Leica TC 407 - trasari linii in plan inclinat

Creat de Kappy, Iul 13, 2009, 11:35 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

#15
Citat din: advex
Citat din: bad wolf...Dar ai auzit tu ca a functionat corect ceva combinat dintre doua aparate cu conceptii total diferite ???

Eu nu am auzit inca?

In ce consta "combinatia" dintre aparatele diferite si ce anume nu functtioneaza?
Poti sa dai ceva amanunte?

Ca si combinatia dintre cal si magar , exact asa functioneza !
Si inca cava: Nu incerca sa compari Produsele Leica cu cele de la Trimble . Nu se pot compara !
Leica e mult in urma !
Sper sa gasesc cararea corecta !

kod

#16
intradevar, trimble sta bine la capitolul ......"viteza" :D

http://www.youtube.com/watch?v=KGOr6xfu06k

https://youtu.be/KGOr6xfu06k

advex

#17
Citat din: bad wolf
Citat din: advex
Citat din: bad wolf...Dar ai auzit tu ca a functionat corect ceva combinat dintre doua aparate cu conceptii total diferite ???

Eu nu am auzit inca?

In ce consta "combinatia" dintre aparatele diferite si ce anume nu functtioneaza?
Poti sa dai ceva amanunte?

Ca si combinatia dintre cal si magar , exact asa functioneza !
Si inca cava: Nu incerca sa compari Produsele Leica cu cele de la Trimble . Nu se pot compara !
Leica e mult in urma !

Draga Bad Wolf,
Am rugamintea sa citesti cu atentie ce se posteaza, ce intrebari se pun, care este tema discutiei. Ai sarit repede pe tastatura si ma omori cu raspunsuri la intrebari pe care eu nu le-am pus!

Am scris ceva mai sus ca nu poti face comparatii globale intre branduri, ne atasam de un tip de statie din motive subiective sau foarte prozaice.

Noi avem in dotare statii totale, GPS, atat Leica cat si Trimble, fiecare cu plusuri sau minusuri in privinta modului de lucru, fiabilitatii, ergonomiei etc.
Inclin balanta catre Trimble (sunt din ultima generatie) dar nu uit cat de bine si in ce conditii au functionat statiile Leica.

Cred ca este indicat sa vii cu argumente tehnice si nu cu referiri la regnul animal.

Daca nu s-a inteles bine, iti repet intrebarea: "Cum combini cele doua aparate?" nu "Cum compari cele doua branduri?"
Numai bine!

bad wolf

#18
Citat din: advex
Citat din: bad wolf
Citat din: advexIn ce consta "combinatia" dintre aparatele diferite si ce anume nu functtioneaza?
Poti sa dai ceva amanunte?

Ca si combinatia dintre cal si magar , exact asa functioneza !
Si inca cava: Nu incerca sa compari Produsele Leica cu cele de la Trimble . Nu se pot compara !
Leica e mult in urma !

Draga Bad Wolf,
Am rugamintea sa citesti cu atentie ce se posteaza, ce intrebari se pun, care este tema discutiei. Ai sarit repede pe tastatura si ma omori cu raspunsuri la intrebari pe care eu nu le-am pus!

Am scris ceva mai sus ca nu poti face comparatii globale intre branduri, ne atasam de un tip de statie din motive subiective sau foarte prozaice.

Noi avem in dotare statii totale, GPS, atat Leica cat si Trimble, fiecare cu plusuri sau minusuri in privinta modului de lucru, fiabilitatii, ergonomiei etc.
Inclin balanta catre Trimble (sunt din ultima generatie) dar nu uit cat de bine si in ce conditii au functionat statiile Leica.

Cred ca este indicat sa vii cu argumente tehnice si nu cu referiri la regnul animal.

Daca nu s-a inteles bine, iti repet intrebarea: "Cum combini cele doua aparate?" nu "Cum compari cele doua branduri?"
Numai bine!

Imi cer scuze daca nu m-am facut inteles, sau daca am jignit pe cineva , nu asta am dorit.
Am dorit sa spun :
-in Romania pretul aparatelor tip este mul t mrea mare. Comercianti nostri nu se multumesc cu un profit den 5-15% ca in occident, ci doresc mult mai mult.
-Leica este o statie buna, dar nu cea mai buna, dupa parerea mea, si, te rog sa macrezi ca am inceput cu Eot 2000 in 1982 si au urmat Rekota, Reta, Trk Elta (cumparata apoi de TRIMBLE) si sa stii ca Rek Elta, in anii 90 ii dade clasa oricarei statii leica, apoi am lucrat cu aproape toate tipurile de statii existente in romania.
Asta nu inseamna, insa , ca stiu totul despre ele. Ar fi absud sa sustin asa ceva !
-Repet , nu am nimic cu acest tip de statie dar i-se exagereaza calitatile.
-In legatura cu combinatia statie totla GPS am spus (de asta am facut coparatia cu regnul anmal) ca niciodata nu functioneaza in conditi optime combinatiile de aparate
cu principii diferite de functionare.
TOATE CELE BUNE !
Sper sa gasesc cararea corecta !

advex

#19
Citat din: bad wolf-In legatura cu combinatia statie totla GPS am spus (de asta am facut coparatia cu regnul anmal) ca niciodata nu functioneaza in conditi optime combinatiile de aparate cu principii diferite de functionare.

Cu siguranta, draga Bad Wolf, nu se stabileste aici un clasament corect al producatorilor de echipamente. Cel mai bine pentru utilizatori ar fi ca din aceasta concurenta sa apara pe piata aparate mai bune si mai ieftine. Cat despre onestitatea comerciantilor din Romania, este alta poveste....

Raman cu o nedumerire: de ce nu poti utiliza o combinatie de aparate Leica + Trimble + Topcon... statii totale + GPS, "aparate cu principii diferite de functionare" cum le-ai definit tu?

bad wolf

#20
Citat din: advex
Citat din: bad wolf-In legatura cu combinatia statie totla GPS am spus (de asta am facut coparatia cu regnul anmal) ca niciodata nu functioneaza in conditi optime combinatiile de aparate cu principii diferite de functionare.

Cu siguranta, draga Bad Wolf, nu se stabileste aici un clasament corect al producatorilor de echipamente. Cel mai bine pentru utilizatori ar fi ca din aceasta concurenta sa apara pe piata aparate mai bune si mai ieftine. Cat despre onestitatea comerciantilor din Romania, este alta poveste....

Raman cu o nedumerire: de ce nu poti utiliza o combinatie de aparate Leica + Trimble + Topcon... statii totale + GPS, "aparate cu principii diferite de functionare" cum le-ai definit tu?

M-ai inteles gresit .
Eu chiar am folosit o combinatie de astfel de aparate, dar nu statie care sunt in acelasi timp si gps.
Si stii de ce nu sunt de acord cu acest lucru?
Datorita defectelor care pot sa apara la unul din sisteme fie pe hard fie pe soft si atunci nu mai poti folosi "celebrele " satatii cu GPS.
In schimb, cand ai o lucrare de dimensiuni mari (suprafete nr. de puncte,etc. )poti folosi foarte bine combinatii de statii totale de marci diferite si gps-uri , chiar rtk de marci diferite. Si daca planificitotul bine si folosesti cele maibune combinatii si softuri atunci ai rezultate ecelente .
Sper ca m-am facut inteles corect !
Advex, nu stiu de ce(poate gresesc), dar cred ca ne am cunoscut la Timisoara, poate cu ocazia lansarii ROMPOS-ului ?!
Toate cele bune !
Sper sa gasesc cararea corecta !

advex

#21
Bad Wolf:
Bine ca nu ne ocupam de CHIMIE!
Daca amestec dupa cum am inteles eu explicatiile tale de mai sus va iesi cu siguranta o bomba atomica.
Nu esti de acord cu un brand, le folosesti mai tarziu, statia totala nu este GPS, RTK de marci diferite...
Renunt!
Nu am fost la Timisoara la lansarea Rompos.


Kappy

Oare instalarea de noi optiuni in statia totala nu se poate face si acasa? (revenind la problema cu raportarea unui punct la o linie inclinata pe statia Leica TC407)Prin ce interfata se face softarea? E aceasi prin care se face si schimbul de date intre PC si statie?

gude2008

sincer, tot respectul pentru trimble in special S6 care e perfect pt trasri de drumuri.
 acum eu lucrez cu leica si pentru ce fac eu si multi altii nu cred ca am nevoie de interfata windows mobile si nici nu pot sa-mi imaginez despre ce softuri foarte rapide si avansate vorbiti voi? statia pe care o folosesc esti un tcr802 si n-are nici pe dreaq!