Generare CP 2 78 11

Creat de djxhouse, Ian 17, 2012, 11:44 AM

« precedentul - următorul »

vali_costea

#15
Citat din: bad wolfNu poti sa faci cadastru pe numele unui mot.Cine iti semneaza documentele care ncesita semnatura acestuia??
In aceste cazuri , cel puti unul dintre mostenitori obtine de la primarie "Cetificat de calitate de mostenitor "(sper ca asta-i denumirea corecta) si cadastrul se face pe numele acestuia.
Restul stie notarul ce trebuie sa faca.
Se poate intabula dreptul de proprietate al unei persoane decedate, cu conditia ca imobilul in cauza sa fi fost dobandit in timpul vietii cu sotul/sotia supravietuitoare si sa fie bun comun.Dupa se poate face succesiunea.

szeky75

Problem se amplifică cu noul CP în cazul când la prima înregistrare după TP, pe titlu sunt mai mulţi proprietari (în unele cazuri şi 5-6), lucrarea este comandată de unul dintre ei, iar restul nici nu sunt măcar în ţară. Săracul om stă după rude care nu vor să dezbată succesiunea, şi nu-şi poarte rezolva treaba nici măcar pe cale judecătorească din cauza unui amărut de cifru.
Cu titluri emise mai recent se rezolvă treaba, fiind scrise şi CNP-urile proprietarilor, dar cu cele vechi ce facem?
Sau sunt lucrări care se fac pentru persoane care nu au cetaţenia română. Am avut caz concret, moştenire, ieşire din indiviziune, dezlipire, întabulare drept de proprietate după Sentinţă Civilă, unul din părţi neavând cetăţenia română. În acest caz cum se procedează? De unde scot eu CNP-ul? Scriu din burtă?
Pentru identificarea persoanei oricum nu este de nici o valoare, fiind introdus ulterior în documentaţie, dacă în documentul original de proprietate nu apare nici unde, de unde ştie registratorul că este aceşi persoană ca din acte cel care cere întabularea dreptului de proprietate şi nu este doar corespondenţă de nume??? Acelaş lucru se întâmplă şi cu iniţiala tatălui, care pe noile C.I. nici nu mai apare.
Iar la expertizele judiciare, nu ştiu în alte părţi cum stă treaba dar în Covasna în dosare nu găseşti nici un C.I. sau B.I. a proprietarilor, şi nicicum vreo referire la CNP. Faci cerere de amânare să-şi depună Buletinele...dacă vor, că legea nu -i obligă, fiind date personale.
Cu respect!!!!!

Modificat de szeky75 (25-01-2012 14:13:31)

lacriman

#17
Citat din: bad wolfNu poti sa faci cadastru pe numele unui mot.Cine iti semneaza documentele care ncesita semnatura acestuia??
In aceste cazuri , cel puti unul dintre mostenitori obtine de la primarie "Cetificat de calitate de mostenitor "(sper ca asta-i denumirea corecta) si cadastrul se face pe numele acestuia.
Restul stie notarul ce trebuie sa faca.
Certificatul de calitate de mostenitor il elibereaza notarul daca nu se declara masa succesorala. Tu te referi la o anexa eliberata de Primarie (cred ca de starea civila) in vedrea dezbaterii succesiunii.
Nu, nici in acest caz nu se intabuleaza pe numele mostenitorului, pentru ca pana la eliberarea certificatului de mostenitor el inca nu este mostenitor. (S-ar putea sa respinga mostenirea, mai stii? Sau sa fie dezmostenit!). Intradevar, el poate semna actele, daca are anexa de la primarie, dar intabularea se face pe "mostenitorii lui... (decedatul)".

DorinMuresan

#18
Citat din: bad wolfNu poti sa faci cadastru pe numele unui mot.Cine iti semneaza documentele care ncesita semnatura acestuia??
In aceste cazuri , cel puti unul dintre mostenitori obtine de la primarie "Cetificat de calitate de mostenitor "(sper ca asta-i denumirea corecta) si cadastrul se face pe numele acestuia.
Restul stie notarul ce trebuie sa faca.

In tg-mures se face intabularea pe o persoana decedata fara nicio problema, documentele necesare fiind semnate de unul dintre beneficiari, dupa care mostenitorii fac succesiunea la notar.

DorinMuresan

#19
Citat din: szeky75Problem se amplifică cu noul CP în cazul când la prima înregistrare după TP, pe titlu sunt mai mulţi proprietari (în unele cazuri şi 5-6), lucrarea este comandată de unul dintre ei, iar restul nici nu sunt măcar în ţară. Săracul om stă după rude care nu vor să dezbată succesiunea, şi nu-şi poarte rezolva treaba nici măcar pe cale judecătorească din cauza unui amărut de cifru.

Eu nu cred sa fie o problema daca in cp il treci doar pe unul din proprietarii de pe t.p. si extrasu iese pe toti proprietarii, dupa care omul se descurca mai departe. Cei de la cartea funciara opereaza juridic doar pe actele ce sunt depuse in dosar si nu pe ce scrii tu in cp.

szeky75

#20
Citat din: DorinMuresan
Citat din: szeky75Problem se amplifică cu noul CP în cazul când la prima înregistrare după TP, pe titlu sunt mai mulţi proprietari (în unele cazuri şi 5-6), lucrarea este comandată de unul dintre ei, iar restul nici nu sunt măcar în ţară. Săracul om stă după rude care nu vor să dezbată succesiunea, şi nu-şi poarte rezolva treaba nici măcar pe cale judecătorească din cauza unui amărut de cifru.

Eu nu cred sa fie o problema daca in cp il treci doar pe unul din proprietarii de pe t.p. si extrasu iese pe toti proprietarii, dupa care omul se descurca mai departe. Cei de la cartea funciara opereaza juridic doar pe actele ce sunt depuse in dosar si nu pe ce scrii tu in cp.

Ar fi aceasta o rezolvare...numai ca nu merge, nu se accepta la avizare cu numai unul din proprietari trecuti in CP.   :nono:

DorinMuresan

Deci mie mi se pare o mare prostie. Si nu inteleg de ce nu exista peste tot un sistem unitar, difera asa de tare de la un judet la altul. Ba mai mult difera chiar si intr-un oficiu de la inspector la inspector,de la registrator la registrator (fiecare cum interpreteaza actul,legea). Noi in tg mures depunem fara nicio problema cp'uri trecandu-l doar pe unul dintre proprietari. Ba chiar s-a intamplat ca in cp sa-l trecem pe cumparator si sa nu fie nicio problema,extrasul iesind pe proprietarul din t.p. Acuma spune-ti voi,e gresit ca aici se poate si asa sau ca in alte judete nu accepta altfel? Ca mie sincer nu mi se pare nimic gresit sau ilegal cum poate gandesc unii atata timp cat c.f.-ul iese pe proprietarii de drept.

Ionica34

Ce zici de jud Brasov, unde ptr a intabula o suprafata de 50 mp, necesara construirii unei microhidrocentrale de catre apele romane, mi-au respins lucrarea, ca nu am intabulat tot bazinul hidrografic ?
In alte judete nu asu fost probleme.

vali_costea

Situatii din acestea sunt cu sutele, cred ca am bloca forumul daca le-am descrie.

Anton Pann

Cred ca este o problema falsa, dar reala si de care te poti lovi la orice OCPI. Normal, ar trebui sa nu se solicite CNP pentru persoanele decedate , si daca toate celelelate acte care sunt necesare sunt OK, persoana decedata ar putea fi intabulata in CF fara sa ne fie frica de ceva si fara CNP. Pentru ca deabia apoi urmeaza orice tranzactie: mostenire, vanzare , iesire din indiviziune si cred ca de acest punct dupa intabularea decedatului , pot sa apara probleme . Cine are doar "certificat de calitate de mostenitor" , poate semna unele acte , dar nu este destul , pentru ca nu se certifica ca este singurul mostenitor . In certificatul de calitate nu se specifica masa succesorala , deci aceasta persoana nu poate dezmembra sau vinde , iar semnatura lui nu ar fi valabila decat la intabularea decedatului , nu si la o dezmembrare sau vanzare a imobilului . Deci, intabularea decedatului ar putea fi facuta la cererea unei asemenea persoane  care are calitate ,care va avea CNP trecut ca beneficiar ,iar la proprietar (decedat ) in CP sau CF fara CNP, , pentru ca actul se face in favoarea decedatului .    Inca ceva : nu poate exista un control cu CNP, pentru ca in TP nu este trecut CNP. Daca intr-un sat sunt 2 persoane Basescu Gheorghe , fiecare are TP, fac schimb intre ei si tu, la cererea oricaruia, cu CNPul in mana si TP in cealalta mana , ai intabulat gresit !!  :hi:

bad wolf


                  Ai dreptate .Nu poate, dar poate semna toate actele premergatoare dezbaterii succesiunii, iar restul este treaba secretarului primariei si anotarului, daca daca doreste merge in instanta pentru succesiune  si celelalte...

_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit


                  Sunt curios daca vre-un sef de la ANCPI citeste ce scriem noi p'aci.
Daca ii interesa catusi de putin, dupa nu stiu cati ani de la primul CP aveam in sfarsit unul bun. Dar, "cum ii turcu' si pistolu'"
Eu am o situatie in care proprietarii sunt cetateni straini, cu C.Id. de Germania. Ce CNP-u masii bag??? Daca bag CNP-ul nemtesc, zice ca n-are 13 cifre... http://www.3xforum.ro/img/smilies/uimit.png">  http://www.3xforum.ro/img/smilies/mad.png">



               

zamfy


                  Am avut un caz de asta si la act de identitate am introdus pasaportul cu seria si numarul si am salvat CP-ul fara CNP si a mers.


               

John Doe


                  Cu fiecare versiune noua de CP, se rezolva o problema veche si se creeaza alte doua in plus. Dintre care una va fi rezolvata cu versiunea viitoare. Cam asa am eu impresia ca merge treaba...


               

DorinMuresan


                  Versiunea 12 a aparuthttp://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">