Solutie complementara la ArcGis

Creat de dexter2011, Ian 09, 2012, 01:31 PM

« precedentul - următorul »

dexter2011

Buna ziua.

Caut un soft asemanator ArcGisului pentru creearea unei baze de date relationale de tip GIS. Cine cunoaste idei de asemenea softuri si poate sa spuna si cateva avantaje care il recomanda rog sa posteze mai jos.

Multumesc anticipat.

ps: stiu ca ArcGIS-ul este cel mai bun insa licenta costa o groaza. :x

romeo_zsurzs

Ai putea studia Mapsys de la Geotop, am inteles ca are capacitatea de a creea asemenea baze de date, dar nu l-am utilizat sincer. :hi:

AlexGIS


cristi_gav

SANDS ? De la Halcrow. O fi ceea ce-ti trebuie? Au si o varianta free...

Ionica34

Cauta si pe la Autodesk, Bentley, Intergraph - asta e cam ce imi vine in minte acum.
Sunt mai multe softuri, depinde ce anume vrei sa faci. Adica domeniul in care vrei sa realizezi aplicatia ta.

dexter2011

AlexGIS: am nevoie pentru a face inventarul spatiilor verzi intr-un oras. Prin urmare ar trebui sa pot creea o baza de date cu fiecare arbore si fiecarui simbol de pe harta sa-i inserez niste atribute cum ar fi: inaltimea arborelui, diametru, specia, etc.  ;)

AlexGIS


AlexGIS


Ionica34

Poti sa faci asa ceva si in AutoCAD Map. Apoi, in functie de nr arborelui, asa cum spunea si AlexGIS poti sa asociezi o informatie dintr-o baza de date sau un tabel excel. In tabel, nr randului, tre sa coincida cu nr arborelui tau.
Si ptr usurinta, exporti toate astea in format SHP si le pot vizualiza cu ArcExplorer. Care e free.