Incadrare in tarla

Creat de John Doe, Mar 24, 2011, 10:39 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Conform regulamentului, daca la OCPI si Primarie nu exista plan parcelar (adica schita de punere in posesie) conform Legii 18/1991, atunci la prima inscriere in Cartea funciara a unei parcele se foloseste planul de incadrare in tarla. Care trebuie vizat (nu AVIZAT) si de Primarie, conform regulamentului nostru.
Intrebarea este: daca primarul refuza sa-mi vizeze incadrarea in tarla, din diverse motive nerealiste, ce pot face eu, legal vorbind? Sa ma plang la OCPI? nu rezolv. La Prefectura ? Ordinul e dat de Directorul general al ANCPI, care n-are nimic cu Prefectura.

Modificat de John Doe (24-03-2011 21:13:04)

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

kod

Le fel si cu marirea de suprafata, ce putere juridica are un "rahat" de ordin intern dat de o anumita agentie, care nu are nicio legatura cu prefectura/primaria ?!
Raspuns: nici una !
primarul/secretarul daca vrea semneaza, daca nu, nu; la fel si tu daca vrei accepti lucrarea cunoscand datele problemei, daca nu, nu te poate obliga nimeni !
Regula de baza in mocirla asta de tara e un fel de ..."lasa-ma sa te las !"
Succes !

kod

Bad wolf, iti inteleg punctul de vedere cu mersul in justitie, dar in cazul nostru (adica romania) pe om nu-l intereseaza sa-si piarda putinii si nesanatosii ani de viata pe care ii mai are prin instante, ci sa-si rezolve problema.
Asa ca, daca se poate, eu personal ii sugerez sa mearga sa vorbeasca cu primarul si cu asta gata, in 2-3 saptamani si fara averi pierdute in instante imaginare, isi rezolva problema.
In fond si la urma urmei la asta se reduce totul, nu la cat de "tare-n clanta" suntem in materie de legi (care stim noi cum sunt date si pt. cine) ! :hi:

Modificat de kod (24-03-2011 22:23:01)

John Doe

Chestiunea este ca Primaria stie niste liste iar OCPI altele. Oare daca-i fac sa se contrazica oficial intre ei si ma duc la prefect, ce pot rezolva?

Modificat de John Doe (24-03-2011 22:48:25)

djxhouse

nu esti singurul in acest caz. patesc si eu de multe ori.
cum procedez?
explic clientului ca am nevoie de un avans, intocmesc toate actele, inclusiv plan de incadrare in tarla si il trimit la primarie.
si daca revine ca primaria nu vrea sa ii semneze, intreb motivul.. cateodata trebuie modificat putin, atunci modific si la urma va fii semnat. DAR cand primaria nu vrea sa semneze sub nici o forma, atunci zic clientului imi pare rau, dar pierzi avansul.
MOTIVUL de ce nu semneaza primaria?
Au firma/topograful cu care colaboreaza, de la care primesc "atentii" pt fiecare lucrare.
cand clientul intelege ca pierde avansul, atunci incepe sa fie mai impulsiv catre primarie si se rezolva, dar dupa 3-6 luni in general :D  :hi:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Da, cam asa sta treaba cu autoritatile... prefectul e si presedintele Comisiei judetene ? Comisiile locale si judetene au vreun raport de subordonare sau doar colaboreaza... democratic, in spiritul sfintelor interese proprii ?

Si inca una: dupa ce s-a trecut de faza asta, voi ce faceti daca aveti o lista de oameni care nu incap sub nici o forma in tarla? adica daca ar trebui mult mai multa suprafata in teren? Se face planul de incadrare in tarla si restul salut, sau se mai poate proceda si altfel? De obicei am mai gasit diverse solutii, dar ceea ce am intalnit acum imi depaseste puterea de intelegere si imaginatia. Nu pot sa va spun exact zona - doar ca e undeva in sud.

Modificat de John Doe (25-03-2011 10:37:41)

djxhouse

ar fi bine sa te consulti cu primaria.
si daca sub nici o forma nu incape suprafata respectiva, faci diminuare proportionala.
asta in cazul ca primaria coopereaza.  :hi:


John Doe

Diminuarea procentuala nu intra in discutie, daca era doar asta nu intrebam pe forum. E vorba de diferente cu mult peste cei 2% admisi ca sa incapa toate titlurile de proprietate in tarlaua aia.
Ca n-o fi bun vreun titlu, ca de fapt la unele parcele s-a gresit in titlu numarul tarlalei sau suprafata (am si parcela de 101 hectare de exemplu! dar 101 e numarul tarlalei...), astea sunt tot felul de motive care se pot discuta dar daca ma apuc oficial de asa ceva inseamna ca trebuie sa le corectez eu titlurile de pe zeci de tarlale? ca din oficiu n-am auzit sa se faca asa ceva. Ca sa nu mai spun ca vecinatatile trecute in titluri sunt cam pe langa, cred ca nici cu programul de decriptare al FBI nu se poate determina configuratia parcelelor... si e cazul cel mai fericit, la ses, multe tarlale arata fix ca in exemplul ala din ordinul cu incadrarea in tarla (ordinul nr. 415).

Dar astea sunt lucruri pe care le cam stim cu totii. Stim ca exista, uite ca confirm si eu ca m-am enervat acuma, si intreb: in afara de mica si sfânta intelegere, ati mai rezolvat asemenea chestiuni si altfel ?

Modificat de John Doe (26-03-2011 07:34:06)

kod

singura "mica si sfanta" intelegere este sa te duci cu tarlaua masurata cu suprafata reala la primarie, ca doar ei, prin comisia de punere in posesie si schitele lor de mana, cu buna stiinta au bagat ca nesimtiti (ca altfel nu le poti spune), sau mai bine zis "inghesuit" o grmada de proprietari cu niste suprafete mult diminuate, si nimeni na zis nimic, pana acum.
Asa ca e de datoria lor sa imparta si sa dreaga terenul.
Si ca incurajare, eu am avut un rahat de tarlaua de 50 de ha, si planul cu tarlaua, mi-a fost avizat de ospiciu in timpul record de 2 ANI DE ZILE  :uimit:
Asa ca mult succes si nervi de fier, ca eu nu mai iau lucrari de genul asta, si sa le fie de bine si la primarii si orificii sa-si caute fraierii sa le faca munca voluntara, in alta parte :hi:

John Doe

De prin 2000 si pana acum, cred ca au trebuit vreo 9 ani ca sa se ajunga la formulele "îndreptare eroare materiala" si "suprapunere virtuala/reala", care sa corecteze cumva macar o parte din tâmpeniile marca înregistrata ANCPI.
Si astea cu oameni care nu incap in tarla sunt chestii vechi, dar probabil înca nu le-a venit vremea. Mai asteptam...

Marian

Eu am avut de facut PAD-uri in vreo 64 de tarlale pe un UAT(terenuri cumparate cu antecontracte de vinzare-cumparare). Am masurat 37 tarlale, am vrut sa intocmesc planurile de parcelare conform regulament, si din 37 tarlale, UNA SINGURA avea suprafata aprox egala cu suma suprafetelor din titluri(sub 5%). Bineinteles ca am renuntat la contract, mai ales ca beneficiarul era o firma particulara. Dupa vreun an sau doi, patronul firmei respective devine primar, si-atunci s-au rezolvat toate problemele lui.

John Doe

La mine e mult mai bine: incap in 10 tarlale din 72.
Ai dat si o solutie la care nu s-a gandit nimeni: cine are probleme de genul sa candideze ca primar !

Modificat de John Doe (26-03-2011 20:45:22)