Cadastrul general

Creat de topo.89, Ian 16, 2013, 02:56 PM

« precedentul - următorul »

topo.89

Salut! Ce stiti despre implementarea cadastrului general? Stiu ca se doreste finalizarea anul acesta, 2013. Nu stiti cine se ocupa de asta pe judete? Se cauta oameni pentru ajutor? Orice detaliu ar fi de ajutor. Ms!

Anton Pann

Cadastru, sanatatea, autostrazile ,agricultura , prima casa si casa verde sunt prioritatile ce vor fi rezolvate si finalizate in decembrie 2013 . Lucrarile vor incepe in 01.01.2015 . :nono:

Modificat de Anton Pann (16-01-2013 17:56:26)

bradu13

cadastru general nu se poate finaliza asa de repede in 2013. chiar daca toata ziua se aude reclama la radio si tv. macar au schimbat-o si se pomeneste de cadastru, cartea funciara notiuni mult mai aproape de cetatean decat inregistrarea sistematica. din pacate se merge tot pe ideea de realizare a acestor lucrari cu firme particulare si nu cu ocpi ancpi.

John Doe

Pai... la alegerile viitoare, poate ajunge tanti Nuti din nou prin guvern, atunci poate mai auzim ceva... repet: doar AUZIM.

rock4ever

Stiu ca au fost incepute multe proiecte pe programul CESAR sau din finantarea ANCPI. Stie cineva de vre-o comuna finalizata, predata, cu banii incasati, unde sa se duca omul sa zica numele si sa-i dea cefeul?

AlexGIS

S-au finalizat mai multe UAT-uri şi se lucrează la celelalte. Numărul total de UAT-uri pentru care s-au contractat lucrări de cadastru general nu depăşeşte 50, din câte ştiu eu. În majoritatea cazurilor s-au copiat datele deja existente în bazele de date, mai ales în jud SV unde OCPI are una dintre cele mai vechi baze de date digitale din RO.

bradu13

#6
Citat din: AlexGISS-au finalizat mai multe UAT-uri şi se lucrează la celelalte. Numărul total de UAT-uri pentru care s-au contractat lucrări de cadastru general nu depăşeşte 50, din câte ştiu eu. În majoritatea cazurilor s-au copiat datele deja existente în bazele de date, mai ales în jud SV unde OCPI are una dintre cele mai vechi baze de date digitale din RO.
exact ca la planul index de prin 2003 alta teapa pe bani publici

adrianc

:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Daca ma intelegeti...
La muncă! nu la întins mâna.

rock4ever

#8
Citat din: AlexGISS-au finalizat mai multe UAT-uri şi se lucrează la celelalte. Numărul total de UAT-uri pentru care s-au contractat lucrări de cadastru general nu depăşeşte 50, din câte ştiu eu. În majoritatea cazurilor s-au copiat datele deja existente în bazele de date, mai ales în jud SV unde OCPI are una dintre cele mai vechi baze de date digitale din RO.


 Explica te rog ce inseamna "s-au finalizat": s-au rezolvat toate problemele legate de suprapuneri, proprietari, neintelegeri intre oameni etc? Topografii locali mor de foame? Nu inteleg ce inseamna la noi a se finaliza.

AlexGIS

#9
Citat din: rock4everExplica te rog ce inseamna "s-au finalizat": s-au rezolvat toate problemele legate de suprapuneri, proprietari, neintelegeri intre oameni etc? Topografii locali mor de foame? Nu inteleg ce inseamna la noi a se finaliza.

Nu am de unde să ştiu ce fac topografii locali deoarece nu lucrez în RO. Eu am fost afectat în mod direct de lucrările de cadastru general în calitate de proprietar. Adică băieţii care făceau lucrarea ştiau cadastru cam cât ştiu eu inginerie nucleară. Am făcut contestaţie pentru că au lăsat un culoar de 2 metri între mine şi un vecin şi nu au putut să îmi explice de ce. (adică nu au vrut să recunoască faptul că au copiat datele din baza de date a ocpi, unde culoarul ăla exista acolo de câteva luni, urmând ca eu să repar greşeala unor diletanţi de la baza de date... dar între timp, aflând de lucrările lor, am zis că repară ei). Idioţii, că altfel nu am cum să le spun, au interpretat culoarul ca drum, şi l-au făcut poligon închis şi aia a fost treaba pentru ei. Când i-am întrebat de ce nu există distanţe pe poligoane, mi-au zis că dacă ar pune distanţele, nu ar mai semna nimeni. Dacă vei căuta pe google vei găsi informaţii cu privire la finalizarea cadastrului general pentru câteva UAT-uri în RO. Ştiu clar că în prezent se fac demersuri pentru predarea lucrărilor pentru câteva UAT-uri iar altele sunt în lucru.

Mit

Problema nu-i a copiilor ce digitizeaza planuri sau iau din arhiva electronica date, sau masoara pe nicaieri, problema este a sefilor lor (cei care au castigat licitatiile). Ei trebuie trasi la raspundere. Eu am cel putin cateva exemple asemanatoare cu situatia prezentata de tine Alex, singura deosebire e ca n-am fost eu beneficiarul...
Repet ce-am mai spus: vom avea un cadastru frumos pe hartie.

John Doe

E o problema a sistemului de fapt, din care face parte toata lumea. Si sa vrei sa faci ceva ca lumea, tot nu poti, te lovesti de aceleasi probleme si ajungi... sa faci parte din sistem.

Mit

Nu ma baga in oala asta, nu fac parte din ea; si sigur mai sunt multi ca mine. Strang din dinti, da' mor cu ei de gat.

AlexGIS

@rock4ever
Am uitat să răspund la întrebare. E clar că litigiile nu vor dispărea, dar nu la asta se rezumă lucrarea de cadastru general. Când am spus că s-au finalizat m-am referit la faptul că s-au efectuat măsurători, s-au comparat măsurătorile cu ce exista deja în baza de date şi în CF, s-au contactat proprietarii şi s-au consultat actele de proprietate după care s-au creat/ajustat/modificat imobilele aferente fiecărui proprietar şi s-au făcut datele publice. Apoi s-au făcut contestaţii, s-au rezolvat contestaţiile şi s-au emis extrasele de carte funciară pentru fiecare proprietate în parte.

Anton Pann

Urmeaza ca cineva sa vina si sa traseze drumurile, colturile parcelelor ,oamenii să se mute pe noile coordonate presupun diferite de pozitia actuală , dar nu vor accepta si vor incepe procese , avocații abia asteptă .Deci inseamnă ca litigiile nu vor dispărea sau nu va scădea numarul lor cu siguranță , ci se vor inmulți. Deci va trebui sa crescă numarul de judecători si experti, -avocati sunt destui din fericire .