sfat statie totala

Creat de adrian_s, Mar 06, 2009, 01:42 AM

« precedentul - următorul »

cristea

am avut colegi unde se lucra numai cu geodimeter sau trimble cu servo
Parerea mea  ???

Niciuna stricata sau cu probleme.
Mai ales ca la masuratori pe ape si rauri intampini numai greutati pe care aceste aparate le-au suportat cu incapatanare.
foarte solide si eficiente recomand aceste aparate tuturor celor care doresc ceva ''rusesc"-adica solid si rezistent
        "suedez"-adica precizie
        ''romanesc'- adica la partea de stangacie a multor colegi


La 5000 DE eURO AM VAZUT LA CINEVA UN GEODIMETER SUPER CU SERVO SI 200DR+ ADICA PESTE 200m punct ochit punct lovit cu laserul la peste 200 de m cam in orice conditii. :hi:

sagy

tcr 702, pana in 7000 sau sokkia 510 sau set 600, cele din urma mi s-au parut mai fiabile la ridicari, meniu mai simplu.. cu laica deabia acuma am inceput "sa-i dau in gura"... meniu mai greoi:|

stoicaalin9


bad wolf

#18
Citat din: stoicaalin9leica..cele mai bune
De la caz la caz !
Depinde cu ce suntem noi obisnuiti !
Stii cum se spune: "obisnuinta e a doua natura".
Asa ca incearca sa te hotarasti singur dupa ce vei vedea cum functioneaza fiecare  !
Mult noroc in alegere si mult succes !
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

dangolesti:
Am observat si eu asa ceva, dar fiindca nici statia nu-mi era calibrata chiar la fix, procedam asa: la orientarea inapoi, vizam baza jalonului (pt. ca varful se misca intotdeauna), apoi ridicam luneta (la acelasi Hz) pana in dreptul prismei si radiam punctul. N-as putea sa spun daca e o buba a statiilor Leica sau motivele pot fi si altele.
De pe trepied poate mi s-a miscat de cateva ori statia, dar numai fiindca am uitat eu sa-i strang surubul. De capul ei nu mi s-a miscat niciodata. Probabil depinde si de trepied (si cu asta am patit niste chestii haioase), surub, filet, operator.

puidedac

Salutare Topografi!  Sal' adrian_s!
 
Daca esti la inceput - ca si eu - si am trecut prin aceeasi faza de alegere ca si tu, as alege din nou aparatul cu care lucrez si acum, cu Geodimeter (Trimble). E robust - avantaj: sta fix, stabil pe trepied, dezavantaj: e cam greu, tastatura e detasabila:
se poate schimba oricand ca memorie portabila, firma serioasa - aceeasi preturi si calitate ca leica, dar mentalitate americana (randament ridicat, productivitate ridicata, optica suedeza si experienta cu firma Zeiss), compensator automat biaxial automat (apesi pe un buton si automat face compensarea pe Hz si Vert.).
Un alt avantaj e: cand e in apropierea prizmei (cca 10-20 cm), da un semnal - chiar in tufis unde nu-l vezi. Un dezavantaj e ca lucreaza cu coduri ascii, adica fiecarei litere ii corespunde un nr. pe care trebuie sa il introduci in aparat dupa un tabel - daca nu-l cunosti, dar pe care il poti invata repede dupa un anumit timp. Sunt mai multe modele vechi: 400, 500, 600, 3000,5000 etc.
Eu personal (p.f.) am de vanzare un Geodimeter 608 motorizat cu DR (direct reflex - adica laser pana la 200 m), autolock (adica se pune pe centrul prizmei automat), cu 5" precizie (cum ai specificat si tu ca nu iti trebuie precizie f. mare) cu foarte multe accesorii: 4 baterii mari externe, trepied, 2 prizme si 1 bat de prizma(3m), 2 incarcatoare: 1 pentru masina, 1 in casa, soft pe CD, f. multe cabluri. Pret 5000 E (usor negociabil)
Un alt avantaj, ca optine in plus la acest tip de aparat pe care-l am eu: se pot achizitiona radiouri pentru "single surveying". adica masuratoare ca si prizmas si topograf (si la prizma si la aparat): cca.2000E in plus.

Cele mai folosite sunt aceste aparate la ridicari si trasari de drumuri (vezi Trimble la Bechtel), pe santier. E adevarat, ca cele mai cautate sunt Leica datorat numelui sau in optica, precizie, dar  si firma Trimble trebuie luat in calcul, fiind un concurent foarte serios. Randamentul ridicat se poate obtine mai ales cu aparatele motorizate (40%),40% - autolock. Restul de 20% e trasarea si marcarea reala pe teren a punctului sau la ridicare deplasarea operatorului.
   
Sfatul  lui "John Doe" e "ca aproape orice statie ti-ai lua, tot o inveti si te vei împrieteni cu ea. As mai spune doar atât: daca vrei sa-ti iei o statie cu care nu ai lucrat pana acum, cauta pe cineva care are, du-te si vezi cum arata, ce face, ce nu."
Si eu ii dau  dreptate.
Daca te intereseaza Geodimeterul meu, vino si vezi aparatura mea. Eu stau la Cluj sau la Tg.Mures. kisattila1980[a]gmail.com sau  0727638332

ARICIUDANC

eu am o parere bunicica despre leica, dar cred ca sokkia e mai prietenoasa(lucrez cu leica momentan).
nu stiu cum transportati voi bastoanele pentru prisma dar eu ma port urat cu ele asa ca nivele sferice de pe baston s-au cam busit asa ca am trimis la rectificat destul de multe. dupa rectificare, verificarile din timpul masuratorilor mentionate mai sus au revenit in tolerante. daca trepiedul e din aluminiu si lucrezi la temperaturi apropiate de extreme vei iesi din tolerante. sfatul meu este sa nu te axezi pe finete ci pe instrumente usor de utilizat, care iti descarca fisiere utilizabile de cat mai multe softuri.
gandeste-te mai departe: cu ce vei procesa datele, cu ce le vei raporta etc. spor la treaba si nu te grabi!

bad wolf

#22
Citat din: ARICIUDANCeu am o parere bunicica despre leica, dar cred ca sokkia e mai prietenoasa(lucrez cu leica momentan).
nu stiu cum transportati voi bastoanele pentru prisma dar eu ma port urat cu ele asa ca nivele sferice de pe baston s-au cam busit asa ca am trimis la rectificat destul de multe. dupa rectificare, verificarile din timpul masuratorilor mentionate mai sus au revenit in tolerante. daca trepiedul e din aluminiu si lucrezi la temperaturi apropiate de extreme vei iesi din tolerante. sfatul meu este sa nu te axezi pe finete ci pe instrumente usor de utilizat, care iti descarca fisiere utilizabile de cat mai multe softuri.
gandeste-te mai departe: cu ce vei procesa datele, cu ce le vei raporta etc. spor la treaba si nu te grabi!

Eu am lucrat cu mai multe tipuri , incepand cu bunicul si bunica lor: EOT 2000. Rekota, Reta, mai tarziu cu Rek Elta (mai multe tipuri), apoi , Leica, Sokkia, Geodimeter, Trimble. si acum cu Topcon.
Pot spune ca fiecare are calitatile si defectele ei , avantajele si dejavantajele sale.
Cea mai buna staie e cea care ti se potriveste cel mai bine si pe care o cunosti si o indragesti cel mai mult .. Atentie ! Statia trebuie respectata ca o fiinta vie.
Nu fac publicitate niciuneia.
Mult succes tuturor.

Modificat de bad wolf (18-05-2009 01:08:17)
Sper sa gasesc cararea corecta !

ace

#23
Citat din: John DoeUita-te tot aici, la sectiunea "Vânzari" si alege-ti tu de acolo.

P.S.: modulul EDM mi s-a "dus" la o Leica TCR 307S, noua, dupa 3 ani - utilizare intensiva.
da cam asa se intampla la 307 si eu am patit,poate ca si din cauza ca s-a stationat in soare cate 6-7 ore pe zi,6 zile pe saptamana.

phibrizzo

eu te-as sfatui(dak vrei sa lucrezi cu corduri),decat sa iei una cu tastatura alfanumerica,mai bine un touch-screen.mi se pare mult mai usor sa selectez tastele direct de pe display decat sa le introduc de la tastatura. :nod: