Rolul celui de-al doilea Display Panel pe statiile totale

Creat de blackbone, Mar 09, 2011, 03:27 PM

« precedentul - următorul »

blackbone

la ce foloseste al doilea display panel de pe statiile totale?stie cineva?

ARICIUDANC

Pentru citirea in pozitia a doua a lunetei. E mult mai simplu sa ai doua displayuri decat sa te rotesti tot timpul dupa statie.

Alin B.

din pacate 70-80% din topografii nostri nu executa masuratorile unghiulare in ambele pozitii ale lunetei , de aici probabil si nelamurirea colegului ....

dtoni

Citat din: blackbonela ce foloseste al doilea display panel de pe statiile totale?stie cineva?
:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:


dtoni

cele doua displayuri sunt ca doua porteee, adica egale ( cel putin teroretic) si ajuta la eliminatrea erori de refractie si curbura :hi:
aceasta este o gluma .... sa nu o loati in serios  aviz amatorilor

dtoni

Citat din: Alin B.din pacate 70-80% din topografii nostri nu executa masuratorile unghiulare in ambele pozitii ale lunetei , de aici probabil si nelamurirea colegului ....
Lasand gluma si bascalia laoparte, este adevarat ca multi topografi nu folosesc sau nu mai folosec a doua pozitie din doua cauze
1. majoritatea satilor  pot lucra direct in coordonate iar citirea cu fata 2 nu prea este inteleasa de aparat, din cauza ca multi folosec pentru "aruncarea" statilor programul de masurat radiate si nu cel de drumuire.
2. din comoditate ,ne cunoasterea topografiei de baza, lene etc.

Kaleh

Eu am un TCR407, cu un singur display si de nenumarate ori mi-am tras pumni in cap pentru ca m-am scumpit la tarite (adica nu am luat o statie cu dublu display).
Leica (cel putin) stie in ce pozitie ai luneta, asa ca in principiu poti face masuratori (inregistrari) in ambele pozitii, fara sa te bage in ceata, coordonatele sunt ok. Dar exista situatii cind nu prea iti da mina sa stai cu spatele la o prapastie - sau o margine de planseu. Folosesti laserul, sa zicem, vezi unde punctezi, dar nu stii (la trasare, sa zicem) daca esti pe directia buna. O rezolvi fara al doilea display? M-as mira... Sunt multe exemple si nici unul nu are legatura cu citirea in pozitia II doar pentru a elimina erorile de colimatie (nu de refractie si curbura...!). Leica corecteaza automat eroarea de colimatie (pe care e bine sa o verifici periodic, cu programul incorporat...), asa ca - pe verificate - citirea in pozitia 1 este egala cu citirea medie (considerind ca nu ai probleme cu ochisorii de topograf). Si legat de eroarea de refractie si curbura, care aduce atingere cotelor, ea este automat aplicata la Leica. Oricum, e de circa 1 cm la o latura de 1 km de nivelment trigonometric

trqs


cernatflorentina

ma poate ajuta si pe mine cineva cu un manual leica tc 407 in romana

topocad.cristi


cernatflorentina

referitor la manualul in lb romana ptr leica tc 407 adresa este E-mail