Stereo 2010

Creat de merlin, Sep 23, 2010, 11:42 AM

« precedentul - următorul »

John Doe

Misto. Nu stiu de ce, ma cam asteptam la asa ceva, poate fiindca mi-e clar ca respectivii sunt in stare doar de discutii teoretice cu aplicatii practice dezastruoase. Nu ca n-ar fi nevoie, dar de ce acum? cand totul e varza? o sa iasa un fel de tocana de varza calita...
Eu as fi facut ordine in chestiunea denumita "cadastrul general" (acesta este un eufemism!), si dupa ce totul are un cap si-o coada, atunci da - hai sa vedem ce sistem de proiectie ar fi mai potrivit.
Probabil unele salarii nu mai pot fi justificate acum; ca despre schimbari de sisteme de proiectie cred ca toata lumea "buna" stie sa vorbeasca.

Modificat de John Doe (23-09-2010 13:02:24)

advex

John,
Decizia schimbarii sistemului de coordonate nu ne apartine in totalitate, fiind membru UE si afiliata la tot felul de organisme internationale, Romania are obligatii...
La o lectura rapida, nu stiu din ce considerente s-a ales un sistem simetric, cu valori egale 500000 E si N, cu valori pozitive si negative.
Sa vezi acum confuzii E,N, pierderea semnului minus, translatari si rotiri...
Vom trai si vom vedea!

John Doe

Probabil s-au gandit ca daca translateaza originea se deformeaza cifrele...

Modificat de John Doe (23-09-2010 13:28:24)

dora3mira

Mie zau ca-mi place hotararea asta...
Ia sa mai inteleaga dup-aia nea vasile de ce terenu lui are ALTE COORDONATE in alt sistem - ca doar tre sa actualizam actualele actualizari, pai NU ?!

kod

Am mai atins problema asta pe undeva pe forum daca nu ma insel, f. bine ar face sa se schimbe odata sistemul asta prafuit stereo `70 in WGS 84, sau ETRS89, cum au toti europeni, daca noi ne putem numi asa.
Asta imi suna a ordine de la UE, mai degraba decat directive a la ...Busuioc.
Oricum in viitorul apropiat/indepartat asta va fi directia de urmat, ca mi se pare o tampenie sa masori cu GPS-ul in etrs89 si sa tot translatezi si transformi la coordonate de-ti vine rau.

John Doe

Cel mai ca lumea ar fi sa implementeze cate un sistem de proiectie pentru fiecare OCPI...

djxhouse

fiecare localitatea sa aiba sistem local numit dupa primar si schimbat din 4 in 4 ani
 :rotfl:  :nebun:

bad wolf

#8
Citat din: kodAm mai atins problema asta pe undeva pe forum daca nu ma insel, f. bine ar face sa se schimbe odata sistemul asta prafuit stereo `70 in WGS 84, sau ETRS89, cum au toti europeni, daca noi ne putem numi asa.
Asta imi suna a ordine de la UE, mai degraba decat directive a la ...Busuioc.
Oricum in viitorul apropiat/indepartat asta va fi directia de urmat, ca mi se pare o tampenie sa masori cu GPS-ul in etrs89 si sa tot translatezi si transformi la coordonate de-ti vine rau.

Daca vei citi cu atentie vei observa ca noul sistem are exact aceleasi caracteristici, mai putin elipsoidul si ideia asta absolut anormala cu coordonate negative, dar si aici este mentionata notiunea de coordonate false 500000 , 500000 ale centrului de proiectie(la fel ca si in stereo 70), deci nu este exclus sa se faca aceiasi translatare cu aceleasi valori pentru a fi numai coordonate pozitive, altfel, cred ca vom fi singura tara din lume care vom lucra cu astfel de coordonate.
Vom vedea ce va fi pentru ca eu sunt convins ca onor ANCPI nu va respecta termenele de implementare propuse.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Alin B.

Si nomenclatura hartilor si planurilor e putin altfel ... dar trebuie sa ne obisnuim si sa fim deschisi la schimbare.

bad wolf

#10
Citat din: Alin B.Si nomenclatura hartilor si planurilor e putin altfel ... dar trebuie sa ne obisnuim si sa fim deschisi la schimbare.

Da! Consider doar o propunere, cred ca si vechea nomenclatura poate fi pastrata sau adaptata.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

De elipsoidul GRS 80, ANCPI-ul vorbea de mai mult timp, chiar l-a implementat in RO., dar acum cu traznaia asta de Stereo 2010 sau cum i-or mai zice, chiar ca demonstreaza inca o data lipsa neuronilor din PDL.

Poate nu v-ati gandit ca urmeaza sa cumparam noile coordonate transcalculate dupa formule cu coeficienti constanti de onor ANCPI ?

S-auzim de bine  :hi:

Ionica34

Sincer, era exact ce ne lipsea.
Nu era haosul destul de mare, nu conteaza ca regulamentele se aplica diferit de la un judet la altul, ca limitele intre comune nu-s stabilite, ca nu stie nimeni unde se termina si unde incepe un extravilan sau intravilan intr-o comuna, ca nu stim limitele de judete, ca se suprapun cadastrele facute acu ceva timp cu cele de azi, ca nu recunoaste OCPI masuratorile facute cu Rompos, s-a gasit solutia minune : sistemul de proiectie e de vina, i-l schimbam!!!
Daca pana acum a fost cum a mai fost, stai sa vezi de acu inainte. Ca trebuie o perioada de implementare, pun pariu ca daca se aplica noul sistem, lucrarile se predau in ambele sisteme, si te ia dracu pana faci ceva.

Trinity

nu recunoaste OCPI masuratorile facute cu Rompos,

Ce poti spune mai mult despre asta?! Ne putem astepta la asa ceva? s-a mai intamplat? exista si o explicatie? motivare?

Modificat de Trinity (24-09-2010 13:56:44)

c_pascu

Mie mi le-au recunoscut in jud PH, IF, CT, TR, BC, DB, in alte parti nu am lucrat cu Rompos