intrebare

Creat de dj_calinutz, Iul 13, 2010, 01:53 PM

« precedentul - următorul »

dj_calinutz

buna ziua.. nu stiti? este ceva lege in care sa spuna ca statul plateste in primul an vreo 70-75% din minimul pe economie... inginerilor proaspeti licentiati,, daca se angajeaza la o firma in domeniu....sau ceva de genul acesta... daca stiti cumva va rog sa ma anuntai si pe mine... lucrez la o firma de topografie... proaspat licentiat .. si as vrea sa stiu .. sa pot sa vorbesc cu seful meu... multumesc de ajutor.. salutare

kod

pai de ce nu-l intrebi pe seful tau, eu cred ca stie mai bine ca tine daca este interesat de situatia ta, si daca vrea sa-ti faca carte de munca. La ITM poate se afle mai multe informatii !

E forum de topografie - cadastru, totusi nu de drept - si legislatie :hi:

Numai bine !

bad wolf

#2
Citat din: dj_calinutzbuna ziua.. nu stiti? este ceva lege in care sa spuna ca statul plateste in primul an vreo 70-75% din minimul pe economie... inginerilor proaspeti licentiati,, daca se angajeaza la o firma in domeniu....sau ceva de genul acesta... daca stiti cumva va rog sa ma anuntai si pe mine... lucrez la o firma de topografie... proaspat licentiat .. si as vrea sa stiu .. sa pot sa vorbesc cu seful meu... multumesc de ajutor.. salutare

Primeste firma acei bani ! Nu ii primesti tu !
Sper sa gasesc cararea corecta !

theocad

Asa este ........firma primeste acei bani...

dj_calinutz

pai bine.. firma primeste dar nu ar fi corect ca sa imi dea salar mai mare umpic daca ar fi sa primeasca.. ca zice ca statul nu il ajuta cu nimic.... si ca e criza.. si nici macar minimu pe economie nu mi-l ofera... no cam asta este.. o sa ma interesez si in alta parte..multumesc

theocad

pai in cazul acesta, vorbeste cu patronul firmei respective....si vezi daca este de acord sa-ti dea salariu mai mare.....
mult succes

John Doe

dj_calinutz: deci daca firma are vreun beneficiu legal ca te angajeaza pe tine debutant, crezi ca are ceva obligatii fata de tine? Legale sau nu?
Dar ce inseamna un debutant pentru o firma stii? Te-ai interesat ? Pentru salariu vad ca da...

dj_calinutz

pai eu numai intrebam ca nu stiam cum se procedeaza... si daca sunt ceva lucruri de care pot beneficia.. si nu ma anunta si pe mine seful... intrebam doar nu am dat cu parul :rotfl:  e ok... o sa vorbesc cu o contabila.. ea trebuie sa stie mai multe... multumesc oricum...

kod

da, daca ai somaj si te angajeaza si din somaj, ca proaspat absolvent, mai ai dreptul la 30 % din somaj, si dupa angajare, doar pe perioada care ai mai avea de luat somaj !
dar nu stiu sigur, daca mai este valabila legea, de ce nu stresezi o functionara/jurista de la AJOFM cu intrebari deastea, ca ei doar cu asa ceva se ocupa ! :hi:

Numai bine !

ace

Toata lumea se gandeste la avantaje din momentul ce termina o facultate dar majoritatea nu stiu nici sa puna aparatul in statie.
Asa ca Dj_calinutz fa ceva experienta la firma aia ca pe vorbe in Romania nu te crede nimeni fara suparare.

dj_calinutz

<ace>  nu te suparaa.. eu lucrez in domeniu de 4 ani.. la aceasta firma.. am expeienta cat poate tu nu te astept sa aiba um absolvent ... dar asta nu conteaza.. nu vreau sa ma laud.. eu intrebam asa daca stie cineva.. ca s ail mai ajut pe sefu cu una alta.. nu ca m-ar interesa pe mine.. ca daca e ceva el da banii nu dau eu.. si de ce sa nu beneficieze de un ajutor din partea statului.. cum ar veni m-am interesat eu in locul lui.. asa ca eu daca vreau sa plec la o firma mai buna as putea pleca in orice moment deoarece in domeniu is cam bunicel...

numa bine!

ace

Sa stii ca nu se complica (patronii) cu chestii din astea mai ales daca iti da salariul minim pe economie,pentru ca ar insemna sa isi taie craca de sub picioare pentru ar trebui sa declare salariul tau normal (ca absolvent de facultate ar trebui sa ai minim pe cartea de munca 1000 RON).
Nu ai decat 2 obtiuni: ori ii spui sa iti mareasca salariul ori pleci la alta firma.
Bafta. :hi:

kod

o mica completare ...
minimul pe economie, la incadrearea cu studii superioare terminate (facultate inclusiv) este din cate stiu eu de 1200 RON brut, asta doar daca te angajeaza in mod explicit ca: inginer topograf/geodez etc :hi:

John Doe

Nu stiu cat de buna e ideea sa a-ti ajuta seful in felul asta... si nici nu cred ca e vorba aici de "ajutor". Imi pare mai mult o modalitate de a trimite dupa cai verzi pe pereti pe unul care vrea salariu mai mare iar eu n-am chef sa-i dau.
Tu faci o munca, da? pentru care primesti niste bani. Munciti, fara ajutoare de nu stiu unde. Vrei mai mult? munceste mai mult. Nu-ti da? pleaca la altul, si daca meriti o sa ai mai mult.

La ce a spus kod: orice absolvent de studii superioare trebuie sa fie platit cu  1200 RON brut si nu mai putin, da, dar numai daca te angajeaza exact pe profilul pe care l-ai absolvit. Sunt banii firmei, nu de la stat; din cate stiu exista ceva beneficii si pentru firma dar nu stiu exact care sunt.

Vezi ca Autodesk are ceva promotie la AutoCAD, si daca firma are un angajat care a terminat din 2004 incoace (parca?) si vrea sa cumpere programul,  beneficiaza de o reducere destul de mare la pret.

Modificat de John Doe (27-07-2010 21:19:14)

bad wolf

Nu va mai faceti probleme pentru patroni ! Au ei grija sa nu piarda nimic !
Si au oameni contabili, juristi care se ocupa de aceste probleme.
Asa ca...
Sper sa gasesc cararea corecta !