam stampila cei care ne-am autorizat dupa anul 2007. :)

bad wolf

Dupa vezi, conf . ord 107/2010, trebuie sa preschimbam atat Certificatul de autorizare , cat si stampila.
Ca est ilega, este alta problema...dar Ordinul..e ordin !
Dar ce vom face daca iar se schimba organizarea guvernului?
Vom schimba totul , de fiecare data???
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Da, desigur. Va fi Guvernul Boc 6 si ca atare se va pune inca un indice 6 in coada ANCPI - ului.

John Doe

Chestiunea nu e gandita bine, oricum. Nu pare sa tina neaparat de ceea ce scrie pe stampila. Mie imi seamana mai mult cu aplicarea Legii nr. 18/1991: au dat pamantul "înapoi" la oameni, s-au incadrat oarecum in termenele alea idioate, dar au mai tras inca niste legi peste de le-au zapacit pe toate iar acum nici oficiile de cadastru nu mai stiu foarte sigur cat au teren au dat. Asa ca ne-au pus pe noi, cei multi (si prosti) sa descâlcim treaba.
Asa si cu reautorizarile: nu prea conteaza ce stampila ai; ideea este sa mai treci inca o data pe la OCPI, sa te ia ei in evidenta ca lumea ca nu mai e foarte sigur cine ce autorizatie are si cine a emis-o. Iar din 2007 fie au o baza de date mai ca lumea cu autorizatii, fie a fost fixat arbitrar un termen de referinta.
In rest, foarte clar: cine s-a autorizat dupa 2007 la ANCPI sta linistit, restul trebe sa mearga le la OCPI anul asta sa-si depuna dosarul.

Modificat de John Doe (16-08-2010 08:33:46)

cristi_gav

si... care sunt tarifele legale?
tot 400 lei cf. ordinului 39?
multumesc  :)

John Doe

A mai aparut Ordinul nr. 176/2010, publicat in Monitorul Oficial nr. 572/12.08.2010 care completeaza Ordinul 39/2009. Nu cauta pe site-ul ANCPI, nu este ca l-a emis bunica, nu ei...

Modificat de John Doe (25-08-2010 14:52:17)


John Doe

Da, e mai usor. Nu stiam ca este si acolo; l-am dat jos de aici, se incarca forumul aiurea.

Modificat de John Doe (25-08-2010 14:52:55)

simplu06

Cat timp dureaza aceste formalitati ? dupa cat timp se emite noua stampila? O data ce am predat stampila nu mai pot finaliza nici o lucrare pana la emiterea noii stampile...

antoncristiann