pentru utilizatori de Leica si RecElta

Creat de axelgrup, Iun 20, 2007, 04:24 PM

« precedentul - următorul »

axelgrup

www.statiitotale.ro

 website-ul va fi complet in cateva zile cu toata documentatia si softurile aferente.

 Daca aveti solicitari nu ezitati sa ne contactati , va punem la dispozitie tot ceea ce este freeware din partea producatorului pe diverse tipuri/modele.

 Toate cele bune !

sebitopcad

vreau sa achizitionez o statie totala la un pret de pana la 3000 euro!
Va rog sa-mi recomandati cea mai buna alegere la acesti bani!

vespasy

vreau sa achizitionez un teodolit electronic!
unde pot gasi si la ce pret?

tpg fun

salut nu neam mai vazut de mult:)
uite care este problema
stiti ca mai vb despre Leica TC_805 (care dupa parerea mea este o statie destul de buna ). Deci legat de statie, imi poate spune cineva cum efectuez o Trasare cu acest tip de statie.
PS: Am urmat pasii ca la Drumuire: Set Job, Set Station, Set Orientation, Start. Dar tousi nu merge.
Ar fi de vina modul de calcul al orientarii: Unghi manula(adica HZ=0) sau Dupa Coordonate (nu stiu exact care este modul corect).
Va rog frumos sa ma ajutati, ca maine tre sa merg pe teren :(
Si ma scuzati daca iar am intervenit brutal :)
Ciao.

tpg fun

Ma scuzati ca am vazut asa tarziu raspunsurile legate de Toposys. Oricum va multumesc pentru ajutor. Chestia e ca lam contcata pe domnul Marton, si dansul mia trimis un .FRT pt Toposys. Dar iam dat de cap doar cand un prof mia aratat o simulare (adica un fisier prelucrat, legat de o Ridic).
Ciao. Mersi inca odata :)

tpg fun

Vespasi iti recomand sa vb cu ilica sau dtoni ei sunt mai in masura sa te indrume. Totodata uitate un pic pe forumuri (legate de statii totale si alte echipamente).

lilica

tpg fun: Nu ne suparam niciodata pe tine. Interventiile tale sunt asteptate cu interes.
Ai reusit sa trasezi?

tpg fun

di n fericire sau nefericire nam apucat
dar totusi ma bucur ca nu ma considerati prea pisalog:)
Asa ca daca aveti timp ascult sugestile voastre
Totusi aceasta problema e adresata utiliz de Leica
Nu de alta dar cineva mia spus ca fiecare statie are programul ei si implicit pasii de utiliz
Va multumesc din nou pt atentiaacordata
Be seeing you

lilica

Am totusi o curiozitate: chiar ai curajul sa faci o lucrare de acest fel in conditiile in care ai incercat sa patrunzi tainele "trasarii" cu o seara inainte?

tpg fun

it's me again:)
in legatura cu trasarea, omu nu o mai venit
o fi auzit de mine:)
nu serios sa amanat
Dar totusi, ati putea sa ma ajutati
Trasare cu Leica TC_805. Please, HELP!
Cat despre curaj, am putea spune ca am. Deoarece teoretic stiu la ce se refera operatia de trasare, cu PRACTICA nu stau prea bine (because it's my first job in surveing:), adica pana acuma doar am studiat si sde acuma tre sa aplic:(. Si in orice caz daca cineva are mila de mine:) simi explica eu cred ca ma voi descurca. Oricum ramane de vazut.
 PS: Am urmat pasii ca la Drumuire: Set Job, Set Station, Set Orientation, Start. Dar tousi nu merge.
Ciao. Mai vb noi

scootergts

aparatul ar trebui sa aiba un meniu set out, stake out sau setting out ceva de genul asta daca se aseamana ca meniu cu TC307 sau TC407, Leica au cam aceleasi meniuri. cauta manualul si invata cum se lucreaza in acest meniu. iti trebuie coordonatele punctelor pe care vrei sa le trasezi, le uploadezi in aparat ca "fixpoints" apoi vii cu o statie in teren cu coordonate in acelasi sistem cu punctele ce vrei trasate, dupa care din meniu chemi punctul iar aparatul iti spune unde'l gasesti unghi orizontal / dinstanta pana la punct. faci mai multe probe cu jalonul citind pe directia aratata iar aparatul iti spune +/1 cat ai pana la punct. oricum cauta in manual despre meniul asta si te prinzi tu care e faza... iar operatiile de trasare nu prea se adreseaza novicilor.... depinde de lucrare dar iti asumi o responsabilitate cand ii spui omului ca acolo e terenul lui etc. :) deci fa probe inainte de a te apuca de lucru. bafta si welcome in bransa noastra.
un manual in engleza gasesti aici, in caz ca ai manual in romana si meniul in romana si mai bine
http://www.leica-geosystems.com/corporate/en/support/lgs_page_catalog.htm?cid=4242" target="_blank">http://www.leica-geosystems.com/corpora ... m?cid=4242

ace

s-ar putea sa nu existe in meniu programelul pt stakeout.eu am dat de o statie TPS 1100 care nu avea meniu decat pt stakeout dar l-am pacalit sa fac si ridicare.al tau TC 805 ce fel de model este? e modelul nou care seamana cu 307.407,705?

tpg fun

#12
Citat din: aces-ar putea sa nu existe in meniu programelul pt stakeout.eu am dat de o statie TPS 1100 care nu avea meniu decat pt stakeout dar l-am pacalit sa fac si ridicare.al tau TC 805 ce fel de model este? e modelul nou care seamana cu 307.407,705?

ai putea sami dai niste detalii cu privire la programul de Trasare (Stakeout)?

Kaleh

pentru tgp fun:
Nu ai mai spus nimic din noiembrie, ti-ai rezolvat problemele cu TC805?
Este un aparat extrem de solid si cuminte, am traversat muntii cu asa ceva si am avut neinchideri mai mult decit multumitoare. Poti sa ai probleme cu transferul (nu se simte bine in prezenta Leica Survey Office), a fost creat pe vremea MS-Dos, avea un program TCTools pentru lucrul cu calculatorul. Cred ca il mai am pe undeva... Daca mai ai probleme, scrie-mi pe adresa de mail si o scoatem la lumina. Bafta! E-mail

cipriangrigoras

am ceva intrebari despre Leica 1201,ma poate ajuta cineva,va rog?