nota de completare si respingere

Creat de iulian c, Dec 11, 2011, 03:27 PM

« precedentul - următorul »

iulian c

nu. este al meu. terenul nu are plan parcelar si acum cand sa fac cadastru am vazut ca in loc de 24 m deschidere am mai ramas cu 3.80 m . vecinul din stanga a facut cadastru pe locul meu.

iulian c

atasez o poza cu terenul pt mai multe lamuriri.  sunt 3 terenuri cu chenar rosu . cel din mijloc este al meu. cel cu galben este al vecinului din stanga care a facut cadastru pe locul meu.


580/435px 40.9KB

george75m

Daca este al dvs. cum se poate de nu ati observat de la un an la altul ca este mai ingust? o incalcare de hotar de cca un metru nu poate trece neobservata...dar una de cativa metri cu atat mai mult...

iulian c

toate trei locuri sunt la o asociatie. cel din stanga a vandut locul si noul propietar a facut cadastru si m-am trezit ca toarna o bucata de beton acolo. a spuc ca acolo la pozitionat cand a facut cadastru. nu sa mutat in timp.

george75m

Din ce se vede pe plan vecinii dvs. au suprafete mai mici de teren, va rog sa vedeti suprafata din titlul de proprietate atat pt. unul cat si pentru celalalt si apoi sa faceti o verificare in teren prin masuratori la cei doi vecini...daca au acte pt. suprafata respectiva atunci este o problema, daca nu au acte atunci este f. simplu.

iulian c

da. vecinul din dreapta are 7500mp eu 10000mp si cel din stanga 5000mp. au cat este in titlu de propietate. problema etse ca cel din stanga a facut cadastru pe locul meu

adrianc

Trebuie facuta o intalnire la teren cu toti trei proprietarii si un topograf (sau doi sau trei sau mai multi) masurat si vazut exact care este situatia. Apoi, asezati la o masa si rezolvat problema. Daca nu se rezolva pe cale amiabila se merge la tribunal.
In principiu, cand topograful dumneavoastra a depus la cadastru si a primit completare ca se suprapune imobilul cu altele, trebuia sa fie convocati autorizatii care au realizat documentatiile si prosusa o solutie. Eventual sa-i puna inspectorul sa se intalneasca la teren si sa masoare impreuna. Presupun ca asa ati aflat de suprapunere.
La muncă! nu la întins mâna.

iulian c

nu sa facut nici o convocare a persoanelor autorizate. pur si simplu mi sa dat nota de respingere doar cu unul din vecini.  cel care este la locul lui nu cu cel care a facut cadastru pe locul meu.  dupa o audienta la director mi sa spus ca a fost o greseala si mi se va da cu ambii veci. iam spus topografului sa modifice coordonatele sa fiu ok cu cel din dreapta si mia spus ca asa a facut. dar acum cand am primit hartia de la ocpi in care am spus sa mi se spuna concret cu cine ma suprapun si tip de suprapure este , mi sa comunicat ca suprapunerea este reala si ma suprapun cu amandoi.  cum am spus si mai sus

iulian c

ce am mai observat acum. am vazut la dosar o hartie in care sora propietarului care a facut cadastru pe locul meu a cerut sa i se ia dosarul meu pt nu a influenta hotararile. (aceasta fiind angajata la ocpi)   adica pana acum sa ocupat de dosarul meu tocmai cel care a facut cadastru pe locul meu

John Doe

Suprapunerea este reala atunci cand pentru acelasi imobil exista mai multe seturi de acte valabile cu proprietari diferiti. Daca actele si proprietarii sunt diferiti dar s-a picat pe aceeasi pozitie, geometric vorbind, atunci suprapunerea se numeste virtuala - exact asa scrie in regulament - nu mai stiu exact care ordin, unul dintre ultimele.
Deci, documenteaza-te si eventual mai spune-le o data (oficial) cum sta treaba in opinia ta, sau mergi in instanta.

Modificat de John Doe (03-05-2012 15:36:15)

iulian c


                  am tot fost pe la ei. nu vor sa gasim o solutie. dupa cate vad doar instanta ma mai ajuta. sper sa nu-mi propuna sa iau eu acum locul lui ca nu voi fi niciodata de acord.


               

Mit


                  Domnule draga,
Treaba-i oabla:
Se masoara TOATA tarlaua, se va obtine suprafata X ha.;
Se aduna toate supraf. din TP de la L.18 date pe tarlaua respectiva, care insumeaza Y ha.
Se face un raport X/Y, care se inmulteste cu suprafata fiecarei parcele si se afla astfel supraf. reala din teren a fiecareia. Aici mai se poate discuta in functie de valorile raportului X/Y, care in cazul ideal este 1,00.
Se procedeaza la parcelarea intregii sole de la parcela 1 la n-spe.
Se afla pozitia parcelei dvs.
Clar?

Cauta un topograf sa-ti faca asta, sa-ti bata tarusii si sa-ti introduca lucrarea la OCPI.  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">

Spune si d-ta unde-i terenu' asta sa ne dam seama de cum sta treaba si pe-acolo.



               

iulian c


                  as fi vrur eu sa se faca cum spuneti dumneavoastra. dar cine sa masoare toata tarlaua. sa facut cadastre fara plan parcelar.  fiacare a facut cum a vrut si sa oriantat dupa cel din inainte. nu sa obosit nimeni sa masoare toata tarlaua. am vazut la cateva locuri de mina la cineva cum din 4m la un cap si 16 la celalalt i sa facut cadastru de 10m din cap in cap. a fost mai simplu nu? nui intereseaza decat sa ia banu si ce o fi dupa dumnezeu cu mila. terenul este in giurgiu


               

Mit


                  Eu ti-am zis cum e la Timis si cum ar trebui sa se priocedeze corect.
Poate a te lega de cadastrul vecinului este o cutuma PROASTA-dupa parerea mea a OCPI Giurgiu.
Te compatimesc cu asa topografi prin zona aia.
In rest, de bani... no comment.  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

John Doe


                  Intabulariel facute asa sunt provizorii, facute... mai mult ca sa fie facute, cine se leaga de intabulariel sporadice greseste fiindca pana la urma oricum vor trebui itabulati toti din tarlaua aia, si tot la plan parcelar se va ajunge dar peste inca vreo 20 de ani.