Magellan eXplorist

Creat de ssilvviu, Noi 09, 2007, 01:44 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Cu GPS60 (Garmin) am incercat translatarea din parametri, functie de zona (judete diferite). N-am iesit niciodata mai bine de 4 - 5 metri. Oricum, sunt multumit. Bafta si voua !

ace

Daca aveti Garmin din seria 60cs(x) faceti rost de ROAD 2008,gasiti acolo bornele,l-am testat prin jurul Bucurestiului in WGS84.Decat sa va chinuiti cu parametrii,mai bine transformati din Stereo70 in WGS84 cu Transdat si o sa fie ok.
Ex:Borna Creata x(N)=344600.7079;   ETRS89  B= 44°35'39.20826"N
                        y(E)=599559.6187;                L= 26°15'09.06458"E

si din ROAD 2008 : B= 44°35'39.2"N
                            L= 26°15'09.1"E
Eu zic ca e suficient! :hi:

puidedac

#17
Citat din: aceDaca aveti Garmin din seria 60cs(x) faceti rost de ROAD 2008,gasiti acolo bornele,l-am testat prin jurul Bucurestiului in WGS84.Decat sa va chinuiti cu parametrii,mai bine transformati din Stereo70 in WGS84 cu Transdat si o sa fie ok.
Ex:Borna Creata x(N)=344600.7079;   ETRS89  B= 44°35'39.20826"N
                        y(E)=599559.6187;                L= 26°15'09.06458"E

si din ROAD 2008 : B= 44°35'39.2"N
                            L= 26°15'09.1"E
Eu zic ca e suficient! :hi:

Chiar asa bine ti-a iesit cu transdatul? Eu sunt Clujean, iar cu Transdatul inca nu am calculat nimic, dar - asa am inteles eu ca numai in anumite judete se poate folosi, printre care Cluju nu apare. Am un GPS de mana (Magellan MobileMapper 6) destul de performant de vanzare - cu posibilitate de post procesare se ajunge la 1m. In timp real si mie-mi da 2-5m.
Doar cateva intrebari: Din prima ti-a iesit coordonatele acestea bune cu Transdatul? sau la prima borna cu coordonate cunoscute le-ai masurat si asa ti-a iesit? Oare cat ar fi procentul in care ti-ar iesi bine? Ei, acesta e relativ, in functie de "efectul multipath" si modul de utilizare...

Cu respect
puidedac

ace

Ce înseamna la tine timp real?
Pentru mine "timp real" înseamna altceva,adică pui o referința pe o borna și iți transmite corecții diferențiale către mobila(rover) prin modem radio adică RTK(real time kinematic). :wink2:
Eu sper ca nu folosiți un navigator GPS la determinare de puncte! :nono:
Acesta se folosește la căutarea bornelor,și în cazul când acestea se găsesc marcate la sol ca dacă nu mai sunt ca nea Vasile a scos borna cu tractorul ia-ți adio ca nu te apuci sa sapi,sa dai de martor care se găsește la 1-2m,pe o raza de 5m.
Daca nu ma crezi poți sa faci calculele singur,ți-am dat coordonatele în stereo70,și calculate în ETRS89 și luate de pe ROAD2008.
Se poate sa fie probleme din cauza schimbării fusului din L35 în L34 pe care cei care au făcut Transdat au omis treaba asta și normal sa dea diferențe.
Eu il folosesc(Garmin ROAD 2008) în jurul Bucureștiului și merge destul de bine.

moholea

Daca are cineva manual Promark 3 in limba romana, rog sa mi-l trimita pe mail. Am nevoie de date pt licenta.
Multumesc

 E-mail

puidedac

#20
Citat din: aceCe înseamna la tine timp real?
Pentru mine "timp real" înseamna altceva,adică pui o referința pe o borna și iți transmite corecții diferențiale către mobila(rover) prin modem radio adică RTK(real time kinematic). :wink2:

Eu sper ca nu folosiți un navigator GPS la determinare de puncte! :nono:

Acesta se folosește la căutarea bornelor,și în cazul când acestea se găsesc marcate la sol ca dacă nu mai sunt ca nea Vasile a scos borna cu tractorul ia-ți adio ca nu te apuci sa sapi,sa dai de martor care se găsește la 1-2m,pe o raza de 5m.
Daca nu ma crezi poți sa faci calculele singur,ți-am dat coordonatele în stereo70,și calculate în ETRS89 și luate de pe ROAD2008.
Se poate sa fie probleme din cauza schimbării fusului din L35 în L34 pe care cei care au făcut Transdat au omis treaba asta și normal sa dea diferențe.
Eu il folosesc(Garmin ROAD 2008) în jurul Bucureștiului și merge destul de bine.

Ai dreptate, intr-un fel.
In "timp real" precis asa se face, cum scrii tu. Si noi ne-am gandit ca ProMark3-ul sa-l upgradam de la post-procesare la RTK, dar inca 6000 de E  nu merita pentru seful meu. El ii cu banii si el stie ce considerente are si in ce investeste.

Daca insa gaseste si semnalele de la statiile de corectie, nu e in timp real? Ei bine, nu e geodezic, ci GIS, mai bun decat cele Garmin de buzunar care doar cateva sateliti gaseste si nici o statie de referinta GPS.
 
Da, se foloseste in general la cautari de borne. Si eu asa il folosesc.
 
Din pacate - . am vazut nu un topograf care lua in mare - in considerare borna pe care stateau pt.ridicare... in Muntii Apuseni... unde nici nu stii unde esti, si, chiar  daca este suprapunere din aceasta cauza, le predau la cadastru. Cine le verifica pe topografii autorizati cand se saluta cu cei de la cadastru Servus-Servus? Cine are bani sa ia GPS geodezic - desi ar putea, caci au - sau sa-se urce pe deal si sa caute borne? Sau timp? Nici asa. Profitul e important - sa ai lucrari cat mai multe si sa creada clientul ca totul se rezolva daca plateste. Da, se rezolva, dar asa si va iesi proiectul lui, si ulterior numai necazuri are. Ce sa facem? Asta e mentalitatea de care nu scapam nici cum... Investitii cat de putine, profit imens!  Asta e visul tuturor? Nu?
Le mai negocieaza cu alti topografi care masurau in aceeasi zona si cad de acord intr-o solutie amiabila.

Poate o fi chiar chestia asta cu schimbarea fusului din L35 în L34. Trebuie sa mai intreb pe la reprezentanta de ce nu e asa de precis ca al tau... Cred ca alti parametrii trebuie setati pt. Ardeal, pt. Cluj. Numai ca Clujul nu e pe lista fericita a judetelor Transdat.  Daca rezolv treaba asta, cu post-procesare pot corecta erorile pana intr-un cerc  cu raza de 1m. Inca nu am incercat, dar trebuie sa mearga - de aceea am dat 2200 Ron pe el.

Pa

ace

Salut puidedac
Sa stii ca prin zona Clujului se schimba fusul.
Eu am lucrat odata langa Craiova,cand eram incepator,si dadea rau de tot si deabia si-a dat seama seful meu care are experienta de teren destul de multa.
Nu,timp real e ce am scris eu mai sus.
Acum nu stiu daca statiile de referinta transmit si semnal radio dar gsm sigur dar nu e rentabil.
Poti sa folosesti cu succes la observatii in mod static,daca ai 2 gps-uri si iti downloadezi de pe net observatiile facute de statia de referinta din Cluj si o sa iti iasa beton.
Astia de la Leica aveau un Gps mai ieftinache Leica 900CS parca,l-am vazut acum 2,5 ani cand deabia intrase pe piata la noi.Nu puteai sa il folosesti decat in Romania(Atentie lume nu fac reclama!).
Depinde acum ce fel de lucrari faceti ca daca faceti numai cadastru nu se merita sa investeasca atatia bani in modulul RTK.
Pe mine m-a ajutat foarte mult la masurat tarlale,o masurai intr-o zi indiferent cat era de mare.
Daca iti suporta sa faci postprocesare e bine,eu unul nu am facut niciodata cu astea de mana ca practic sunt pentru Mapping.
Chestia cu coordonatele am luat aleator o borna din Ilfov pe care am folosit-o eu acum 1-2 ani si am transformat coordonatele din Sterei in WGS84-ETRS89(intre astea 2 diferentele sunt mici) si dupa comparat cu borna din ROAD2008,nu am mai fost pe teren sa vad diferenta la fata locului dar mai mult de 5m nu cred,oricum nu mai lucrez in cadastru.
Da la Stereo70 trebuie facuti parametrii pentru fiecare zona de lucru ceea ce necesita timp de pierdut pe coclauri cu cautatul bornelor,stationarea pe ele etc.
Asta cam asa e investitii putine sau deloc si profituri mari.
Bafta multa si ne mai auzim  :hi:

Kuky

#22
Citat din: moholeaDaca are cineva manual Promark 3 in limba romana, rog sa mi-l trimita pe mail. Am nevoie de date pt licenta.
Multumesc

[email protected]

Io il am, dar doar printat. Il gasesti in engleza pe ftp-ul de la Magellan, sau te rogi de cei de la Syscad sa ti-l trimita, daca tii mortis in romana.

puidedac

#23
Citat din: John DoeCu GPS60 (Garmin) am incercat translatarea din parametri, functie de zona (judete diferite). N-am iesit niciodata mai bine de 4 - 5 metri. Oricum, sunt multumit. Bafta si voua !

O fi oare limitat de harware (procesor) sau software, de aceea nu se poate obtine o precizie mai mare sau ar fi alt motiv?

Cum faci translatarea?
 
Garmin ce sistem de proiectie foloseste in comparati cu Molodensky la Magellan?

puidedac

Am cumparat recent un GPS Magellan 2000XL de mana.

Cateva nelamuriri am legat de initializare:

 1.La tara (Romania) apar  coordonatele de 46 00.00N si 025 00.00E (valori ce nu se pot schimba) si inaltimea in Feet (se poate introduce o valoare). Altimetric  cat sa-i dau(transformand m in feet)? Sunt din Targu-Mures.  Feet e unica unitate posibila la acest soft. 1 feet = 0,305m.

2.Mai este o alta optiune de initializare cand imi apare ENTER COORDINATES. Aici ce coordonate geografice sa-i dau - daca nu accept tara (Romania - vezi aliniatul 1)?
Oare de initializare depinde - intr-o masura - precizia unei masuratori sau e numai informativ pentru aparat si se autocompenseaza/se corecteaza in timp?

La ce e bun initializarea in coordonate geografice, daca la urma voi schimba/seta in parametrii Stereo 70? Pot sa sar peste procesul de initializare si sa introduc  direct parametrii Stereo70?

Bornele in coordonate stereo cu ce soft as putea transforma in geografice ca sa obtin inaltimea in feet? Merita sa folosesc la initializare borne pentru introducerea cat mai precisa a coordonatelor geogarfice?

Cu multumiri si respect
pui de dac

from Area 51


                  Salut tuturor http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">

Am si eu un Magellan explorit 500, luat anul acesta, am reusit dupa multe incercari chiar astazi sa il setez in stereo 70, pe ecranul lui imi arata coorodonatele dar, cand marchez un punct si il vizualizez pe calculator tot in sistem geografic imi arata punctul de ex:

4710.746,N,02303.221,E,0000263,M,POI019

stie cineva ce nu fac bine ?


merci fain



               

skorpyonsys


                  In program trebuie facute aceleasi setari ca si pe gps


               

ace


                  dar de ce nu incerci invers?
adica coordonatele in stereo70 le transformi in wgs84 si dupa aia le pui pe magellan!
ca sa folosesti stereo70 iti trebuie o zona determinata sa zicem de max 40/40km ca altfel cu parametrii generali te arunca zeci de metri.



               

from Area 51


                  
ace a scris:

dar de ce nu incerci invers?
adica coordonatele in stereo70 le transformi in wgs84 si dupa aia le pui pe magellan!
ca sa folosesti stereo70 iti trebuie o zona determinata sa zicem de max 40/40km ca altfel cu parametrii generali te arunca zeci de metri.



               

John Doe


                  rectificat - prinsesem postarea urmatoare doar cu citat, fara alt text si n-am inteles care e problema.