cum transformi coordonatele din WGS84 in Stereo 70

Creat de kod, Mai 06, 2008, 02:19 AM

« precedentul - următorul »

kod

propuneri de transformare coordonate din diverse sisteme de referinta in Stereo 70, softuri de transformare, programe, propuneri....  :hi:

kod

cred ca ar fi multa lume interesata de modalitatea de transformare a coordonatelor din WGS84 in Stereo 70, in special formula de calcul ...si mai ales cum aplic acesta formula raportata la parametrii locali...k doar Timisoara nu-i Constanta  :limba:


512/384px 40.7KB

cioro

Depinde de precizia pe care ti-o doresti. Sunt mai multe metode.

kod

pai as fi bucuros daca ne-ai putea impartasi o metoda concreta, si inca si mai bucuros daca metoda are o precizie buna  :D

Kaleh

Kod, daca ai gps Leica, te pot ajuta (adica programul ski, ski pro Leica)

florin_ion74

Da, si eu sunt interesat de transformarea in Stereo 70.

cioro

Cea mai precisa metoda este prin determinarea celor 7 parametri locali ai transformarii spatiale dintre cele doua sisteme de coordonate (implica masuratori GPS pe puncte din reteaua de sprijin si multe calcule).
A doua metoda ca precizie este folosind softul Transdat v 2.0 care are erori de transcalcul de max +/- 15 cm (eu n-am gasit mai mari). Am facut un fisier excel care transforma stereo in wgs pe baza datelor din Transdat  (prv daca e cineva interesat).
Restul metodelor sunt cele din diverse softuri de gis care sunt mai mult sau mai putin precise in orice caz precizia este de ordinul metrilor .

Deci recomandarea mea este sa folositi Transdat iar pentru precizii mai mari faceti microretele GPS si determinati parametrii de transformare.

Cele bune.

nelu_mocanu

Atentie Transdat transforma din etrs in stereo70

TopRo

dif dintre etrs si wgs este <decat precizia de masurare a gps-ului

kod

mai amanuntit diferenta consta in faptul ca wgs este un sistem global, iar etrs este un sistem raportat doar la Europa, desi folosesc acelasi elipsoid de referinta (din cate stiu eu), diferenta vine de la faptul ca se ia in considerare deriva continentelor(cativa cm/an -/+ ) in cazul etrs, oricum diferenta e destul de mica, deci Transdat 2.0 ar trebui sa "functioneasca"  :D
Revenind la topic, cand transformi dintr-un sist de proiectie in altul practic se face o miscare de roto-translatie a fiecarui punct pe cele 3 axe x, y, z.
pt. o determinare "buna" ai nevoie de cel putin 3 puncte de coord cunoscute in ambele sisteme de proiectie.
La nivel local problema devinde cu atat mai "frumoasa" cu cat trebuie determinati cei 7 parametri locali de transformare, dx, dy, dz, rx, ry, rz, SF(ppm).
Solutii: LGO (Leica Geo Office, Leica SKI Pro, LisCAD) cateva din ele
Dezavantaje: "doar cateva mii de euro" :(  cheltuiti pe liceente si cum n-ar fi deajuns iti mai trebuie si "keyhardware-ul"....asa ca astept inca solutii pe cat posibil "free" ca versiuni crack-uite am mai avut si "mergeau" pana in momentul procesarii datelor iar apoi  :finger:
In sfarsit dati-va si voi cu parerea, si abuzati cu incredere de cunostintele din dotare :nod:  poate imi oferiti o solutie mai buna !
 :hi:

Modificat de kod (01-06-2008 23:09:37)

TotalSurvey

Firma noastra a facut un software care face transformare intre WGS84 si Stereo 70 si Stereo 30. mai multe detalii si prezentarea softului pe http://www.totalsurvey.eu" target="_blank">www.totalsurvey.eu

Numai bine :hi:


alpha

Am si eu o "mica" problema
am nevoie de parametrii de transformare din zona Bucuresti
cei 7 : rx;ry;rz;dx;dy;dz;sc. f. si de datumul local bucuresti
ma poate ajuta cineva cu ei????
fac cinste!!!


catalinutz

Poi un soft care stie cate ceva ar fii chiar Toposys-ul nu este el exagerat de scump poate nici cel mai bun dar ce a implementat acolo domnul Marton este destul de bun de fapt cam cel mai bun de la noi din tara, aproape toti cei care vand aparatura GPS pentru determinarea parametrilor si pentru transcalcul daca este sa le ceri sati arate cum sa faci sa obtii precizie batuta in cuie te trimt spre Toposys chiar daca programele de procesare a datelor cu care vin GPS-urile au cate un site calibration [/b] pentru romania si sistemul Stereo 70, tot batranul si hulitul Toposys-ul le scoate la capat.

PS. in versiunea 5.0 am vazut ca stie sa transforme si din ETRS in Stereo70,  ;)  si chiar sa iti dea ce 7 parametri.  :hi:

Modificat de catalinutz (24-01-2012 02:19:38)