Versiune cp noua 2 78 8 0

Creat de ferenc, Feb 18, 2011, 11:09 AM

« precedentul - următorul »

Kaleh

Domnii de la IBM au venit sa pape bani, nu va este clar? Si cei care le-au prezentat cerintele, sunt orice, numai meseriasi nu sunt. Probabil aceiasi cu cei care au receptionat programul... Si prieteni cu inspectorii care nu au curajul sa spuna ca e un program de 2 lei (vechi, nu noi...).
1. De cind se ocupa IBM de programe? Parca faceau calculatoare! Pariem ca pot face un SRL pe numele IBM-ROM?
Am o lucrare respinsa (pe Constanta) unde ma suprapun cu cadastrul vecin. Pe un calcan vechi, unde tencuiala face cam ca pisulica boului, se pare ca intru peste vecin la est cu 6 mm si la vest cu 5, pe circa 6 m lungime. Sau el peste mine, nu conteaza... In mod normal, un inspector destept ne-ar chema pe amindoi si ne-ar pupa, ca asemenea potrivire mai rar. Aiurea, am referat de completare, si trebuie sa ma trag cu cei 5 mm mai incolo. Hai siktir, stimate OCPI si ANCPI, ca programul vostru e platit din impozitele mele! Ce toleranta am prin lege (sau ma rog, prin instructiunile directorului ANCPI) si ce imi face un rahat de program de 2 lei? Pina la urma, programul face legea sau legea in sine? Si le da cineva la oase celor care au inghitit asa un program? Ati bombanit voi, dar era bun acum OGR, macar te plingeai la ei si stiai ca se duc si ei mai departe cu bataia...

Kaleh

Oricum, eu unul nu modific nimic, astept sa ma dea clientul in judecata (nici nu e greu, ca e avocat) si atunci sa vezi bilci, cu ANCPI chemat ca martor... Si stie avocatul sa nu iasa in pierdere!

Kaleh

Ca tot vars venin din mine, si pentru ca mai sus era vorba de parcelare, tot pe Constanta am un parcelar respins pentru ca avea numarul parcelei inscris in cerculet (chiar asa si scria in referat, unde am pomenit eu numarul parcelei bagat intr-un cerculet?). Pina la urma, adevarat graieste gura pacatosului: "Frumoasa si bogata tara, pacat ca e locuita!..."

bradu13

vad ca nu intelegeti. cp si eterra fac cadastrul. vechea meserie nu mai exista, acum este o plimbareala de hartii plus nervi.

John Doe

Ma tot intreb si eu ce e asta, se tot fabrica câte o chestie care se numeste "regulament", devine obligatorie pentru o tara intreaga si nimeni nu zice oficial nimic...

diagodose2009

Prograqmul  GenerareCP nu este o porcărie...!!!!!!!
Această este părerea celor care nu scris niciodată programe pe PC , şi mai ales in windowsXP..

În general programarea sau realizarea de programe În wndowsXP , linux este de 10 (zece) ori mai grea decât topografie+geodezie.
De aceea cei din IT au salarii , din start de 2000-3000 euro/ lună..
Marea firma CorelDraw a reuşit să o formă finala a programului CorelDraw versiunea 13 după zece ani de programare , cu sute de programatori .. IAR AUTOCad-*ul este scris  de mii de programatori in 15 aNII.. 
Deci vă rog stimaţii domni topografi să mai revizuiţi criticile la GenerareCP......
Oricum este o realizare ,, bună sau rea , atăt s-a putut realiza , mai ales când faci programe in windows....

 :D
Alt exemplu: Sistemele linux au avut anii de zile bug-uri foarte grave din anii 1996 până în 2006, iar la sistemele de operare linux au participat sute de mii de programatori..

Modificat de diagodose2009 (10-03-2011 20:08:42)

Ionica34

Aloo, nenea, daca Autocadul era scris in 15 ani, asa cum zici tu acolo, mai vedeai tu versiuni Autocad 14, 2000, 2002, 2004, ... 2010? Mai usor cu scrisul programelor.
Nu zice nimeni ca e usor sa scrii programe, ceea ce cerem este sa ne mai si intrebati pe noi, prostii astia de il folosim daca e ok ce dracu scrieti acolo sau nu.
E greu sa soliciti mai multe pareri, atunci cand vrei ca treaba sa iasa bine?
Kaleh, las-o mai moale cu OGR-ul nu se ducea nicaeri : domnul Neuner e membru in CA al ANCPI, dl. Valentin Manolache la fel, de ce nu pun in discutie aspectele astea acolo? !!!! Sa fim seriosi, i-i intereseaza doar sa-si rezolve problemele lor si ale apropiatilor. I-i cam doare in alta parte de topografii de rand.

AlexGIS

#22
Citat din: diagodose2009Prograqmul  GenerareCP nu este o porcărie...!!!!!!!
Această este părerea celor care nu scris niciodată programe pe PC , şi mai ales in windowsXP..

În general programarea sau realizarea de programe În wndowsXP , linux este de 10 (zece) ori mai grea decât topografie+geodezie.
De aceea cei din IT au salarii , din start de 2000-3000 euro/ lună..
Marea firma CorelDraw a reuşit să o formă finala a programului CorelDraw versiunea 13 după zece ani de programare , cu sute de programatori .. IAR AUTOCad-*ul este scris  de mii de programatori in 15 aNII.. 
Deci vă rog stimaţii domni topografi să mai revizuiţi criticile la GenerareCP......
Oricum este o realizare ,, bună sau rea , atăt s-a putut realiza , mai ales când faci programe in windows....

 :D
Alt exemplu: Sistemele linux au avut anii de zile bug-uri foarte grave din anii 1996 până în 2006, iar la sistemele de operare linux au participat sute de mii de programatori..

Compari mere cu pere (sau cu cepe, eventual).

1. Autocad are 29 de ani, dar nu vad ce legatura are cu Generare CP.
2. OS-ul Linux a fost creat de profesori si studenti, gratuit, cu un scop precis, fara ca cineva sa fie obligat sa il foloseasca in vreo breasla.
3. Generare CP este un soft rudimentar, scris pe genunchi.
4. Doar pentru ca niste oameni au muncit, nu inseamna neaparat ca au muncit cu folos.
5. Intr-adevar, este o realizare. Una nu foarte inteligenta.
6. Orice "release" de soft se face dupa o verificare riguroasa.
7. Un soft adresat unei categorii largi de persoane trebuie sa aiba o interfata pe masura. Atat timp cat creezi un program ale carui functii sunt greu de intuit, poti spune ca ai esuat.
8. Critica este una constructiva. Nu spune nimeni ca softul este o porcarie, are utilitatea lui... problema sta in faptul ca este facut ca oricare alt lucru romanesc, adica pe jumatate.
9. Iti recomand sa te documentezi inainte de a scrie ceva despre un subiect. E doar o sugestie.

p.s. sper sa nu imi mai trimiti mesaje in privat prin care sa imi spui ca nu am dreptate.

Modificat de AlexGIS (11-03-2011 01:05:37)

John Doe

@AlexGIS: nu pot decât sa zic "da" de la 1 la 9 inclusiv... cu o mentiune la pct. 3: si limbajul XML folosit e cam pe langa subiect; e foarte general, as zice ca nu se preteaza la baze de date - dar SQL (de exemplu) e din alea mai grele, nu stie toti ca XML sau HTML.

nortek_b

am o intrebare. ma aflu in urmatoarea situatie: pasune extravilan 5000 mp proprietar in cf primaria com x, concesionat pe 50 de ani la firma sc y srl. vreau sa fac o parcelare a imobilului, in numele cui fac parcelarea, pe cine trec la proprietar in cp ????????

Kaleh


                  Bineinteles ca treci pe proprietar, adica primaria daca asa e in acte.


               

dtoni


                  pe proprietarul de drept adica Primaria, dar cel mai bine vezi cine este trecut ca si prop in CF


               

bad wolf


                  
dtoni a scris:

pe proprietarul de drept adica Primaria, dar cel mai bine vezi cine este trecut ca si prop in CF


Mai nou nu se scrie :Primaria Comunei Z... ci simplu ,   Comuna Z...., Pentru ca aceasta este proprietarul, primaria este doar administrator.

Modificat de bad wolf (14-03-2011 17:58:43)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

dtoni


                  CORECT


               

mihai_geodezu


                  Cred ca primaria comunei x, actul de concesiune nu tine loc de act de proprietate dupa cate stiu eu....