Software de masurare cu TransDatRo inclus

Creat de MariusB, Mai 25, 2011, 12:19 PM

« precedentul - următorul »

MariusB

Salutare,

Am inteles ca toti producatorii (Leica, Topcon, Trimble..) au incorporat in software-ul lor modulul de transformare de la Transdat (codul sursa 1.02 - ultima versiunea).

Care dintre ei il au si autorizat de catre ANCPI?

Si daca folosesc unul autorizat de ANCPI, pot sa dau direct fisierul de masurare (fara a mai da parametri de transformare, etc...)?

Mersi

Mit


MariusB

Am inteles ca Topsurv 8 de la Topcon are implementat si aprobat.

Vreo parere de Topsurv?

adrianc

Topsurv 8.1 are. Daca e avizat sau nu, habar n-am. Probabil au un drept de redistribuire ceva 3-rd party.
Romania coordinate system (New improved GRID 2010) - cum zic ei
La muncă! nu la întins mâna.

marius_el_ul

In Carlson SurvCE este implementat iar rezultatele sunt identice cu TransDat 4.01

dpd

Din cate cunosc, trebuie ca producatorul/distribuitorul autorizat sa solicite la ANCPI certificarea implementarii TransDat-ului in softul din receptoare sau orice alta aplicatie care utilizeaza gridurile ( planimetrice si altimetrice) oficiale puse la dispozitie de ANCPI prin versiunea cod sursa 1.02. Daca are certificarea  atunci se poate merge la receptie la ANCPI/OCPI direct cu coordonatele obtinute in softul carnetului de teren ( controler) fara a mai fi necesar pasii de transformare suplimentari la birou utilizand TransDat-ul versiunea PC.
 Cine are certificarea implementarii? Din cate cunosc, citind pe paginile de interent ale firmelor, majorittatea declara ca au implementat dar nimeni nu spune daca are si certificarea de la ANCPI (daca implementarea este corecta).

Modificat de dpd (28-05-2011 13:47:55)

Arhimede

Treaba este simpla ANCPI a oferit codul sursa gratuit poate fi implementat de cei interesati

geo1geo1

salutare,
am si eu o problema legata de gps-urile de la astech, ele vin insotite de softul fastsurvey, au implementata proiectia(romania/stereografic 1970-MareaNeagra 1975) dar cand fac transformarea din wgs84 in stereo70 o fac gresit, da foarte dierit de transdat 4(vorbesc de km). din aceasta cauza nu pot folosi functiile de trasare si restul. dupa ce masor cu ele fac transformarea manual cu transdat-ul. Am observat ca are obtiunea de creare manuala a unei proiectii sau importarea unui fisier cu extensia .sys. Pot sa gesesc alt soft inlocuitor pentru fastsurvey, sau sa l corectez cumva pe acesta?
Multumesc

Ionica34


geo1geo1

de unde pot sa fac rost de SurvCe?am tot cautat pe internet si nu am gasit nimic

Mit

Cred ca cei de la SysCad Solutions vand asa ceva. (vezi si Ionica34) :hi:

zamfy

Carlson SurvCE 2.07 gasesti si aici:
http://files.lavteam.net/leech?cat=warez%2FPrograms%2FCarlson&file=Carlson.SurvCE.v2.07.rar" target="_blank">http://files.lavteam.net/leech?cat=ware ... .v2.07.rar. Atentie, insa! Este o versiune piratata, o folosesti pe riscul tau!

dtoni