Dezmembrare

Creat de gexU, Iul 17, 2013, 07:00 PM

« precedentul - următorul »

gexU

Buna, in cate parcele pot dezmembra un teren fara a fi nevoie de PUZ, 3 sau 4?

caditop

Eu am dezmembrat si in 15 loturi fara PUZ, dar depinde de teren si de obiceiurile locale.

Mit

Asta-i Romania. Tara extremelor.

dd2709

Iti trebuie Certificat de urbanism  pentru mai mult de 2 loturi, dar de PUZ pentru dezmembrare nu am auzit inca.

gexU

Pai nu as vrea sa fac puz, as vrea sa impart un lot mare in cateva mai mici cu acces fiecare la drum si asta e intrebarea, un puz dureaza mult, o dezmembrare mai putin.

bad wolf

#5
Citat din: gexUBuna, in cate parcele pot dezmembra un teren fara a fi nevoie de PUZ, 3 sau 4?

In oricate.
Sper sa gasesc cararea corecta !

djxhouse

poate te referi la certificat de urbanism.

Anton Pann

#7
Citat din: gexUBuna, in cate parcele pot dezmembra un teren fara a fi nevoie de PUZ, 3 sau 4?
IN 4 LOTURI. PESTE 4 LOTURI, UNDEVA IN LEGEA URBANISMULUI , se cere intocmirea documentatiilor de echipare urbanistica, ceea ce inseamna PUZ .

severcoman

#8
Citat din: gexUBuna, in cate parcele pot dezmembra un teren fara a fi nevoie de PUZ, 3 sau 4?

la dezmembrare nu se cere PUZ.
eventual la construire.

Anton Pann

REGULAMENTUL GENERAL DE URBANISM
SECŢIUNEA 4
Reguli cu privire la forma şi dimensiunile terenului şi ale construcţiilor
ARTICOLUL 30
Parcelarea
(1) Parcelarea este operaţiunea de divizare a unei suprafeţe de teren în minimum 4 loturi alăturate, în vederea realizării de noi construcţii. Pentru un număr mai mare de 12 loturi se poate autoriza realizarea parcelării şi executarea construcţiilor cu condiţia adoptării de soluţii de echipare colectivă care să respecte normele legale de igienă şi de protecţie a mediului.
(2) Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
b) suprafaţa minimă a parcelei de 150 m2 pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 m2 pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.
(3) Sunt considerate loturi construibile numai loturile care se încadrează în prevederile alin. (2).

Modificat de Anton Pann (18-07-2013 21:42:36)

bad wolf

#10
Citat din: Anton PannREGULAMENTUL GENERAL DE URBANISM
SECŢIUNEA 4
Reguli cu privire la forma şi dimensiunile terenului şi ale construcţiilor
ARTICOLUL 30
Parcelarea
(1) Parcelarea este operaţiunea de divizare a unei suprafeţe de teren în minimum 4 loturi alăturate, în vederea realizării de noi construcţii. Pentru un număr mai mare de 12 loturi se poate autoriza realizarea parcelării şi executarea construcţiilor cu condiţia adoptării de soluţii de echipare colectivă care să respecte normele legale de igienă şi de protecţie a mediului.
(2) Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
b) suprafaţa minimă a parcelei de 150 m2 pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 m2 pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.
(3) Sunt considerate loturi construibile numai loturile care se încadrează în prevederile alin. (2).

Aici apare cel putin o contradictie la legea constructiilor.
Va reamintesc ca la un DN , trebuie respectata distanta minima de 21 m de la axul drumului la constructie , pai atunci cum se aplica prevederile de la al (2).
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman

@Anton Pann
si tot astfel trebuie/ar trebui anulate toate actele intocmite cu incalcarea regulamentului
(bineinteles ca inclusiv s.civile de partaj, in care loturile propuse/atribuite nu respecta dimensiunile...)
credeti ca nu s-ar fi cerut prin regulament de catre ancpi ? o fi fost vreo scapare faptul ca nu au cerut si PUZ la dezmembrare ?
(regulamentul de urbanism il aplica urbanistii >>> acolo unde stabilesc "loturi construibile", acestea vor fi intocmite cu respectarea Art. 30, al.2...)

bad wolf

Cred, asa cum am mai spus , ca regulamentele aNCPI sunt mult pe langa lege facute dupa necesitatile firmelor celor din conducerea ANCPI, si acolitilor lor.
Sper sa gasesc cararea corecta !

nicu1000

Regulamentul General de Urbanism prezinta unele criterii minime referitoare la norme de urbanism. Urmeaza ca in Consiliile Locale sa se aprobe PUG cu RLU in care sa fie mult mai clar specificate aceste norme: retrageri de la drum national, drum judetean, latime minima drum de servitute (am intalnit si comune ce vor 12m), retrageri de la LEA, LES etc.


Buna, in cate parcele pot dezmembra un teren fara a fi nevoie de PUZ, 3 sau 4?

Depinde de RLU al primariei in care este terenul. In momentul in care se cere certificat de urbanism o sa scrie acolo conditiile in care se face dezmembrarea: latime minima drum de servitute, daca se cere PUZ, suprafata minima parcele pentru construire etc. Certificatul de urbanism este obligatoriu la notariat pentru dezmembrarea unui teren intravilan (in oricate loturi). Cadastral se poate face orice, dar primaria ar putea sa nu elibereze Autorizatii de construire pentru terenurile ce nu respecta RLU. PFA ce a intocmit lucrarea este responsabil de urmarile unei dezmembrari in urma careia proprietarii nu pot obtine autorizatii de construire (daca este se vrea de la inceput).
Imi cer scuze fata de cei ce au postat aici dar nu stiati treburile acestea ?
S-au dat raspunsuri care mai de care.

severcoman

ne-am prins: dezlipirea in doua nu e parcelare, iar intr-o parcela cu trei proprietari nu se poate face parcelarea, trebuie sa fie minim 4..., dupa unii! prin urmare trebuie cate un PUZ la fiecare tarla.