parametrii de transformare WGS84 -- Stereo70

Creat de Alin B., Iul 27, 2008, 12:51 AM

« precedentul - următorul »

mihaelahri


                  dar am inteles  ca sunt disutii in legatura cu transdat ul asta ... nu s eu as lucra directca am inteles ca sunt care au parametrii astia ... dar totusi de unde iau programul asta ?? :P o zi buna


               

mihaelahri


                  gata am gasit scz :P


               

KSA02


                  Exista  posibiltate daca instalez Baza pe un punct cunoscut  si nu opresc modem-ul asta primeste corectiile si parametrii de care are nevoie pentru a transforma datele in stereo? venite de la rover? Exista asa ceva?


               

adrianc


                  KSA02 tradu te rog. Nu am înțeles nimic.
Pui baza și nu oprești modemul ăsta / Pui baza și nu oprești modemul. Ăsta primește...
Există receptoare care au comunicare BAZA-ROVER și ROVER-BASE, dacă la asta te refereai, dar în nici un caz nu transmit parametrii de transformare a coordonatelor între ele.


_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

KSA02


                  am vrut sa scriu daca modemul la baza nu este oprit asta primeste parametrii de transformare, fara eu sa le calculez inainte?


               

KSA02


                  in timp ce eu masor cu baza-rover


               

adrianc


                  Ai scris la fel de ... agramat. Ba chiar mai rău. Scuze. Ăsta e dezavantajul vostru în Harghita și Covasna. Că nu puteți pleca (dacă doriți). Cu cât vreți mai multă autonomie cu atât vă izolați mai mult.

Parametrii nu sunt transmiși. Sunt setați pe controller (chestia aia cu butoane). La RTK sunt transmise niște corecții diferențiale (de poziție). E un pic mai complicată treaba.
De calculat nu trebuie să calculezi parametrii. Folosești aplicația TransDat RO de la ANCPI. Vezi http://www.ancpi.ro/pages/receive.php?lang=ro&cale=Li4vZG93bmxvYWQv&file=S2l0X1RyYW5zRGF0Uk9fNC4wMS5yYXI=" target="_blank">aici. Dar se poate ca GPS-ul tău să aibă deja această aplicație instalată și tu trebuie doar să alegi setările corecte.


_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

topocad.ana


                  Harghita, Covasna.... dar si maghiara are semne de punctuatie.


               

bad wolf


                  Va rog , fara propouri etnice .Daca poate cineva sa-l ajute pe un mail privat in limba maghiara, daca nu ii propun sa-i scrie pe mail privat lui @ironnmani, sigur il va ajuta.
Dar intrebarea mea este : studiile nu le-a facut in lb. romana?
oricum trebuie sa-l ajutam !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Ionica34


                  KSA02
Luam exemplu SurvCE cu Transdat 4.01 implementat. Poti lua orice alt software in considerare
Setezi proiectia de lucru, in cazul nostru Stereografic 1970, pentru ambele receptoare.
Pui Baza pe un punct cunoscut, o setezi ca baza Radio si o lasi sa transmita.
Te duci cu Roverul, setat in acelasi sistem de proiectie si vezi daca primesti corectiile de la baza.
Presupunem ca le primesti, si in cazul asta poti sa te apuci de masuratori.
Conditia principala este ca tot timpul cat masori baza sa transmita prin modemul radio corectiile necesare.
Sper sa fi fost destul de concis.
Daca nu, contacteaza-ma pe mail si-ti trimit niste materiale video si printate.
Spor la lucru



               

TYN89


                  am cumparat de curand un echipament promark3 rtk si nu inteleg cum lucrez cu coordonatele pt trasare...eu primesc coordonatele in stereo70...am inteles k le transform in wgs89 pt configurarea rover baza dar k pt trasare nu mi accepta format B,L...ma puteti ajuta?


               

Ionica34


                  Din pacate PM3 RTK nu are implementat transdatul Ashtech refuzand sa faca acest lucru, considerand ca peste 300 de clienti de pm3 / pm3rtk nu merita efortul.
Trebuie sa iti determini parametrii locali, pe baza a 4 puncte in zona ta de lucru.
Vezi ca ai meniul localizare. Mare atentie la H, nu iti va da foarte bine, in mare parte si datorita sistemului care este doar L1.
Succes



               

TYN89


                  am descaract de pe site ul ANCPI transdatro...pot sa lucrez cu coordonatele transformate din stereo70 in etrs89 (la trasare)?


               

adrianc


                  binenteles ca da.
Sau, daca ai putin know how in programare, poti folosi acel transdat open source si sa implementezi tu transdat-ul in controller.


_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

rock4ever


                  Are cineva parametrii de transformare pe zona cluj? Multumesc