Echipamente GNSS South S82 V sau T opinii

Creat de Sebastian, Apr 02, 2013, 08:39 AM

« precedentul - următorul »

Sebastian

#15
Citat din: mihailavramDetin un trimble R10
fara comentarii pentru versiunile anterioare
nu am lucrat cu trimble pana la acest aparat
R10 are meniu in romana, productivirtate care depaseste statia totala ma refer la rapiditatea de citire in parametri de 1cm cu ebulbe
aproape ca nu trebuie multa carte ca sa-l poti folosi.
Este cel mai bun  aparat din lume. Nu o spun eu o zic altii care chiar ca se pricep.

kkndkk

#16
CitatAs dori o parere din partea celor care folosesc gps-uri South, multumiti, nemultumiti de aceste gps-uri (ce scrie in brosura lor se respecta din punct de vedere precizie). Sau de la cei care le-au testat comparand cu leica, trimble sau alte marci de renume.
Va multumesc.
Am determinat static patru puncte cu Sokkia ISX 2700, folosind 2 statii permanente si un punct de ordinul 4 (pe care s-a stationat cu alt Sokkia). Timpul de masurare pe fiecare punct 1 oră.
Fara a muta trepiedele am fixat pe ambază si adaptor GPS South 82 V, am executat 30 de măsurători RTK, tolerantă planimetrică 6 cm şi altimetrică 5 cm, facandu-se media. Valorile diferentelor fata de static sunt cuprinse intre:
DX=-0,2cm la +1,6 cm
DY=-1,4cm la -0,6 cm
Dz=2,1cm la 2,6 cm
Am redeterminat punctele cu South 82 V montat pe jalon, 1 singură măsurătoare RTK, jalonul tinut de operator. Valorile diferentelor fata de static sunt cuprinse intre:
DX=-4,1cm la -2,7 cm
DY=0,9cm la 2 cm
DZ=-5,5 cm la 0 cm

Modificat de kkndkk (04-04-2013 00:53:45)

Sebastian

#17
Citat din: kkndkk
Citat din: SebastianAs dori o parere din partea celor care folosesc gps-uri South, multumiti, nemultumiti de aceste gps-uri (ce scrie in brosura lor se respecta din punct de vedere precizie). Sau de la cei care le-au testat comparand cu leica, trimble sau alte marci de renume.
Va multumesc.
Am determinat static patru puncte cu Sokkia ISX 2700, folosind 2 statii permanente si un punct de ordinul 4 (pe care s-a stationat cu alt Sokkia). Timpul de masurare pe fiecare punct 1 oră.
Fara a muta trepiedele am fixat pe ambază si adaptor GPS South 82 V, am executat 30 de măsurători RTK, tolerantă planimetrică 6 cm şi altimetrică 5 cm, facandu-se media. Valorile diferentelor fata de static sunt cuprinse intre:
DX=-0,2cm la +1,6 cm
DY=-1,4cm la -0,6 cm
Dz=2,1cm la 2,6 cm
Am redeterminat punctele cu South 82 V montat pe jalon, 1 singură măsurătoare RTK, jalonul tinut de operator. Valorile diferentelor fata de static sunt cuprinse intre:
DX=-4,1cm la -2,7 cm
DY=0,9cm la 2 cm
DZ=-5,5 cm la 0 cm
Ai avut obstacole in zona? Rezultatele par bunicele!

kkndkk


mihaimm2004

motto: adrianc "Hai! Cu curaj! Un posesor de South S82! Se aude? Sau voi sunteti oamenii aceia care intra si citesc in tacere?! Eu am d-asta dar... mai bine nu zic... daca ma intreaba mai multe si sa nu stiu sa-i raspund mai departe... daca scriu ceva gresit si rade lumea de mine... daca... daca... lasa sa caute recenzii pe gugal..."

Detin un South S82T de aproape 2 ani. Sunt multumit de achizitie per ansamblu. Softul de lucru in mod rtk este SurvCE. Si cu softul de postprocesare te obisnuiesti.
Ce nu imi place este modul de trecere de la rtk la static care se face prin apasarea butoanelor de pe receptor si nu se poate face din controller/soft. Poate asta o fi un moft...
Un alt lucru pe care nu l-am deprins este utilizarea/folosirea satelitilor SBAS. Deoarece am lucrat si cu alte modele de GPS-uri(Trimble, Magellan), am invatat ca acesti sateliti (geostationari)iti dau o precizie mai buna (submetrica, sub decimetrica) in cazul in care nu iti merge in mod RTK si totusi vrei sa masori. Ce vreau sa zic e ca in SurvCE satelitii sbas nu sunt afisati...deci nu sunt utilizati...
Asta e o chestiune pe care as vrea si eu sa mi-o lamureasca cineva.
O alta chestiune este modul de masurare FastStatic ce apare in brosura...dar cred ca lipseste cu desavarsire, pentru ca stiu ce inseamna Fast Static la aparatura Trimble.
 Nu stiu eu prea multe, nu ma dau destept doar impartasesc din experienta mea si astept ca si altii sa faca la fel.
Hai ca putem!

Modificat de mihaimm2004 (04-04-2013 18:17:42)

marius_el_ul

Oameni buni vorbiti aici de diferentele intre GPS-uri si le asemanati cu diferentele intre un A8 si Dacia 1310, un lucru mi se pare si mie interesant... cred ca stim cu totii diferenta dintre dacie si audi dar cei ce pomeniti de ea ati constatat aceasta diferenta la echipamentele GPS? Eu am South S82T din 2010 si am cam apucat sa fac ceva teste cu el de atatia ani, ba chiar am comparat cu Trimble, Leica, Sokkia...ca urmare un prieten se intreba pentru ce a platiti atat caci diferentele nu existau. Si asta nu in camp deschis, ci chiar la paduri sau in zone grele cu cladiri si obstacole diverse.
Chiar as vrea sa ma lamureasca si pe mine care e legatura asta dintre masini si GPS-uri...
O zi faina si spor la "comparat"!

djxhouse

#21
Citat din: SebastianSpre exemplu dc cu un trimble r8 poti sa trasezi o padure fara prea mult stres si cu un south s82t se pierde in spatiu. Poate gresesc dar cred ca au cam placi la fel.

Sebastian, in padure, cu copaci deasupra cu RTK ai precizie cu trimble R8?
eu nu cred

sau stie cineva vreun GPS cu care poti trasa in padure?

adrianc

#22
Citat din: djxhouse
Citat din: SebastianSpre exemplu dc cu un trimble r8 poti sa trasezi o padure fara prea mult stres si cu un south s82t se pierde in spatiu. Poate gresesc dar cred ca au cam placi la fel.

Sebastian, in padure, cu copaci deasupra cu RTK ai precizie cu trimble R8?
eu nu cred

sau stie cineva vreun GPS cu care poti trasa in padure?
Daca merg pe logica voastra cu trasatul unei paduri, poti trasa cu orice aparat. De obicei trasezi un lucru inainte ca acesta sa existe deci, lipsa pomi = lipsa obstructii.
De ce ar vrea cineva sa TRASEZE o padure?
La muncă! nu la întins mâna.

TopoLogiC

A lucrat cineva cu South Star S82? Am impresia ca e prima generatie de RTK-uri scoasa de South. Impresii, pareri?

marius_el_ul

#24
Citat din: djxhouse
Citat din: SebastianSpre exemplu dc cu un trimble r8 poti sa trasezi o padure fara prea mult stres si cu un south s82t se pierde in spatiu. Poate gresesc dar cred ca au cam placi la fel.

Sebastian, in padure, cu copaci deasupra cu RTK ai precizie cu trimble R8?
eu nu cred

sau stie cineva vreun GPS cu care poti trasa in padure?

Asta cu padurea e relativa...daca ai o padure mai aerisita poti trasa/masura lejer pana da frunza, uneori chiar si dupa...daca in schimb e vorba de o padure "deasa"...nici o sansa, poate fi si audi R8 ca tot nu treci prin "acoperis"

Sebastian


                  
djxhouse a scris:


Sebastian a scris:

Spre exemplu dc cu un trimble r8 poti sa trasezi o padure fara prea mult stres si cu un south s82t se pierde in spatiu. Poate gresesc dar cred ca au cam placi la fel.


Sebastian, in padure, cu copaci deasupra cu RTK ai precizie cu trimble R8?
eu nu cred

sau stie cineva vreun GPS cu care poti trasa in padure?


Cu 2xr8 baza +rover + radio este o jucarie.



               

kkndkk


                  "Pentru determinarea in timp real cu precizie centimetrica  a coordonatelor punctelor este nevoie ca aparatele GPS-GNSS RTK sa primeasca corectii de la statii fixe terestre. Acest lucru este posibil fie prin radio UHF de la o baza proprie (in acest mod fiind nevoie de 2 aparate - base si rover), sau folosesc modem-uri GSM  pentru conectarea la internet pentru receptia corectiilor RTK de la statiile fixe permanente, existente in multe tari (ROMPOS pentru Romania)."
citat de la adresa http://www.gps-rtk.ro/index.php" target="_blank">http://www.gps-rtk.ro/index.php referitor la GPS stonex.
Drept urmare sistemul bază+rover suplineşte corectiile rompos, insă trebuie să ai semnal de la sateliţi şi atunci depinzi de frunze şi desime, aşa cum s-a spus.



               

djxhouse


                  la trasare m-am referit la marcarea, vopsirea hotarelor in padure pentru fiecare imobil respectiv
 http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">

eu sunt cam sceptic in privinta cu preciziei cu gps in padure cu copaci cu frunze deasupra



               

tibikalmar


                  Buna ziua dragi colegi,
Ma numesc Tibi Kalmar si sunt din Baia Mare in plus sunt nou inscris pe acest site.
Pe langa ca, sun distribuitor si trainer de echipamente topo pe parte de N-V si nu numai, sunt si utilizatorul unui echipament GPS South S82 V care are placa de baza Trimble.
Cu privire la acest echipament sunt f multumit si din punct de vedere tehnic si din punct de vedere al erorilor si anume precizia este de sub 3 centimetrii( pe HSIG si pe VSIG) adica pe x respectiv pe y.
Daca pe parcursul timpului aveti intrebari, nelamuriri sau doriti sa achizitionati un echipament sau accesorii sa stiti ca va stau la dispozitie.
Numarul meu de contact este: 0744494743 sau E-mail:  E-mail


  Va multumesc,
Cu stima si respect,
ing. Kalmar Tiberiu



               

tibikalmar


                  Am uitat sa precizez ca, in curand voi deschide si un site cu Echipamente topografice, accesorii, pareri si opinii.
    Companiile pe care le promovez sunt: SOUTH, NIKKON, SPECTRA PRECISSION atat ca si firme de aparatura cat si accesori.
     Va multumesc si va doresc o zi frumoasa