Intreprindere individuala sau firma topo

Creat de mihaimm2004, Mai 01, 2010, 01:42 AM

« precedentul - următorul »

bad wolf

Uitasem !Plata se face pe baza de factura emisa catre cel care face plaata, deci trebuie mai intai sa fii PFA  !

Modificat de bad wolf (23-09-2010 11:59:54)
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Pai factura nu se emite ca sa primesti niste bani ???!!! :uimit:

Cum poti emite factura ca sa platesti bani? :(

Cred ca ai incurcat iar tastele... :wink2:  :hi:

bad wolf

#17
Citat din: MitPai factura nu se emite ca sa primesti niste bani ???!!! :uimit:

Cum poti emite factura ca sa platesti bani? :(

Cred ca ai incurcat iar tastele... :wink2:  :hi:
Am scris corect ! Daca inchei un contract de colaborare cu o firma sau cu o alta PFA , ca sa primesti plata pentru prestatia efectuata trebuie sa-i faci o factura pe care el ti-o platescte.
Tu nu obisnuiesti sa faci factura pentru lucrarile efectuate?
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Mai Bad Wolf hai s-o lamurim, pt. ca si pe mine m-a sacait povestea asta candva;

Vine nea' absolventu' la mine (care sunt PFA) si zice:

- Am terminat in iulie faculta', nu am vechime, dar vreau sa invat maserie si sa ma si platiti legal.

Eu ca PFA, cum il platesc pe el ( pe absolventu'), a.i. sa-mi si deduc cheltuielile cu salariul lui?

Mentionez ca absolventu' NU E PFA, el vrea doar sa-si faca vechimea in munca si mai apoi sa se autorizeze.

Capisci ? Hai drege-o cumva acum... :hi:

antoncristiann

raspuns....
te rog s atreci din PFA in II si problema este rezolvata

bad wolf

#20
Citat din: MitMai Bad Wolf hai s-o lamurim, pt. ca si pe mine m-a sacait povestea asta candva;

Vine nea' absolventu' la mine (care sunt PFA) si zice:

- Am terminat in iulie faculta', nu am vechime, dar vreau sa invat maserie si sa ma si platiti legal.

Eu ca PFA, cum il platesc pe el ( pe absolventu'), a.i. sa-mi si deduc cheltuielile cu salariul lui?

Mentionez ca absolventu' NU E PFA, el vrea doar sa-si faca vechimea in munca si mai apoi sa se autorizeze.

Capisci ? Hai drege-o cumva acum... :hi:

Am discutat ieri la Finante si mi-au spus ca PFA poate face angajari ca si SRL , doar ca trebuie sa tina contbilitate dubla si sa plateasca toate datoriile catre institutiile statului.
Fiind in reorganizare(finantele) nu am putut discuta prea mul.
Dar este indicat sa discuti cu cei de la finantele locale unde locuiesti si un contabil autorizat .
Bafta !
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianmonea

mai stie cineva ceva de subiectul asta?poate angaja PFA si care sunt cheltuielile dedectibile, eu de exemplu am contract decomodat cu apartamentul meu, adica am contract decomodat cu mine insumi ca proprietar,intra si cheltuilile de apartament la cheltuieli deductibile,in procent de 100%?

djxhouse

procentul e in functie de ce suprafata folosesti din imobilul respectiv
daca folosesti spatiul intreg, atunci poti deduce 100% cheltuielile  :hi:

Modificat de djxhouse (22-03-2011 21:19:32)

bad wolf

Depinde de inspectorii de la ANAF care iti fac verificarea, iar aia au alte interese decat ale tale.
Dar chestia cu comodatul pe amartament e tare. De ce nu-ti faci contract de comodat, pentru patul in care dormi, pentru biroul la care lucrei, pntru celelelalte obiecte de mobilier. Daca ai un catel terecel si pe doar pazeste locul de munca. Nu?

Modificat de bad wolf (22-03-2011 22:46:40)
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianmonea

Bad wolf, nu e asa cum zici tu, din moment ce imi folosesc un spatiu locativ de pe urma caruia bag bani in buzunarul statului,platesc impozit de pe urma banilor incasati, lucrarile mi le fac acasa unele, pt ca am si PFA si sunt si angajat cu norma intreaga.De ce?

bad wolf


                  
adrianmonea a scris:

Bad wolf, nu e asa cum zici tu, din moment ce imi folosesc un spatiu locativ de pe urma caruia bag bani in buzunarul statului,platesc impozit de pe urma banilor incasati, lucrarile mi le fac acasa unele, pt ca am si PFA si sunt si angajat cu norma intreaga.De ce?


Am glumit , dar ideia, n sine este buna. La cati bani ne ia statul....roman.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianmonea


                  Sa nu mai zic de masina, am contract decomodat si pe masina http://www.3xforum.ro/img/smilies/wink.png"> , dar acolo cica nu imi ia combustibili, un inspector mi-a zis ca imi ia doar piesele.Stiti ce mi-a zis, " eu desfasor mai mult activitate de teren nu de birou" cand i-am zis de cheltuielile pe apartament.Bine daca e asa de ce nu intra la chetuieli si carburantul cu care ma deplasez pana la teren.Statul a facut legea asta sa iasa el bine


               

bad wolf


                  
adrianmonea a scris:

Sa nu mai zic de masina, am contract decomodat si pe masina http://www.3xforum.ro/img/smilies/wink.png"> , dar acolo cica nu imi ia combustibili, un inspector mi-a zis ca imi ia doar piesele.Stiti ce mi-a zis, " eu desfasor mai mult activitate de teren nu de birou" cand i-am zis de cheltuielile pe apartament.Bine daca e asa de ce nu intra la chetuieli si carburantul cu care ma deplasez pana la teren.Statul a facut legea asta sa iasa el bine


Ca sa iti bage si benzina trebuie sa ai bonuri cu data , stampila de la statia de alimentare si nr. masinii.
De asemenea trebuie sa ai foi de parcurs pentru zilele acelea cu km parcursi si dovada ca in ziua aceea ai efectuat o lucrare  si nu ai fost cu familia iarba verde.
Deasemenea poti lua o stampila de la primaria din UAT-ul unde ai facut lucrarea (asta este si dovada ca ai facut lucrarea in ziua aceea) pe un ordin de deplasare(delegatie ) si completezi delegatia si iti scazi si diurna.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianmonea


                  Ahaaaaaaa, io nu am stiut chestiile astea, pana acum, multumesc bad wolf.Inca o chestie, de exemplu daca am o factura de 8000 de ron, tre sa am cheltuieli de 8000 de ron sa nu dau nimic la stat sau doar de 16% + 5,5 % din acea suma?


               

Marian


                  Cheltuielile cu benzina nu sunt deductibile. Intreaba un contabil cu experienta sau pe cineva de la finante!