sesizare

Creat de iulian c, Feb 01, 2012, 09:00 PM

« precedentul - următorul »

iulian c

buna seara. unde pot face o sesizare ocpi-ului pt ca nu imi da nota de respingere pt suprapunere? stiind ca am depus actele ca sa se suprapuna.

John Doe

La OCPI, in atentia inginerului sef.

ali_rosca

#2
Citat din: iulian cbuna seara. unde pot face o sesizare ocpi-ului pt ca nu imi da nota de respingere pt suprapunere? stiind ca am depus actele ca sa se suprapuna.

incredibil asa ceva .... poate totusi nu te suprapui...ai avut baza de date de la ei?
daca este pe extravilan si este facuta intabulare incerta la parcela cu care vrei tu sa te suprapui (pozitionarea parcelei incert cu posibilitatea de a fi modificata forma si suprafetei ei) in mod sigur parcela a fost modificata pentru ca aceasta suprapunere sa nu se intample...

PULEIMEN

Chiar e tare asta. Unii cer note de completare  :nebun: . Vrei sa dai in judecata vecinul?

DorinMuresan

#4
Citat din: ali_rosca
Citat din: iulian cbuna seara. unde pot face o sesizare ocpi-ului pt ca nu imi da nota de respingere pt suprapunere? stiind ca am depus actele ca sa se suprapuna.

incredibil asa ceva .... poate totusi nu te suprapui...ai avut baza de date de la ei?
daca este pe extravilan si este facuta intabulare incerta la parcela cu care vrei tu sa te suprapui (pozitionarea parcelei incert cu posibilitatea de a fi modificata forma si suprafetei ei) in mod sigur parcela a fost modificata pentru ca aceasta suprapunere sa nu se intample...

Si cine a modificat parcela pentru ca aceasta sa nu se mai suprapuna?inspectorul?asa de buna voie si nesilit de nimeni?Nu cred una ca asta si daca pe intravilan poti sa faci rectificari de amplasament si diminuari de suprafata in baza unor declaratii autentice si procese verbale de buna vecinatate in extravilan doar in baza unui plan parcelar se va face orice repozitionare si diminuare de suprafata.

bad wolf

#5
Citat din: iulian cbuna seara. unde pot face o sesizare ocpi-ului pt ca nu imi da nota de respingere pt suprapunere? stiind ca am depus actele ca sa se suprapuna.

Dar ce interes ai ?
Sper sa gasesc cararea corecta !

iulian c

nu am nici un interes. decat ca nu acept sa fiu furat. ma suprapun sigur, am fost in audienta la registratura si mi sa spus ca intradevar apare suprapunerea si nu intelege de ce nu mi sa dat nota de respingere pt suprapunere. tot atunci mi-a aratat pe monitor ca mie mai mia ramas din 24m doar 3,80 m si ca restul locului sa-l iau dincolo de acea persoana ca a ramas loc acolo. de ce sa mi se desparta locul? doar ca sa nu-l mute pe el la locul lui? acum topograful imi cere iar toate actele si sa platesc din nou alt cadastru pt ca acela nu mai este falabil finca a trecut 30 zile. aici cumva este incompetenta topografului? mia zis ca nu a facut rost de coordonate si din acea cauza nu a depus actele in termen

iulian c

acel teren nu are plan parcelar.      nu stiu cum sa descarc o poza de pe google earth ca sa intelegeti mai bine. am mai observat ceva in actele de impropietarire de la primarie.  la 2 persoane li sa trecut lungimea de 417 m si la fata locului nu sunt deca 345m. mai mult nu se poate ca este sosea. am mai observat ca o pesoana care in acte la primarie avea 2 m la sosea si in jur de 16 la celalalt cap acum are cadastru cu10.8m din cap in cap.

iulian c

parcela este extravilan. din ce am mai citit prin legi trebuia sa-i modifice coordonatele fara acordul propietarului. dar acesta a turnat un beton de 10m pe 5 m gros de 5cm si nu i se mai poate face modificare de coordonate

bad wolf

#9
Citat din: iulian cparcela este extravilan. din ce am mai citit prin legi trebuia sa-i modifice coordonatele fara acordul propietarului. dar acesta a turnat un beton de 10m pe 5 m gros de 5cm si nu i se mai poate face modificare de coordonate

Tu esti proprietarul sau executantul lucrarii de cadastru??
Sper sa gasesc cararea corecta !

DorinMuresan

Cei de la cadastru nu modifica pe extravilan nicio geometrie sau o suprafata fara un plan parcelar avizat. Ce se intampla?azi faci tu intabulare si modifica o geometrie de langa tine,maine face vecinu si te modifica si pe tine si pe inca 2 si tot asa pana se ajunge ca nu o mai pot scoate la capat. Si o astefel de repozitionare din oficiu s-ar face fara acordul proprietarului doar daca operatiunea de repozitionare presupune transaltie,rotatie sau modificare de suprafata cu un procent de +/- 2% din suprafata imobilului inregistrat in baza de date si aceasta prevedere se aplica doar in cazul in care imobilul este imprejmuit sau exista plan parcelar receptionat. Daca este peste 2% si proprietarul nu isi da acordul in baza unui referat de constatare intocmit de un consilier si aprobat de inginerul sef se face din oficiu. Dar din experienta iti spun ca niciun consilier de cadastru nu o sa faca nicio repozitionare din oficiu si nicio repozitionare nu se face fara declaratia proprietarului ...cine ti-a spus ca diferenta sa o iei dupa dupa parcela vecinului a spus o mare prostie. Tu ai acolo un T.P. in care figurezi cu un nr. de parcela si cu o suprafata,nu poti ca suprafata aia sa o intabulezi in doua locuri diferite deoarece nu sunt 2 parcele.
...nu mi se pare normal ca topograful ce s-a angajat sa faca lucrarea sa aiba pretentia sa fie platit din nou pentru aceeasi lucrare(ori eventual nu spui tu exact toate datele problemei). Si daca spui ca ai depus lucrarea special stiind ca exista suprapunere si ca sa primesti nota de respingere inseamna ca exista un nr. de inregistrare si imposibil daca dosarul s-a solutionat sa nu-ti dea tie nota de respingere in care sa ti se precizeze motivul referatului de completare si apoi motivul respingerii cum ca nu s-au facut completarile la referat.

bad wolf

#11
CitatCei de la cadastru nu modifica pe extravilan nicio geometrie sau o suprafata fara un plan parcelar avizat. Ce se intampla?azi faci tu intabulare si modifica o geometrie de langa tine,maine face vecinu si te modifica si pe tine si pe inca 2 si tot asa pana se ajunge ca nu o mai pot scoate la capat. Si o astefel de repozitionare din oficiu s-ar face fara acordul proprietarului doar daca operatiunea de repozitionare presupune transaltie,rotatie sau modificare de suprafata cu un procent de +/- 2% din suprafata imobilului inregistrat in baza de date si aceasta prevedere se aplica doar in cazul in care imobilul este imprejmuit sau exista plan parcelar receptionat. Daca este peste 2% si proprietarul nu isi da acordul in baza unui referat de constatare intocmit de un consilier si aprobat de inginerul sef se face din oficiu. Dar din experienta iti spun ca niciun consilier de cadastru nu o sa faca nicio repozitionare din oficiu si nicio repozitionare nu se face fara declaratia proprietarului ...cine ti-a spus ca diferenta sa o iei dupa dupa parcela vecinului a spus o mare prostie. Tu ai acolo un T.P. in care figurezi cu un nr. de parcela si cu o suprafata,nu poti ca suprafata aia sa o intabulezi in doua locuri diferite deoarece nu sunt 2 parcele.
...nu mi se pare normal ca topograful ce s-a angajat sa faca lucrarea sa aiba pretentia sa fie platit din nou pentru aceeasi lucrare(ori eventual nu spui tu exact toate datele problemei). Si daca spui ca ai depus lucrarea special stiind ca exista suprapunere si ca sa primesti nota de respingere inseamna ca exista un nr. de inregistrare si imposibil daca dosarul s-a solutionat sa nu-ti dea tie nota de respingere in care sa ti se precizeze motivul referatului de completare si apoi motivul respingerii cum ca nu s-au facut completarile la referat.

Daca nu te grabeai asteptai raspunsul la intrebarea mea. Tot ce ai spus tu e corect. Dar daca este vorba de proprietar si nu de topgraful carea a efectuat cadastrul? De ce crezi ca l-ar interesa o hartie scrisa din care sa rezulte ca terenul sau se supreapune peste al vecinului???

Modificat de bad wolf (02-02-2012 19:40:35)
Sper sa gasesc cararea corecta !

DorinMuresan

Pai din moment ce spune ca topograful i-a cerut inca odata toate actele si sa-i mai plateasca odata documentatia deoarece au trecut 30 de zile banuiesc ca e proprietarul...parerea mea e ca a vorbit cu un avocat si i-a cerut respingerea pentru a putea face demersurile in instanta pe baza unor documente oficiale si nu baza unor povesti.

DorinMuresan

Dar eu nu inteleg,la ce cadastru se refera topograful ca nu mai este valabil deoarece au trecut 30 de zile?

cristea

va informam ca incepand cu data de 06.02.2012 dosarele privind receptie tehnica si receptie tehnica expertiza judiciara vor contine obligatoriu fisier cpxml (v. 2.78.11)


poate cineva sa-mi spuna ce se vrea prin asta???????????
ciudat :)