GPS Carto

Creat de John Doe, Mar 09, 2012, 03:56 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Are cineva, cumva un GPS Carto ? E un GPS de mâna, foarte util pentru masuratori expeditive - cel putin asa pare din reclama. Daca a folosit cineva asa ceva, ramân dator daca poate da mai multe detalii.

adrianc

Daca ne dai un link catre reclama iti spunem. Aproape fiecare producator are un receptor pentru masuratori expeditive.
La muncă! nu la întins mâna.

Ionica34


Ionica34

sau http://www.gps-agricultura.ro" target="_blank">www.gps-agricultura.ro

John Doe

Da, despre cel de pe site-ul cu agricultura era vorba, insa ma intereseaza niste lucruri pe care nu le gasesc in prezentare. Am contactat si dealerul, fara prea mare succes pe tema asta, de aceea intreb poate stie cineva mai multe:

1. Cam cât ar fi precizia de determinare a punctelor (in metri);
2. Cum se comporta: merge ca lumea, se mai blocheaza, vede satelitii ori ba sau alte figuri - adica daca e fiabil.

John Doe

#5
Asa arata GPS-ul:


276/582px 31.3KB

Arhimede

Pentru masurat suprafetele agricole (pentru apia) da ai telefon mobil cu GPS cu sist de operere ,este un programel care costa 100 lei  si poti masura suprafetele cu o precizie de +- 1/%

rpanait

Nu poti compara un receptor GPS de pe un telefon, cu un receptor GPS specializat pentru masurari (ca cel de pe GPS Carto), vorbim de game diferite de precizie (primul foloseste semnal GPS obisnuit, cel de-al doilea Egnos).
Eu am cumparat un GPS carto acum 1 an (de la http://www.gps-agricultura.com" target="_blank">www.gps-agricultura.com) pentru masuratori si declaratii Apia. Raportul calitate pret este Ok, kitul contine si un soft de vizualizare si analiza a masurarilor. Evident ca la acest pret nu ai cum sa ajungi la o precizie sub un metru (precizia masurarilor este cam de 1,5 metri). Vrei precizie mai buna, poti gasi echipamente mai precise, dar la preturi de 10-30 de ori mai mari.

Pentru masurat suprafetele agricole (pentru apia) da ai telefon mobil cu GPS cu sist de operere ,este un programel care costa 100 lei  si poti masura suprafetele cu o precizie de +- 1/%