Ordinul 621 2011

Creat de AlexGIS, Apr 13, 2011, 10:48 AM

« precedentul - următorul »

AlexGIS


John Doe

Cam multe hartii, dar ma rog - daca se proceda asa de la bun inceput, poate era si cadastrul general undeva mai pe final acuma.

romeo_zsurzs

Buna, deci sa inteleg ca a intrat in vigoare acest ordin. Dar nu specifica concret, in cazul in care omul are un teren in extravilan, se intocmeste procesul verbal de punere in posesie impreuna cu incadrarea in tarla, in cazul in care acesta nu exista in zona.

adrianab

impreuna cu planul parcelar....daca acesta nu exista in zona!!

moshuCJ

problema e mult mai complicata
Punerile in posesie ai fost facute incepand din 1993 pe diferite planuri cand la comisiile de fond funciar lucrau topografii angajati ai OCPI, sau defapt nici nu conteaza unde lucrau.
- parcelele nu au fost toate transpuse pe planuri;
- cei care au primit titlurile nu s-au intabulat;
- nimeni nu stie unde sunt acele parcele caci cei care primisera terenul nu mai sunt
- copii lor care au azi 45 de ani nu au lucrat nici odata acele terenuri
- desi Primariile au eliberat planurile de punere in posesie vizate, OCPI nu a tinut  cont de ele la receptionarea lucrarile;
- parcelele au o latime mai mare decat punerea in posesie, si au fost vandute deja de vreo 2-3 ori
- loc in tarla pentru toata lumea nu mai este...
SI IN 2011 VINE OCPI CU ASEMENEA ORDIN?? CINE A DORMIT PANA ACUM??

John Doe

Noi am dormit. Trebuia sa-i luam la împuscat demult.

Ionica34

bai si ce usor s-ar rezolva totul, daca s-ar masura dinspre exterior spre interior :
1. limitele comunelor
2. limita intravilan-extravilan la fiecare comuna
dar, asta e.
No coment.

dtoni

Ioniko tu nu sti ca in romania nu se practica USOR si eficient ci Complicat si dezastruos.
la noi se intabuleaza ce este in acte nu ce este pe teren , si vrem sa avem cadastru general pe toata tara :rotfl:

kod


bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

dtoni


kod

@bad wolf exact acceasi certitudine pe care o am ca si la terenurile care au fost vandute si rasvandute cu acte de mana de zeci si sute de ani !
Eu nu sunt pus pe post de judecator intre vecini, primarii etc., nici nu ma intereseaza situatia lui, deci caut o solutie prin care impac si capra si varza altfel te apuca sfatu` asteapta cu lucrarea pe masa ...