Modificarea ord 633 si 634

Creat de topograful linistit, Apr 14, 2009, 08:36 PM

« precedentul - următorul »

dora3mira

Vai ! Intrebare : la extravilan fac poza la linia dintre brazde- in loc de limita ?
La noi la OCPI ne-au sugerat sa batem tarusi  :(
- hai dom-le.... am o parcica de 10 m deschidere si lunga de 1 km - o lucreaza la asociatie - otova - ce tare ar fi sa-i spun omului sa vina cu o caruta de tarusi !

kod

conform ordinului, lucrarile pe extravilan cu mai mult de 5% suprafata in teren se resping automat, deci eu cred ca treaba asta cu pozele e valabila doar pe intravilan si asta doar intre 2 si 5%. :hi:
Oricum noua ni se cerea sa punem poze si pana acum in cazurile de rectificari suprafete odata cu pvv-urile !

szeky75

Art. 28supra1. - Documentaţiile cadastrale întocmite conform prevederilor prezentului regulament vor conţine informaţiile generale obligatorii, conform anexei nr. 24, inclusiv fotografii ale imobilului cu elemente relevante pentru identificarea acestuia şi data efectuării.

dora3mira


djxhouse

o mica mare intrebare... trebuie sa atasam poze despre punctele de statii? (cum stam cu statia la fiecare punct de statie?)

pe bune ca nu mai inteleg nimic :nod:

s_mihai0481

pozele trebuiesc puse la documentatiile la care terenurile sunt imprejmuite (la absolut toate documentatiile)



iar cu privire la documentatiile de marire suprafata, suprafata marita daca depaseste 5% din suprafata inscrisa in CF se respinge (trebuie sentinta jud pentru inscrierea diferentei). conform vechiului ordin eu am marit si cu peste 50% cu proces vb de vecinatate (la imobilele cu limite fixe)

PULEIMEN


Alin B.

in discutia pe care am avut-o cu cei de la OCPI Suceava, pozitia lor a fost ca avand in vedere ca art. 28 din O.634/2006 spune
 "ART. 28
    (1) În cazul construcţiilor care au mai mulţi proprietari, releveele la părţile comune din documentaţia aferentă fiecărui proprietar sunt recepţionate dacă fac parte şi sunt incluse în documentaţia pentru întreg imobilul sau dacă sunt confirmate prin acordul asociaţiei de locatari ori prin declaraţiile autentice ale celorlalţi proprietari. "
 acest articol nou 28-1 se refera doar la fotografierea imobilelor constructii cu mai multi proprietari. Sincer , asa are o oarecare logica !

PULEIMEN

Aline aici nu sunt de acord cu tine. Se specifica clar si fara interpretari ca dupa artiolul 28 se introduce un nou articol (respectiv 28indice1), nu un nou alineat .
 Deci la fiecare documentatie depusa, prima inscriere, alipire, dezmembrare,  etc vei depune si fotografii.
  La apartamente am sa pozez usa si geamurile din exterior, asa de-al dracu.

Modificat de PULEIMEN (12-07-2011 21:53:02)

John Doe

Fa una panoramica la o camera, sa vedem daca mai intelege cineva ceva...

Alin B.


                  Personal eu masor f. multe suprafete impadurite. Daca ar fi sa fac fotografii, va dati seama ca fac una in padure si o pun la toate documentatiile si sa-mi demonstreze cineva ca nu e din padurea pe care am masurat-o .  http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">

_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

Marian


                  Si mai schimbi si nuantza la frunze in functie de anotimp!!!


               

Atopor


                  Vad ca pozele pasioneaza lumea! Dar ce faceti cu articolul care te suspenda pentru o luna daca nu completezi absolut toate rubricile de la anexe! Fereasca sfantu' sa nu pui o liliuta unde nu ai ce scrie ca esti in concediu o luna. Si dupa a doua luna de concediu te poti pensiona! O MAI MARE TAMPENIE NU AM MAI POMENIT ! Cu aceasta ANCPI chiar ca incalca toate regulile de bun simt si da dovada de o prostie fara margini cand isi ameninta functionarii ca ii sanctioneaza daca nu aplica aceasta masura de-a dreptu tampita! Sau numai mie mi se pare anormala? Atunci s-ar putea ca eu sa fiu anormal!


               

Arcturus


                  
Atopor a scris:

Vad ca pozele pasioneaza lumea! Dar ce faceti cu articolul care te suspenda pentru o luna daca nu completezi absolut toate rubricile de la anexe! Fereasca sfantu' sa nu pui o liliuta unde nu ai ce scrie ca esti in concediu o luna. Si dupa a doua luna de concediu te poti pensiona! O MAI MARE TAMPENIE NU AM MAI POMENIT ! Cu aceasta ANCPI chiar ca incalca toate regulile de bun simt si da dovada de o prostie fara margini cand isi ameninta functionarii ca ii sanctioneaza daca nu aplica aceasta masura de-a dreptu tampita! Sau numai mie mi se pare anormala? Atunci s-ar putea ca eu sa fiu anormal!

Chestia asta le da mana libera celor care vor sa dea suturi in fund indezirabililor. Acum daca cineva de pe la OCPI nu te inghite, legea ii permite sa scape de tine sau macar sa te avertizeze. Ce ii poti face cand el e cu legea in mana si cu dovada ca nu ai completat cererile "asa cum vrea muschii lui"?



               

nicu1000


                  Ce ziceti de :
art.26 lit.e,f ,
art.18 lit.k,
art.19 lit.k
art.27 alin.1 lit.a,b
Ce frumos se mai contrazic intre ele.