sesizare

Creat de iulian c, Feb 01, 2012, 09:00 PM

« precedentul - următorul »

Anton Pann


                  Eu zic sa ii chemi in instanta pe toti: topograf,ocpi,inspector.Numai asa vei vedea cine a "gresit".

Aici este o pozitie total gresita !!! 100% + 50% Gresita .  Motive :
1) iulian solicita sfaturi privind solutionarea cat mai rapida a problemei lui.
2) Cred ca nu-l intereseaza cine a gresit , iar daca asta vrea ... greseste enorm. Ca sa afle vinovatul va dura cca 1-2 ani , cu cheltuieli . La final, poate nu va afla cine este vinovatul . Acest timp este timp pierdut pentru el .iar dupa aflarea vinovatului, vor incepe aceleasi eforturi pentru solutionarea  problemei .Cine o va face? Tot vreun "autorizat-expert"   sau poate vreun expert in procesul care va consuma timp si bani. 

Cine scrie chestia asta : " Personal cred ca esti supus unei ciordeli ordinare tipica oficiilor de cadastru de pe la noi." , Cred ca are ceva personal cu OCPI -ul.  Cred ca iulian intelege cu totul altceva : Vreo doi autorizati "baieti destepti" au facut si bagat la semnat la OCPI , ... ceva porcarii in Stereo 71 . Tot ei cu primaria si OCPI, ar putea sa repare, daca vor, fara proces. Ar scuti omul de multe probleme.

Deci eu recomand lui Iulian, sa mai insiste in cautarea solutiilor, impreuna cu autorizatul respectiv si OCPI ul, si chiar sa mai plateasca acea taxa,(daca i s-ar rezolva problema ), care este infima fata de ce l-ar astepta daca se pune sa caute vinovatii si sa rezlove problema prin varianta "chemi in instanta pe toti: topograf,ocpi,inspector".



               

bad wolf


                  
iulian c a scris:

vad ca exista o nelamurire pe aici
     sunt propietarul.


Atunci explica-ne si noua de ce vrei sa primesti respingere?

Modificat de bad wolf (05-02-2012 02:22:10)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf


                  
heruvim a scris:


bad wolf a scris:


heruvim a scris:




Sigur nu trece vreo autostrada pe amplasamentul tau??? Poate cineva cu relatii sus puse a ochit ca pe acolo urmeaza sa se "intample" vreo lucrare de expropriere si te-a mutat...fortat.
Eu zic sa ii chemi in instanta pe toti: topograf,ocpi,inspector.Numai asa vei vedea cine a "gresit"
Topografia este o stiinta exacta..si totusi sunt mult prea multe situatii incerte/inexacte.Nu ar trebui sa se intample asa.
Personal cred ca esti supus unei ciordeli ordinare tipica oficiilor de cadastru de pe la noi.


Topografia nu este o stinta.Este o aplicatie amaimultor stiinte. Si este pe departe de a fi exacta. Si stim cu totii de ce.
Ar fi bine sa nu mai comparati rezultatele masuratorilor topografice rezultatele unei balante analitice !


Cie a facut asta???Am zis eu ceva de vreo balanta analitica????
 http://www.3xforum.ro/img/smilies/mad.png">
In principiu daca doi sau trei topografi diferiti masoara aceeasi suprafata de teren ar trebui sa aiba rezultate similare...insa la noi sunt multi "experti" care nu fac legare la retea ci mai degraba "trag" pe ortofotoplan.Tu sa imi spui de ce nu este exacta,eu personal unde am lucrat si am dat peste alti topografi adevarati nu am avut rezultate aberante


De acord cu tine , dar trbuie sa fie un cumul de situatii :
-Topografi bine pregatiti.
-Aparatura de buna calitate.
-softuri corespunzatoare
-o retea topografica omogena.
Acestea sunt cinditii minimalae pentru a efectua lucrari topografice corecte de orice gen, nu doar cadastru.

Modificat de bad wolf (05-02-2012 12:54:04)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann


                  Ionica, cred ca esti putin derutat, ca proprietar de teren in acest topic.
Cele 4 conditii minimale precizate de Bad Wolf reprezinta doar o mica parte din necesarul obligatoriu (obligatoriu doar la unele tipuri de lucrari) . Sa spunem ca le ai indeplinitae aceste conditii. Tu ai proprietatea imprejmuita?? Ai aratat ce trebuie sa masoare topograful, sunt puncte tari pe limita terenului tau?  ? Daca da, atunci ok, poti sa te intrebi cum de acelasi teren masurat de doi topografi are probleme de suprtapunere.  Daca nu, atunci mai mult de 50% din problema si necazuri sunt problemele tale pentru care topograful nu raspunde.  Iar daca esti in zona de aplicare a legilor fondului funciar, mai intervin si alte motive pentru care nu poate fi acuzat topograful .



               

iulian c


                  a scris cineva ca caut o solutie de rezolvare. asa este. nu vreau sa ajung in instanta daca se muta pe locul lui si imi intreapta locul cum a fost. mai vreau sa spun ca locul meu are apa potabila si curent electric,acum se trage si canalizarea. locul acelei persoane nu are apa si curent.  si vreau acea nota de respingere pt ca din cate am vb cu vecinul nu vrea sa renunte si sa pot actiona in instanta atunci. cu cat trece mai mult timp cu atat cred ca va fi mai greu.  am locul de la strabunic dat de rege si nu vreau sa renunt la el.  acest vecin a cumparat locul anul trecut (2011) de la o persoana care a si decedat intre timp, iar sora acei nou vecin lucreaza la opci. sfatul pe care mi la dat acum,ultima data topograful este sa continui cu galagia si sesizarile pe  unde pot,ca poate se va intocmi o comisie si se va face parcelarea lotului si atunci voi reveni pe pozitia mea


               

iulian c


                  scuze. am nevoie de ajutor.   topograful imi spune ca nu poate sa-mi depuna dosarul din nou pt ca nu i se da coordonatele de la ocpi si nici topograful vecinului care este pe locul lui nu vrea sa i le dea. ce pot face in situatia asta? topograful meu nu poate masura el si sa afle coordonatele?  va rog ajutatima ca iar sunt in impas


               

John Doe


                  @iulian c: Poate masura si topograful tau cu coordonatele lui, dar daca pica peste vecin o sa-ti dea respingere la lucrare, si ai  un motiv oficial sa mergi in instanta.
In mod normal, daca ai de facut o masuratoare langa o parcela gata masurata si receptionata de OCPI, ei sunt obligati sa-ti dea coordonatele de contur ale parcelei avizate. Solicitate in SCRIS de topograful tau. Dupa 30 de zile, daca nu ti le-au dat ai inca un motiv sa mergi in instanta - contencios administrativ.
Daca exista anumite interese iar OCPI pur si simplu iti pune bete in roate, uneori poate rezolvi ceva si daca faci doar sesizari, alteori trebuie scuturat pomul ca sa pice merele stricate - adica mers in instanta.



               

vsor


                  Faceti sesizari la ANCPI ca OCPI-urile nu respecta Ordinele date de ei!Poate prin trimiterea de cat mai multe sesizari schimba ceva! Ne confruntam si noi cei din Cta cu aceleasi probleme cu suprapuneri virtuale pe care incercam sa le rezolvam intre noi pe cale amiabila, venim cu solutii, dar de izbim de un zid numit OCPI si parerile lor si doar ale lor (indiferent ca sunt aberante)

_______________________________________
Vand 3 receptoare SR20 stare f buna, complet cu soft de postprocesare
Detalii pe email
Pret 2500E negociabilhttp://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">
Pentru relatii tel 0722676612


               

Anton Pann


                  prima data se inregistreaza cererea de informatii. OCPI trebuie sa dea obligatoriu un raspuns scris. Nu se depune lucrarea decat dupa primirea raspunsului la cererea de informatii ! . E treaba ofisiului ce raspuns da, si nici nu conteaza ! Apoi se depune lucrarea . Apoi urmeaza "suprapunerea " si conform regulamentului cred ca se intalnesc OCPI, cu Autorizatii care au facut lucrarile .  Apoi OCPI da un raspuns la cererea de avizare . Mai ai dreptul la o contestatie in termen de .... . Abia dupa asta , daca nu s-a gasit rezlvarea, recomand sa se adreseze instantei. Am constatat ca daca pasii urmati sunt conform regulamentului, se pot gasi cai de comunicare cu OCPI . Daca nu ai urmat exact ce scrie la regulament, ca procedura , nu obtii nimic cu sesizare la ANCPI.

Modificat de Anton Pann (10-02-2012 16:46:20)



               

bad wolf


                  
Anton Pann a scris:

prima data se inregistreaza cererea de informatii. OCPI trebuie sa dea obligatoriu un raspuns scris. Nu se depune lucrarea decat dupa primirea raspunsului la cererea de informatii ! . E treaba ofisiului ce raspuns da, si nici nu conteaza ! Apoi se depune lucrarea . Apoi urmeaza "suprapunerea " si conform regulamentului cred ca se intalnesc OCPI, cu Autorizatii care au facut lucrarile .  Apoi OCPI da un raspuns la cererea de avizare . Mai ai dreptul la o contestatie in termen de .... . Abia dupa asta , daca nu s-a gasit rezlvarea, recomand sa se adreseze instantei. Am constatat ca daca pasii urmati sunt conform regulamentului, se pot gasi cai de comunicare cu OCPI . Daca nu ai urmat exact ce scrie la regulament, ca procedura , nu obtii nimic cu sesizare la ANCPI.


Mai greu e de comunicat autorizat-autorizat.
Imi amintesc de o intalnire informala(sedinta) de la OCPI Timis , cand unii dintrea autorizati nici nu vroiau a auda de o discutie despre o eventuala gresala alor. Ei nu gresesc niciodata . Ei sunt perfecti. Dar... sa nu ai "norocul" sa te "intesectezi" cu lucrarile lor ....


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

iulian c


                  va multumesc tuturor. mi-ati fost de mare ajutor. de acea si trebuie sa platesc din nou depunerea dosarului pt ca ocpi nu ia dat coordonatele topografului in 30 zile. si acum ma tot amana cu depunerea dosarului spunand ca nu i se da coordonate.


               

bad wolf


                  
iulian c a scris:

va multumesc tuturor. mi-ati fost de mare ajutor. de acea si trebuie sa platesc din nou depunerea dosarului pt ca ocpi nu ia dat coordonatele topografului in 30 zile. si acum ma tot amana cu depunerea dosarului spunand ca nu i se da coordonate.


Ac`tiune in contencios.
Daca esti sigur ca vecinul ti-a cupat terenul , atunci nu ai nevoie de cadastru , pentru ca o suprapunere virtuala nu rezolva nimic. mergi direct in justiei fie pe civil: revendicare sau granituire , sau in penal: tulburare de posesie.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

iulian c


                  sunt sigur ca vecinul e pe locul meu. am acel teren cred ca din 1934. la reinpropietarire sa dat acelesi terenuri. cred ca in instanta imi va trebui si un act la mana,nu doar titlu de propietate. oricum martori sunt multi. acum toate persoanele care au teren in acea zona se cearta cu vecinul acesta de frica ca daca ii ramane locul asa va trebui probabil sai mute si pe ei


               

damaris


                  eu nu inteleg un lucru. de ce trebuie REdepus dosarul? un dosar se redepune in cazul in care a fost respins ...  dar nu asta urmareai? sa fie  respins???
banuiesc  ca topograful tau a depus dosarul pe coordonate bune - adica cele aratate de tine- a primit respingere pentru ca se suprapunea ... iar acum asteapta de la OCPI coordonatele pe care este intabulat vecinul ca sa se lipeasca cu terenul tau de al lui.
sau imi scapa mie ceva???????????



               

iulian c


                  topograful nu a dat coordonatele la locul meu pe care i l-am aratat si a dat cu 10 m mai in dreapta adica peste vecinul care este pe locul lui. astfel sa produs suprapunerea si cu vecinul din dreapta dar si cu cel din stanga care este pe locul meu. la respingerea dosarului sa dat suprapunere doar pt cel din dreapta cu toate ca se observa in desen suprapunere si cu cel din stanga. (nici eu nu inteleg de ce nu a dat coordonatele la locul pe care i l-am indicat). acum vreau sa depuna dosarul cu locul pe care i l-am aratat ,langa vecinul din dreapta,  si imi spune ca nu poate face rost de coordonatele acestuia