Echipamente GNSS South S82 V sau T opinii

Creat de Sebastian, Apr 02, 2013, 08:39 AM

« precedentul - următorul »

Sebastian

As dori o parere din partea celor care folosesc gps-uri South, multumiti, nemultumiti de aceste gps-uri (ce scrie in brosura lor se respecta din punct de vedere precizie). Sau de la cei care le-au testat comparand cu leica, trimble sau alte marci de renume.
Va multumesc.

heruvim

Eu as merge pe Leica.Au implementate in ele tehnologii de lucru mult superioare(Smart check si Smartrack)E ca la masini poti merge cu Leica(Mercedes) sau cu Trabantul(South...etc.) tot acolo te duc si intra ambele in categoria automobil
Daca ai un banut in plus si iti respecti calitatea muncii ia-ti ceva calumea :nod:

Modificat de heruvim (02-04-2013 06:44:36)

Sebastian

#2
Citat din: heruvimEu as merge pe Leica.Au implementate in ele tehnologii de lucru mult superioare(Smart check si Smartrack)E ca la masini poti merge cu Leica(Mercedes) sau cu Trabantul(South...etc.) tot acolo te duc si intra ambele in categoria automobil
Daca ai un banut in plus si iti respecti calitatea muncii ia-ti ceva calumea :nod:

sunt foarte deacord cu tine dar hai sa punem problema altfel. Dc sa investesc o caruta de bani intr-un trimble cand poate cu mai putini bani lucrez exact la fel?

dtoni

#3
Citat din: heruvimEu as merge pe Leica.Au implementate in ele tehnologii de lucru mult superioare(Smart check si Smartrack)E ca la masini poti merge cu Leica(Mercedes) sau cu Trabantul(South...etc.) tot acolo te duc si intra ambele in categoria automobil
Daca ai un banut in plus si iti respecti calitatea muncii ia-ti ceva calumea :nod:
Imi plac mie acei oameni care cad prada marketingului si cumpara cele mai scumpe produse pentru simplu fapt ca sunt mai bine promovate. Leica face parte din grupul Hexagon... din acest grup mai fac parte si Trimble, Intergraf, Stonex, Geomax etc etc. Daca tu crezi ca exista vreo diferenta intre un GPS Trimble R8 si un Stonex S9, sau intre un GeoMax GPS/GNSS Zenith30 Series si un GPS LEICA seria 900 te inseli amarnic... singura diferenta este cea de pret.
Placile de baza ale reciverelor din gps sunt proiectate de anumite firme care detin aceste licente... cum ar fii Novatel, Pacificcrest sau Javad. Aceste firme prog si pentru armata.
de exemplu firma pacificcrest http://www.pacificcrest.com produce placa de baza BD970 care se regaseste in stonex S9II si in trimble R8.
Comparatia intre masini este fortata un pic pentru ca nu este acelas lucru. Daca totusi vrei sa faci o comparatie intre masini eu cred ca ar trebuii sa compari Opel Vectra cu Vauxal Vectra.... care este diferenta???
La ora actuala exista doua mari branduri( ma refer la calitate) din acre poti sa alegi in materie de aparatura topografica.
1. Grupul Hexagon( leica , stonex, geomax, trimble....)
2. Topcon( din care face parte SOKKIA si Javad, sau mai bine zis topcon a cumparat majoritatea actiunilor de la sokkkia si javad dar nu li sa permis de catre guvernul japonez sa se constituie intrun grup din motive de monopol).

Situatia este similara si in domeniul softwarelui. Leica Geo Office este facut de pe baza softului MOVE3, LGO ful costa cel putin 5000 de euro iar Move3 costa  undeva la 3000. De ce ai cumpara LGO cand poti sa cumperi Move3????????

Sebastian

#4
Citat din: dtoni
Citat din: heruvimEu as merge pe Leica.Au implementate in ele tehnologii de lucru mult superioare(Smart check si Smartrack)E ca la masini poti merge cu Leica(Mercedes) sau cu Trabantul(South...etc.) tot acolo te duc si intra ambele in categoria automobil
Daca ai un banut in plus si iti respecti calitatea muncii ia-ti ceva calumea :nod:
Imi plac mie acei oameni care cad prada marketingului si cumpara cele mai scumpe produse pentru simplu fapt ca sunt mai bine promovate. Leica face parte din grupul Hexagon... din acest grup mai fac parte si Trimble, Intergraf, Stonex, Geomax etc etc. Daca tu crezi ca exista vreo diferenta intre un GPS Trimble R8 si un Stonex S9, sau intre un GeoMax GPS/GNSS Zenith30 Series si un GPS LEICA seria 900 te inseli amarnic... singura diferenta este cea de pret.
Placile de baza ale reciverelor din gps sunt proiectate de anumite firme care detin aceste licente... cum ar fii Novatel, Pacificcrest sau Javad. Aceste firme prog si pentru armata.
de exemplu firma pacificcrest http://www.pacificcrest.com produce placa de baza BD970 care se regaseste in stonex S9II si in trimble R8.
Comparatia intre masini este fortata un pic pentru ca nu este acelas lucru. Daca totusi vrei sa faci o comparatie intre masini eu cred ca ar trebuii sa compari Opel Vectra cu Vauxal Vectra.... care este diferenta???
La ora actuala exista doua mari branduri( ma refer la calitate) din acre poti sa alegi in materie de aparatura topografica.
1. Grupul Hexagon( leica , stonex, geomax, trimble....)
2. Topcon( din care face parte SOKKIA si Javad, sau mai bine zis topcon a cumparat majoritatea actiunilor de la sokkkia si javad dar nu li sa permis de catre guvernul japonez sa se constituie intrun grup din motive de monopol).

Situatia este similara si in domeniul softwarelui. Leica Geo Office este facut de pe baza softului MOVE3, LGO ful costa cel putin 5000 de euro iar Move3 costa  undeva la 3000. De ce ai cumpara LGO cand poti sa cumperi Move3????????

In mare parte ce zici tu cam asa este dar o placuta nu rezolva cam toate problemele unui sistem gps. Din pct meu de vedere acea placuta receptioneaza datele primite de la anumiti sateliti. Dar suportul in materie de soft care ajuta la post procesarea de date conteaza foarte mult.
Spre exemplu dc cu un trimble r8 poti sa trasezi o padure fara prea mult stres si cu un south s82t se pierde in spatiu. Poate gresesc dar cred ca au cam placi la fel.

dtoni

Tine de  firware si de setarile din placa de baza... la cere noi nu prea avem acces
Inca ceva South nu are aceeasi  placa de baza ca si R8 trimble...Stonex S9 este similar cu Trimble R8

Sebastian

#6
Citat din: dtoniTine de  firware si de setarile din placa de baza... la cere noi nu prea avem acces
Inca ceva South nu are aceeasi  placa de baza ca si R8 trimble...Stonex S9 este similar cu Trimble R8
As fi curios cum ar lucra un trimble r4 rover cu un stonex s9iii baza?

adrianc

#7
Citat din: SebastianAs fi curios cum ar lucra un trimble r4 rover cu un stonex s9iii baza?
Daca iei un radio extern merg perfect (se prea poate ca stonex sa emita pe anumite frectente si trimble sa poate receptiona cu totul altele). Formatele pentru corectii diferentiale sunt foarte bine reglementate.
La muncă! nu la întins mâna.

nicu1000

Oare daca pui un motor de Audi A8 pe o Dacie 1300 (il mai bagi si in portbaaj daca nu incape in partea din fata) merge cu 250km/h ?
Cam asa si cu GPS-urile noastre. Exista diferente in special pe chestii de finete: diferenta dintre centrul de faza si centrul fizic al antenei, aplicarea unui model de multipath. Poate in anumite conditii (paduri, cladiri inalte) exista diferente intre ele. Daca vrei sa ai incredere in masuratorile pe care le faci ar fi bine sa te dotezi ca atare. In 98% din cazuri cred ca au aceeasi precizie si aceleasi coordonate si South si Trimble/Leica. Dar in celelalte 2% din cazuri s-ar putea sa nu fie la fel coordontele. Daca stii care sunt situatiile de care sa te feresti atunci merita sa iei South, dar daca lucrezi fara sa te feresti de nimic atunci ar fi necesar un GPS de firma.

dtoni

#9
Citat din: nicu1000Oare daca pui un motor de Audi A8 pe o Dacie 1300 (il mai bagi si in portbaaj daca nu incape in partea din fata) merge cu 250km/h ?
Cam asa si cu GPS-urile noastre. Exista diferente in special pe chestii de finete: diferenta dintre centrul de faza si centrul fizic al antenei, aplicarea unui model de multipath. Poate in anumite conditii (paduri, cladiri inalte) exista diferente intre ele. Daca vrei sa ai incredere in masuratorile pe care le faci ar fi bine sa te dotezi ca atare. In 98% din cazuri cred ca au aceeasi precizie si aceleasi coordonate si South si Trimble/Leica. Dar in celelalte 2% din cazuri s-ar putea sa nu fie la fel coordontele. Daca stii care sunt situatiile de care sa te feresti atunci merita sa iei South, dar daca lucrezi fara sa te feresti de nimic atunci ar fi necesar un GPS de firma.
ce inseamna gps de firma?
daca pui un motor de audi A8 in intro dacie 1300 sigur nu va merge cu 250 km la ora pentru ca ai modifica centrul de greutate al daciei pentru ca este foarte greu, dar daca pui un motor de Suzuki hayabusa si il centrezi bine vei merge cu 280Km\ ora... probabil vei avea probleme cu franarea...
 :hi:

dtoni

#10
Citat din: Sebastian
Citat din: dtoniTine de  firware si de setarile din placa de baza... la cere noi nu prea avem acces
Inca ceva South nu are aceeasi  placa de baza ca si R8 trimble...Stonex S9 este similar cu Trimble R8
As fi curios cum ar lucra un trimble r4 rover cu un stonex s9iii baza?
merge beton totul depinde de sistemul radio, cumperi ceva de genul acesta: http://www.gps-rtk.ro/pics/STONEX_ADL.pdf

Sebastian

#11
Citat din: nicu1000Oare daca pui un motor de Audi A8 pe o Dacie 1300 (il mai bagi si in portbaaj daca nu incape in partea din fata) merge cu 250km/h ?
Cam asa si cu GPS-urile noastre. Exista diferente in special pe chestii de finete: diferenta dintre centrul de faza si centrul fizic al antenei, aplicarea unui model de multipath. Poate in anumite conditii (paduri, cladiri inalte) exista diferente intre ele. Daca vrei sa ai incredere in masuratorile pe care le faci ar fi bine sa te dotezi ca atare. In 98% din cazuri cred ca au aceeasi precizie si aceleasi coordonate si South si Trimble/Leica. Dar in celelalte 2% din cazuri s-ar putea sa nu fie la fel coordontele. Daca stii care sunt situatiile de care sa te feresti atunci merita sa iei South, dar daca lucrezi fara sa te feresti de nimic atunci ar fi necesar un GPS de firma.
Ai foarte mare dreptate.  Si 2% ii foarte mult.
Dar hai sa sa intuim cum ar functiona urmatoarea configuratie trimble r4 model 2 ca rover cu un stonex s9iii ca baza? Cu radio si toate cele.

Modificat de Sebastian (03-04-2013 13:58:18)

adrianc

Oameni "buni", voi aveti probleme.
Omul cere pareri despre model T sau V si intra in polemici inutile despre dacia si mercedes. Voi, in loc sa ii dati un raspuns despre aceste echipamente, ii recomandati altceva.
Pana la urma omul e liber sa face ce vrea cu banii lui. La fel si cu timpul... daca vrea sa se piarda in polemi, sa o faca.
Mai trist este ca unul dintre moderatori incurajaza postarile offtopic intrand chiar el in aceata dezbatere fara inceput si fara sfarsit. Din nou, timpul ii apartine, sa faca ce vrea cu el.
Hai! Cu curaj! Un posesor de South S82! Se aude? Sau voi sunteti oamenii aceia care intra si citesc in tacere?! Eu am d-asta dar... mai bine nu zic... daca ma intreaba mai multe si sa nu stiu sa-i raspund mai departe... daca scriu ceva gresit si rade lumea de mine... daca... daca... lasa sa caute recenzii pe gugal...
OFFTOPIC:
Din pacate, forumul acesta e cam singura sursa de informare pentru oamenii din domeniu. Nu exista altceva. multi au incercat sa aduca alternative si au renuntat din lipsa de fonduri, timp sau trafic.
Din 4500+ de utilizatori, doar 403 au mai mult de 10 postari si doar 52 mai mult de 100 (si din astia sunt 2 pe lista neagra). Nici nu vreau sa ma gandesc la cei care sunt activi.
Daca in loc sa ne ajutam, ne pierdem in discutii de genul "ba al meu e mai bun", fara argumente, mai bine inchidem sandramaua si mergem la pescuit.
La muncă! nu la întins mâna.

Ionica34

#13
South-ul merge brici. Are 3 ani garantie, service in tara.
Diferenta dintre S82T si S82V consta in : memoria ptr static (64Mb la T, 4Gb la V) si radioul pe 430-450 MHz la V. Acest lucru face V-ul mai performant decat T-ul.
Daca nu ai nevoie de radio, cumpara-ti T.
Daca ai nevoie de radio (lunar cel putin) cumpara-ti V.

In ceea ce priveste radioul, poti utiliza South S82V cu radio intern sau extern cu orice echipament Trimble, fara nici o problema. S82V are implementat protocoalele Trimtalk si Transparent EOT, ceea ce le face compatibile cu orice alt echipament care utilizeaza acest protocol.

Asa cum zicea cineva mai sus : 98% din masuratori le poti face cu orice dispozitiv : South, Trimble, Leica, Altus, Topcon, etc.
Dar daca ai anumite cerinte speciale, nu le poti face decat cu unul dintre urmatoarele marci : Trimble, Leica, Topcon.
Spor la lucru.
Ptr Dtoni - atasez imaginea cu S82T cu placa trimble.


580/435px 30.7KB

mihailavram

Detin un trimble R10
fara comentarii pentru versiunile anterioare
nu am lucrat cu trimble pana la acest aparat
R10 are meniu in romana, productivirtate care depaseste statia totala ma refer la rapiditatea de citire in parametri de 1cm cu ebulbe
aproape ca nu trebuie multa carte ca sa-l poti folosi.