nota de completare si respingere

Creat de iulian c, Dec 11, 2011, 03:27 PM

« precedentul - următorul »

iulian c

am un teren extravilan. vecinul din dreapa a facut cadastru (0 zi inaintea mea)vecinul din stanga a facut cadastru (o luna inaintea mea) problema este ca vecinul din stanga a vacut cadastru pe terenul meu cel din dreapa e bine. la mine apare suprapunere cu ambii vecini,dar ocpi nu-mi da nota de completare decat cu vecinul din dreapta mea,cel care e pe terenul lui,nu si cu cel din stanga.MENTIONEZ CA INTRE VECINUL DIN STAGA SI URMATORUL TEREN RAMANE LOC IN PLUS ACUM. NU EXISTA PLAN PARCELAR DE LA PRIMARIE. ce trebuie sa fac pentru a mise da si suprapunere si cu vecinul din stanga
? am fost in audienta la ing sef la ocpi si mia confirmat suprapunerea si mi sa spus ca trebuie sa se intelneasca toti trei topografi sa rezolve problema,dar nu ia chemat decat pe al meu si pe cel din dreapa,de ce nu si pe cel din stanga?cu care am suprapunere. fara acea hartie nu ma pot adresa nici in instanta. oare sa fie intentionat? si ce trebuie sa fac sa-mi dea ocpi-ul nota de completare sau suprapune cu cel din stanga? cui trebuie sa ma adresez?

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Chestiunea poate avea multe motive; si topografii mai gresesc, dar si cei de la OCPI. Deocamdata, du-te la convocare ca altfel te ard si vezi despre ce e vorba. Poti lista pe un A4 cele trei contururi si niste coordonate, ca sa ai pe ce discuta concret (de exemplu). Nu cred ca au voie sa te cheme de doua ori pentru aceeasi lucrare, deci e treaba lor pe cine au convocat sau nu.

Si de unde stii tu cu cine te suprapui sau nu? ai fisierele DXF de la OCPI?

Poate ca nu e cazul sa mergi direct in instanta decât daca stii absolut sigur ca ai dreptate. Va dura foarte mult iar problema poate ca e foarte simpla. Deocamdata du-te la convocare ca nu te musca nimeni, cu ocazia asta afli mai multe iar daca miza e mai mare si merita ramane instanta.

Modificat de John Doe (11-12-2011 14:22:47)

iulian c

stiu sigur cu cine ma suprapun . am depus actele sa ma suprapn cu vecinul din stanga. si trebuia sa ma suprapun mai mult,dar nu a a putut topograful sa ma incadreze pe terenul pe care l-am avut pana acum (DAT IN 1926) mi sa confirmat si de catre ing sef de la ocpi suprapunerea,dar decat verbal,inscris nu mi se da nimic. nu este vorba de 1m 2. este de 26 de metri. nici batranii cand au dat pamantul nu puteau gresi asa. (oare nu mi se da nimic inscris,ca sora celui din stanga lucreaza la registratura la ocpi? pe locul meu este si apa si canalizare,pe al lui nu. de aceea sa-l vrea?). am uitat sa spun,prima data isi facuse cadastru la 36m de unde are el terenul si sa mai mutat cu 10m

Modificat de iulian c (11-12-2011 17:10:04)

John Doe

Deci esti beneficiarul lucrarii, nu executantul - scuze, eu asa am inteles. Atunci, vezi cum te poate descurca autorizatul care ti-a facut lucrarea, si daca nu esti multumit mergi in instanta cum a zis bad wolf.

simi_cad

salutare tuturor!
am o mica problema, daca ma poate ajuta cineva...
la ocpi brasov nu mai vizeaza identificari topo.
primaria imi cere un plan vizat de ocpi in care sa se arate ca ma invecinez cu ea...cum fac?
ridicare topo pt....?

Mit

Pai scrie in ordin ca se pot aviza lucrari de "identificare"?
Fa actualizare date imobil. :hi:

simi_cad

ms.
dar imi vor cere certificat de urbanism?

simi_cad

pe vremuri :) (adica anul trecut) am mai depus...Ridicare topografica in vederea identificarii imobilului cu nr. top... si mereu au fost ok.

Mit

Pt. ce CU?
Pur si simplu actualizezi pozitia si componenta imobilului. Clar?  :hi:

iulian c

buna ziua. revin iar cu aceasi problema in speranta co obtin indrumari ce as mai putea face in legatura cu acel teren.  la indrumarea avocatului am facut o cerere la ocpi sa mi se spuna cu cine ma invecinez si daca suprapunerea este reala sau virtuala. am primit raspunsul de la ocpi si am ramas surpris. ma suprapun si cu vecinul din dreapta 1941 mp si cu cel din stanga 4127 mp. si ca suprapunerea este reala.  intrebarea mea este de ce ma suprapun si cu cel din dreapta? ca eu iam zis topografului ca trebuie sa fiu langa el si mia spus ca asa a depus actele dar acum am vazut ca nu a facut asa. acum nu-mi mai raspunde la tel sa aflu ce sa intamplat. pot sa apelez la alt topograf sa-mi corecteze aceasta greseala? sau ar trebui sa apelez la acelasi topograf sa rezolve problema? si daca trebuie sa-i platesc iar?

george75m

cine detine terenul in prezent?

iulian c


Mit

Mai asteapta 1 saptamana, poate omul si-o fi luat o minivacanta.
Daca nici dupa asta nu raspunde, cauta-ti alt topograf; oricum va fi chemat de OCPI si primul topograf pt. clarificarea situatiei.

george75m

fizic in teren il aveti in totalitate sau este detinut si de vecini iar dvs. il revendicati acum de la ei?