probleme LeicaTC407

Creat de cip_mancip, Iul 25, 2009, 03:06 PM

« precedentul - următorul »

cip_mancip

buna ziua, am fost asta-zi sa masor cu statia totala, cand am plecat din pct.ul de statie, inloc sa dau aparatul jos de pe trepied si sa ma mut in statia urmatoare, am plecat cu statie pe trepied. cand am inclinat trepiedul mi-au sarit 2 din suruburile de calare de pe ambaza, am avut norc ca am fost rapid de mana si am prins-o inainte de a iesi si ce-l de-al trilea surub si sa-mi cada statia. (le-am prins eu la loc, infiletandu-le dar trebuie sa rezolv problema) ce sa fac, unde ma sfatuiti sa merg sa vad ce e de facut?
multumesc mult

cip_mancip

statia e luate de la TopGeocart, nu mai e in garantie, cred ca voi merge tot la ei, alta solutie........... nu stiu

ace

pai ai grija si nu mai da peste cap suruburile de calare!
ele trebuie sa aibe un joc de plus sau minus 5mm fata de dunga care marcheaza mijlocul.

bad wolf

#3
Citat din: cip_mancipstatia e luate de la TopGeocart, nu mai e in garantie, cred ca voi merge tot la ei, alta solutie........... nu stiu

O poti rezolva singur .
Demontezi toate suruburile, le speli cu ceva dizolvant, le ungi cu vaselina speciala , si, apoi montezi, cu grija, ambaza. Dca sububurile sunt prevazute cu siguranta le montezi, daca sunt fara siguranta, le strangi pana la maxim, apoi le desurubezi cu 1/3 si ai grija ,in timpul lucrului sa nu depasesti 2/3 di dessurubare.
Altadata sa fii cu mai multa grija la calare, sa nu mai ajungi in situatia de a ti se desuruba . Si ncerarca sa nu mai te deplasezi cu statia pe trepied , se pot intampla si alte accidente.
Mult succes !
Sper sa gasesc cararea corecta !

cip_mancip

multumesc frumos si promit ca am sa fiu muult mai atent dupa ce am patit

bad wolf

#5
Citat din: cip_mancipstatia e luate de la TopGeocart, nu mai e in garantie, cred ca voi merge tot la ei, alta solutie........... nu stiu

O poti rezolva singur .
Demontezi toate suruburile, le speli cu ceva dizolvant, le ungi cu vaselina speciala , si, apoi montezi, cu grija, ambaza. Dca sububurile sunt prevazute cu siguranta le montezi, daca sunt fara siguranta, le strangi pana la maxim, apoi le desurubezi cu 1/3 si ai grija ,in timpul lucrului sa nu depasesti 2/3 di dessurubare.
Altadata sa fii cu mai multa grija la calare, sa nu mai ajungi in situatia de a ti se desuruba . Si ncerarca sa nu mai te deplasezi cu statia pe trepied , se pot intampla si alte accidente.
Mult succes !
Sper sa gasesc cararea corecta !

bebemic

suport Leica, id mess: statiileica