Intrebare fotograma

Creat de everest, Oct 30, 2012, 01:15 AM

« precedentul - următorul »

everest


                  
bogdy a scris:

@everest mai bine nu intrebai. Puteai sa te gandesti ca e o intrebare aiurea. Numai bine!


Atat timp cat el sustinea acest lucru nu mi se pare aiurea sa intreb si pe altii ce parere au ca sa ma lamuresc (tinand cont ca profu ii mai in varsta si trecut prin mai multe)



               

bad wolf


                  
AlexGIS a scris:

@bad wolf
Acel aparat era şi este denumit "stereoscop". Tehnocart e modelul. Cel puţin asta ştiu eu.
În prezent se utilizează stereoscoape cu oglindă stereoscopică ori monitoare 3d. Pot să pun foto cu un stereoscop cu oglidă, dacă e cineva interesat. Pentru ambele tipuri trebuiesc ochelari speciali.
În prezent, în ţările în care se face cadastru de pe ortofoplanuri, la fiecare parcelă înscrisă în cartea funciară se aplică un factor de corecţie care reiese din diferenţa dintre suprafaţa măsurată a trupului/cvartalului/regiunii din care face parte acea parcelă şi suprafaţa poligonului vectorizat pe conturul acelei regiuni, utilizând ortofotoplanuri. E clar că pentru fiecare măsurătoare la teren valoarea va fi diferită şi e clar că trebuie să existe un sistem după care se înscrie o suprafaţă în registrele funciare.
Este clar că va exista o diferenţă între ce măsori şi ce vectorizezi, mai ales când e vorba de regiuni de sute sau mii de km pătraţi.
Nu ştiu cum a fost în trecutul îndepărtat, dar ce spune profesorul are noimă, mai puţin partea cu legea... nu cred că a existat o lege care să specifice acest lucru ad litteram


Nu ai dreptate. Stereoscopul era o jucarie care se folosea la laborator pentru a realiza (vizual) modelul 3d(steroscopic) , folosind doua fotograme (adica doua fotografii pe sticla , una facuta comform vederi ochiului drept si una conform vederii ochiului stang).Asa ara in urma cu 30 ani.
Ce prezinti tu acum este tehnologiemoderna.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf


                  
AlexGIS a scris:


John Doe a scris:

Pune o fotografie, sa vedem cum arata.

Una


Exact ce am spus . Nu vorbim despre aceleasi lucruri.

John doe stie ce a vazut la Petrosani. A vazut un Tehnocart cu sistem binocular , legat la o masa de desen printr-un sistem cardanic.
Operatorul se folosea de niste sispozitive asemanatoare cu cele de la un strung manual.
Probabil acum este o piesa de muzeu, dar cand eu eram student rrealizam harti foarte precise si nu doar cadastrale ci si de de taliu si chiar cu curbe de nivel.

Pentru tine este , insa, istorie.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

AlexGIS


                  
bad wolf a scris:



Exact ce am spus . Nu vorbim despre aceleasi lucruri.

John doe stie ce a vazut la Petrosani. A vazut un Tehnocart cu sistem binocular , legat la o masa de desen printr-un sistem cardanic.
Operatorul se folosea de niste sispozitive asemanatoare cu cele de la un strung manual.
Probabil acum este o piesa de muzeu, dar cand eu eram student rrealizam harti foarte precise si nu doar cadastrale ci si de de taliu si chiar cu curbe de nivel.

Pentru tine este , insa, istorie.


Pardon. Când am scris prima dată mi-a rămas în minte felul în care se vizualizau planşele prin acel sistem optic, de aceea am scris de stereoscop. Am revenit şi am scris puţin mai sus că practic sistemul binocular e stereoscopul iar aparatul probabil era un stereoplanigraf mai mult ca sigur, după descrierea făcută. Tocmai denumirea stereo vine de la faptul că aparatul era dotat cu acest dispozitiv optic prin care se puteau vizualiza imagini stereo ale fotogramelor conjugate.
Mai jos e un stereoplanigraf Wild A-7 al cărui stereoscop se observă în dreptul capului operatorului.


462/584px  42.6KB

Modificat de AlexGIS (01-11-2012 07:26:53)


_______________________________________
http://gistrict.com/wp/simcad/" target="_blank">Descarcă aplicația SIMCAD
Sistem de Management Integrat al Lucrărilor de Cadastru și Topografie
Tofan Alexandru tel: 0742-883-676
https://www.facebook.com/groups/topogeocad/" target="_blank">Grupul FB topografie - geodezie - cadastru


               

AlexGIS


                  O imagine mai clară.


584/327px  23.8KB


_______________________________________
http://gistrict.com/wp/simcad/" target="_blank">Descarcă aplicația SIMCAD
Sistem de Management Integrat al Lucrărilor de Cadastru și Topografie
Tofan Alexandru tel: 0742-883-676
https://www.facebook.com/groups/topogeocad/" target="_blank">Grupul FB topografie - geodezie - cadastru


               

bad wolf


                  Asa este.Au intrat in istorie.

_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe


                  Putin pe langa topic, am totusi o intrebare: stie cineva cu ce soft se pot uni doua poze, partial suprapuse? cam asa cum functioneaza modul panoramic la aparatele foto digitale.
Caut de azi dimineata, am gasit AirPhoto SE, e bunicel dar se blocheaza la poze mari. Mai stie cineva alt soft?



               

ARICIUDANC


                  PT-GUI sper sa va ajute. Spor la treaba!


               

John Doe


                  Bun, mersi, o sa-i ard un trial si pe urma vedem.