Incadrare in tarla

Creat de John Doe, Mar 24, 2011, 10:39 PM

« precedentul - următorul »

adrianmonea

La Sibiu, mai nou sa introdus si anexa 3,pt.  informatii la prima inregsitrare in extravilan, care trebuie semnata de catre primar si secretar, ei bine mie nu vrea sa imi semneze distinsul edil, ce pot sa fac ?

John Doe

Sigur e prima inregistrare si nu e alipire/dezlipire? Si sigur ai facut identificarea bine?

damaris

se refera cu siguranta la anexa 3 din ordinul 415 (cerere de informatii pt intocmirea planului parcelar) si nu la cea din ordinul 634 privind alipirea/dezlipirea

adrianmonea


damaris

pentru ca am sesizat ca se vorbeste de procente 2% , 5% , vreau sa reamintesc ca in momentul de fata in ordinul 134/2009, art.25., alin.4, care face referire la terenurile din extravilan, nu mai exista aceste procente
adica pentru extravilan nu mai exista limita admisa, nici in plus nici in minus
aceste procent de 2% se mai regaseste doar pentru intravilan, pentru terenuri neinscrise

ce putin eu asta am intels din acest ordin

binenteles, se vehiculeaza ca se modifica din nou ordinul 634, si se vor introduce din nou procentul de 5% ca limita admisa, dar deocamdata nu este

Modificat de damaris (29-03-2011 11:15:05)


damaris

daca nu iti semneaza cererea de informatii, cu siguranta nu iti va semna nici planul parcelar si nici tabelul parcelar; si fara astea nu poti depune documentatia

adrianmonea

si ce pot sa fac, ii pun legea in fata?

damaris

pai pe ce motiv nu vrea?  au ei alti topografi si nu vor sa lucreze cu tine? sau ce motiv invoca

adrianmonea

zice ca el nu a mai semnat asa ceva, eu sunt primul care a cerut asa ceva, ca la el au venit doar pt plane cadastrale (schite de punere in posesie)

damaris


                  cand a aparut ordinul 415, de cate ori mergeam la vreo primarie sa imi semneze planul, atasam si ordinul pentru al studia
 in concluzie cred ca ar trebuie sa te duci si le explici frumos despre ce e vorba si sa le arati ordinul, si binenteles daca au bunavointa o sa inteleaga si o sa semneze



               

adrianmonea


                  la asta ma gandeam si io, pana se invata, dar oare nu trebuia sa fie invatati, sau din moment ce le zic temeiul legal in baza la care se semneaza anexa, ce le mai trebuie altceva


               

Marian


                  Poate ca atunci cind candideaza ptr postul de primar, ar trebui sa dea si un examen pe legislatie, mai ales pe cea a fondului funciar!!! Cred ca n-ar fi rau!


               

John Doe


                  Orice chestiune isi are de obicei explicatia ei, mai mult sau mai putin evidenta. Pe care o poti afla sau nu.
Am aflat oarecum motivul pentru care nu incap oamenii: unele liste de la Primarie s-au scris pe niste formulare pentru listele electorale (ca n-aveau alta hartie, probabil) si automat mi-am zis ca terenul s-o fi împartit la sectia de votare...

Asta era o gluma. Dar e adevarat cu formularul ala.

Acuma, serios: Primaria stie de niste titluri de proprietate, dar OCPI a mai eliberat si multe altele in plus. Care nu s-au scris fara semnaturile Primariei, poate sub alti primari dar in evidentele primariei nu sunt. Iar cele de care stie Primaria nu sunt eliberate toate dar interesant, incap cam la fix in tarlale. Deci topograful lor a vrut, dar n-a putut... bravo lui.

Modificat de John Doe (29-03-2011 17:15:16)



               

allizee


                  Buna tuturor!
Dupa ce am citit mai multe topicuri de pe forum,ma consider norocoasahttp://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">
Eu intocmesc planuri de incadrare in tarla cf ord.415 din octombrie pe jud.Dolj si Olt si n-am avut probleme pana acum..mi au iesit toate lucrarile,totul e in regula.
Daca va pot ajuta cu ceva,let me know http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">