cum rezolv situatia

Creat de topotopo, Noi 15, 2011, 03:14 PM

« precedentul - următorul »

bogdy

In cazul acesta trimiti oamenii la instanta de judecata.

Anton Pann

Nu . Prima data , scoti Cf urile vecine, verifici suprafetele, proprietarii si vezi care este situatia .S-ar putea ca ei sa folosesca teren de pe topurile invecinate ,si atunci trebuie sa stie ce fel de actiune trebuie sa faca . S-ar putea sa deschida actiune de rectificare suprafata, si sa nu fie cazul de asa ceva, daca folosesc teren din topurile vecine. In aceasta situatie s-ar putea sa fie vorba de o actiune de uzucapiune. Trebuie sa-i indrepti pe directia buna.  Trebuie sa stie pe cine cheama in judecata si ce e\fel de actiune sa faca . Sau poate fi vorba de o actiune care sa duca la emiterea unei sentinte care sa tina loc de CVC . (in acest caz nu cred ca este asa ceva .) Poate sa fie o greseala in Cf , sa fie scrisa suprafata gresit , sau multe alte situatii care duc la o asemenea diferenta de suprafata . Poate s-a extins in extravilan si atunci nu merge nimic. De ce sa mai deschida actiune? Sa cheltuie bani degeaba ? Deci pune-i pe directia care trebuie .

Anton Pann

Si mai poate fi o situatie pe care am intalnit-o. iN suprafata masurata este insclus si ttopul vecin. De care s-a uitat total, din anii 1930. Deci de atunci, nu si-au mai actualizat actele pe topul vecin iar in Cf pe acel top figura strabunicul lor. Dar ei nu stiau si doreau rectificare . Dupa cum vezi, pot fi numeroase si diferite situatiile pentru care este mai mare suprafata masurata . Iar actiunea in instanta daca nu este bine facuta , are sanse sa fie respinsa.Cu atat mai mult ca este o zona necooperativizata, in care cartea funciara spune multe .

Modificat de Anton Pann (31-05-2012 22:00:27)

bogdy

De cele mai multe ori suprafata din CF este inscrisa gresit. Exceptie fac cazurile unde s-au masurat si exista planuri la 2880. De cele mai multe ori in CF s-au ijnscris suprafete declarative, dar na.

cip_mancip

am urmatoarea situatie:
 pe un teren de 100 ha ce apartine unui propr. sunt mai multe constructii cu diferiti proprietari.
 terenul este intabulat are nr. cadastral dar nu sunt prinse toate constructiile ce sunt pe acest teren.
eu vrea sa intabulez o constructie ce apartine unui propr. (nu cel ce detine si terenul).
cum procedez? trebuie sa masor tot terenul de 100 ha si sa pun constructia ce ma intereseaza pe mine?
clientul meu a cumparat doar constructia nu si terenul.
sa cer de la ocpi coord. terenului, eu masor constructia si o pozitionez pe teren?,
dar cum intocmesc planul  de amplasament? pun pe o plansa imensa terenul de 100 ha si constructia mea de(100 mp)?
multumesc anticipat de sfaturi

Modificat de cip_mancip (04-06-2012 23:36:33)

Anton Pann

O varianta ar fi o documentatie de prima intabulare a unei parcele pe care se afla constructia respectyiva, (terenul eferent acesteia ) , cu diminuarea corespunzatoare a topului de 100ha, ( ce nu va fi masurat ) . Presupun ca pe teren se va inscrie vechiul proprietar pe parcela nou creata . Acum depinde daca OCPI accepta asa ceva.

bad wolf

Nu.Intabulezi doar casa. Terenul este proprietatea altei persoane si este intabulat. Nu poti sa-i extragi suprafata aferenta casei. Nu ai baza legala. Dar poti intabula casa -daca proprietarul acesteia are toate actele in ordine.
Sper sa gasesc cararea corecta !

AlexGIS

Actualizare date imobil. Anunt constructie pe teren deja intabulat. Raspunsul la intrebarea ta este da, trebuie sa pui tot terenul, daca este intr-o singura cf. In tabelul de miscare parcelara la teren vei pune proprietar pe x si la constructii vei figura pe y pe constructia Cn dar si pe ceilalti proprietari pe celelalte constructii.
La masuratori pui ridicarea constructiei, dar inainte de toate ceri de la OCPI conturul si constructiile deja intabulate.

@Anton Pann

Cum spui tu nu se poate.

Mit

La 100ha o sa cumperi de la OCPI vreo 100 puncte...
Scump, scump, dincolo era mai ieftin.

cip_mancip

multumesc.
am facut cerere la OCPI ptr. solicitare de informatii sa vad ce primesc.

Anton Pann


                  Nu cred ca este prima lucrare de acest gen. OCPI (pe plan local) sau ANCPI ( ca for decizional !? ) cred ca sunt in masura sa vina cu propuneri (reguli) mai permisive in aceste situatii. Nu vad cine ar plati o lucrare pentru 100 ha pentru inscrierea unei constructii, si nu cred ca ar fi corect ca si urmatorul care doreste o lucare similara ( intabulerea altei constructii ) sa procedeze la remasurarea celor 100 de ha . Ceva similar se intampla la lucrari topografice pe terenul asa numit " spatii libere intre blocuri" , care poate avea suprafete de 2-3 ha, cu blocurile ca enclave pe topuri distincte , iar lucrarea priveste 100mp intre doua trei blocuri . As zice ca ANCPI si OCPI poate rezolva problema : introducerea in baza de date doar a terenului ce face obiectul lucrarii , prin emiterea unei decizii in acest sens .


               

Mit


                  Atunci, trebuie modificat si E-Terra si Gen. CP, ca sa accepte lucrare ce nu se intocmeste pe intregul imobil...


               

Anton Pann


                  Asta este cea mai mica problema . Va apare versiunea ... CP xxl .Si va fi un pas inainte in finalizarea acestui PUZL  ce este in fapt introducerea cadastrului . Nu de alta dar , cazul expus in aceasta discutie , unde pe o parcela de 100 ha (ceea ce cred ca totusi ascunde un viciu de carte funciara intrucat este prea mare suprafata si are si mai multe constructii ) nu va putea fi rezolvat intrucat nu va se va plati o asemenea lucrare . Si nici nu este normal sa se intample asa ceva .