Punct GPS clasa B situat foarte aproape de o cladire

Creat de george75m, Apr 17, 2011, 03:25 PM

« precedentul - următorul »

george75m

Am gasit un punct GPS clasa B situat la 7-8 m de o scoala cu 3 nivele in com Straja, jud Suceava. Conform planificatorului GPS, dupa ce am desenat obstacolul, am gasit un interval de 75 minute in care as avea vizibilitate la 8-9 sateliti GPS. Intrebarea mea este daca efectul multipath nu-mi va afecta grav masuratoarea.
Am atasat o schita cu pozitia acestui punct fata de cladire.
Oare s-or fi gandit mult cei care au plantat acel punct acolo in anul 2003 ? Am nevoie sa stationez acel punct pentru a ma lega la reteaua nationala cu o retea proprie.
Al doilea punct pe care vreau sa-l stationez este unul de clasa C, la Vicovu de Sus. Borna de acolo are partea de sus intr-o oarecare masura afectata si nu se gaseste un fier beton central, ci doar unul gros situat intr-o laterala. Oare sa stationez la intersectia unor diagonale trasate de mine din colturile bornei sau sa stationez acel fier beton gros ? Daca ar fi fost ceva in centru, s-ar fi vazut daca lipseste, borna in ansamblu fiind totusi intr-o stare destul de buna.
Multumesc anticipat pentru sfaturile voastre.

george75m

Schita punctului langa cladire este aici.


581/581px 16.4KB

John Doe

Am vazut borne puse si mai prost, stai linistit.
Cu celalta... putea sa fi avut si un reper central care nu a fost incastrat ca lumea si a disparut, sau s-a determinat fierul ala gros dar la descriere s-a raportat reperul si ca sa rectifice treaba au distrus reperul central... presupun, nu stiu.
Daca ai suficienta precizie RTK, poti incerca sa vezi rapid cam ce coordonate are centrul si fierul ala, ca sa stii pe care sa te pui. Sau stationezi pe ambele, daca ai timp si vezi la post procesare. Sau daca ai schema de reperaj verifica distantele.
Daca cumva totusi centrul e cel corect, bate-i macar un cui pentru beton acolo, sa nu se mai chinuie si altii.

gude2008

Salut!
 La acel punct gps chiar daca a avut 8-9 sateliti multipath-ul nu intervine ci GDOP (geometric dilution of precision), asta inseamna ca degeaba ai 8-9 sateliti daca sunt grupati. Dar asta e cam imposibila la 8 sateliti, sa zicem ca poti avea 4-5 grupati.

george75m

GDOP si PDOP au valori bune conform mission planning.

adrianc

Daca masori L1 si L2 multipath se elimina mai bine.

Incearca sa cumperi niste masuratori de la o statie permanenta de la tine din zona si sa verifici punctele (amandoua - si multipath-ul si tarusul si borna defecta).
Succes.
La muncă! nu la întins mâna.

george75m

Daca am receptoare L1 si statia de referinta este la 40 Km, ma ajuta inregistrarile acesteia ?


george75m

Nu am alternative in zona respectiva, din cauza distantei mari intre puncte. As putea folosi un alt punct de clasa C in loc de cel de clasa B, dar ar rezulta vectori de lungimi mai mari de 20km, iar eu am doar L1. Mai este si inconvenientul ca punctul respectiv se afla la munte, intr-o zona greu accesibila, iar cu timpul stau destul de prost.

adrianc

Ai 3 statii permanente la 40 de km distanta. SUCE DORO si VATR
Am studiat harta cu punctele din zona ta. E cam nasoala treaba mai ales pentru ca ai receptor doar L1.
Uite o sugestie: stationeaza-l p'asta langa scoala si downloadeaza fisierul de efemeride rapide (.sp3) http://www.ngs.noaa.gov/orbits/prod/" target="_blank">http://www.ngs.noaa.gov/orbits/prod/. La postprocesare o sa ajute sa mai elimine din multipath.
La muncă! nu la întins mâna.