Depuneti documentatii cu masuratori in timp real RTK Daca da cum

Creat de bstcad, Feb 14, 2011, 01:20 AM

« precedentul - următorul »

bogdy


                  dtoni explica "din puntul meu de vedere topcon este pe primul loc la cercetare si inovatii la capitolul gps".


               

Alin B.


                  
ancka a scris:

eu as avea nevoie de o lamurire in privinta masuratorilor Rtk utilizand serviciul rompos..si anume:
conform deciziei nr1 ancpi, la anexa 15b se mentioneaza:

2.In cazul determinarii punctelor prin metoda cinematica se vor prezenta:
schema cu dispunerea punctelor determinate incluzand punctele din reteau de ridicare sau de indesire utilizate.
Intrebarea mea este: ce anume sa inteleg din: schema cu dispunerea punctelor determinate incluzand punctele din reteaua de ridicare sau de indesire utilizate; cand eu folosesc masuratori RTK ( cinematic in timp real conectat la o statie permanenta sau la serviciul Rompos,(VRS))


  pentru a putea determina puncte de detaliu prin RTK, mai intai se determina doua puncte bine materializate in teren prin metoda statica sau rapid statica si apoi se determina aceleasi puncte si prin RTK , continuand cu determinarea prin RTK a punctelor de detaliu cu doua determinari pt fiecare punct de detaliu si masuratoare se incheie prin redeterminarea prin RTK punctelor materializate .
  S-au impus aceste cerinte datorita anomaliilor ce pot interveni in timpul determinarilor prin RTK ( in special daca se utilizeaza VRS -ul ) , fara ca operatorul sa poata fi avertizat de aceste erori. Prin determinarea a doua puncte prin metoda statica si apoi redeterminarea prin RTK  acelor puncte, se confera un grad suplimentar de incredere in solutiile obtinute prin determinari cinematice .

Modificat de Alin B. (22-02-2011 19:36:51)


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

John Doe


                  Am inteles, dar mai departe ce fac?
Fac media celor doua determinari la fiecare punct de detaliu si o iau de buna, apoi vad daca determinarea de inceput si de final la punctele mele fixe imi iese din precizia de masurare, si daca da, fac un fel de corectie si o aplic la toate punctele de detaliu?



               

ancka


                  mai am o nelamurire...
se vor determina puncte static in fiecare zi in care am de masurat, sau daca am determinat static in prima zi le pot folosi ca verificare  si pentru zilele urmatoare (ma refer la masuratori in aceasi zona de lucru)?
multumesc.


_______________________________________
"Atunci când îţi vei găsi drumul în viaţă să fii sigur că poţi merge pe acesta, şi foarte important este, ca acest drum să-ţi facă plăcere"


               

AlexGIS


                  
Alin B. a scris:



  pentru a putea determina puncte de detaliu prin RTK, mai intai se determina doua puncte bine materializate in teren prin metoda statica sau rapid statica si apoi se determina aceleasi puncte si prin RTK , continuand cu determinarea prin RTK a punctelor de detaliu cu doua determinari pt fiecare punct de detaliu si masuratoare se incheie prin redeterminarea prin RTK punctelor materializate .
  S-au impus aceste cerinte datorita anomaliilor ce pot interveni in timpul determinarilor prin RTK ( in special daca se utilizeaza VRS -ul ) , fara ca operatorul sa poata fi avertizat de aceste erori. Prin determinarea a doua puncte prin metoda statica si apoi redeterminarea prin RTK  acelor puncte, se confera un grad suplimentar de incredere in solutiile obtinute prin determinari cinematice .


Asa se cere la Suceava si, din pct meu de vedere, e o tampenie. E comic cum un ispector incearca sa argumenteze cerinta lui prin faptul ca "asa e mai sigur". Atat timp cat pozitia este corectata in timp real, implicit si eroarea apare in timp real. Deci tu pe punctele tale de detaliu poti avea doar eroari iar pe citirile alea dublate, total inutile, poti sa nu inregistrezi nici o eroare. Inspectorul, prin pseudo cunostintele lui, incearca de fapt sa iti spuna ca tu daca incepi masuratoarea RTK de pe pct alea predeterminate static, si daca dupa post procesare pct respective predeterminate static cosrepund cu cele determinate RTK, masuratoarea e in regula pe punctele de detaliu. Acum, hai sa ne gandim putin dupa manual, asa o fi?

Daca as fi un inspector habarnist, as cere masuratori la intervale de timp diferite, strict RTK, fara alte abureli (gen redeterminare statica) sau, cel mai sigur (in necunoasterea mea), as cere sa se alterneze fiecare punct de detaliu cu punctul predeterminat static.


_______________________________________
http://gistrict.com/wp/simcad/" target="_blank">Descarcă aplicația SIMCAD
Sistem de Management Integrat al Lucrărilor de Cadastru și Topografie
Tofan Alexandru tel: 0742-883-676
https://www.facebook.com/groups/topogeocad/" target="_blank">Grupul FB topografie - geodezie - cadastru


               

Alin B.


                  Cerintele mentionate mai sus sunt impuse prin decizia 1 si nu de un inspector anume. Personal am discutat in repetate randuri cu dl. Tiberiu Rus de la ANCPI, continutul deciziei 1 fiind in mare parte redactat de domnia sa.
   Sunt de acord ca o parte din prevederile deciziei 1 sunt poate prea riguroase, acest lucru incercand sa-l explic dlui. Rus. De atunci au trecut vreo 2 ani, timp in care mi-am imbunatatit experienta in masuratorile GNSS si am inceput sa-i dau mai multa dreptate dlui. Tiberiu Rus . Totusi textul Deciziei 1 inca suporta imbunatatiri.
  Spre ex. , am gasit cu ceva timp in urma un articol intr-o revista de specialitate din USA, in care erau tratate masuratorile RTK. Am inteles din acel articol ca la ei sunt permise determinarile de puncte de control (boundary control points) prin RTK dar in urmatoarele conditii :
- fiecare punct nou sa fie stationat minim 3 minute , avand receptorul setat la o inregistrare pe secunda
- fiecare punct nou va fi restationat timp de 3 minute dupa minim 4 ore de la prima determinare , acesta fiind intervalul de timp necesar pentru a avea o alta constelatie de sateliti disponibili .

   In ceea ce priveste determinarile GNSS in general, vreau sa va spun ca s-a intamplat sa determin static un punct nou din doi vectori sau mai multi , am procesat datele iar una din solutiile obtinute diferea de celelalte cu aproape 2 metri, in conditiile in care softul imi afisa ca solutie fixata pentru fiecare vector , inclusiv pentru cel vinovat de solutia eronata. In cazul in care as fi calculat punctul doar din acel vector , fara sa am spre comparatie si alte solutii, as fi folosit o solutie eronata, convins fiind ca nu am gresit.

    Si eu cred ca cea mai sigura metoda pt a determina prin RTK puncte fixe sau de detaliu ar fi dubla determinare , dar la un interval de minim 4 ore, asa cum explicau colegii americani.
     Apropo de judetul Suceava, sunt multi autorizati care folosesc in zona de munte, in zone cu vegetatie deasa si cu alte obstacole pe liniile de hotar, receptorul GNSS pentru a determina puncte de detaliu pe conturul imobilelor ce se dores a fi intabulate. Sunt foarte curios ce fel de receptoare folosesc, deoarece eu am incercat acest lucru cu vreo 3 tipuri de receptoare si de fiecare data cand incercam sa determin un punct de detaliu ( punct de frangere al liniei de hotar) care se afla sub un copac mai marisor, pierdeam imediat solutia fixata.
Dupa spusele acelor colegi, la receptoarele lor acest lucru nu se intampla si sunt foarte intrigat cum fac ei sa pastreze solutia fixata in RTK, inlusiv cand antena se afla sub crengi ?

Modificat de Alin B. (22-02-2011 23:01:41)


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

John Doe


                  Determini punctul ca intersectie a doua directii virtuale, pe care iei puncte unde ai sateliti. Nu e cea mai ortodoxa solutie dar nici cea mai proasta.


               

Alin B.


                  sunt si solutii mai profi, sa spunem. Spre ex. la unul din receptoarele mele am un distomat care se prinde de jalonul roverului pe un suport special, distomatul comunicand cu controller -ul GPS -ului prin bluetooth, transmitand distanta masurata cu distomatul. Se lanseaza aplicatia "hidden point" si am acolo la dispozitie vreo 2-3 metode pentru a determina direct in teren coordonatele punctului nestationabil.
 Metoda expusa de tine e practica atunci cand din cele 50-60 de puncte care trebuie determinate la o intabulare, ai 2-3 care sunt inaccesibile. Daca in schimb ai vreo 20-30 de puncte inaccesibilecpt receptorul GPS, parerea mea e ca mai bine determin doua puncte rapid static si apoi sa fac ridicarea cu statia totala.
  Curiozitatea mea se referea la faptul ca din ce imi spuneau acei colegi ai mei , ei reusesc sa obtina precizie de cativa cm , sub coronamentul copacilor, chiar si vara cand densitatea foliajului e mare.


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

Mit


                  Subscriu intru totul la ce spune dl. Boicu si adaug ca si la Timis sunt colegi care-n ultima vreme au achizitionat rovere GPS mai mult sau mai putin cunoscute si am observat ca au o incredere oarba in ceea ce arata displayul controlerului.
Ba mai mult se tinde a forta limitele acestor sisteme stationandu-se RTK in locuri complet inadecvate, cu efect multi-path mare, etc.
Deasemenea, acum cateva luni, patronul unei firme ce tocmai cumparase un Trimble R8 avea o suprapunere cu lucrarea mea de aprox. 2m!!! La reverificarea in teren s-a dovedit ca am avut dreptate, iar respectivii nu stiu nici acum ce s-a intamplat cu precizia masuratorii lor !!!
Concluzia este una singura: Respectarea intocmai a regulilor de masurare cu ajutorul sistemelor GPS, verificarea de cel putin 3 ori a punctelor cu impact mare asupra rezultatelor masuratorilor si folosirea st.totale acolo unde folosirea sist. GPS este improprie.   http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

dtoni


                  
bogdy a scris:

dtoni explica "din puntul meu de vedere topcon este pe primul loc la cercetare si inovatii la capitolul gps".


In primul rand au fost primi care au introdus tehnologia G3 ( primul receptor capabil sa masoare in in tripla constelatie) .in anul  2006
in 1991 in colaborare cu Asthtec scot pe piata primul receptor gps GP-R1.

Sunt primii care au combinat o statie totala cu un scaner rezultand Statia totala IS,


128/128px  3.5KB



               

bogdy


                  hmm....chestia cu tripla constelatie e cam degeaba. poate o sa devina utila in urmatorii 20 de ani.


               

dtoni


                  
bogdy a scris:

hmm....chestia cu tripla constelatie e cam degeaba. poate o sa devina utila in urmatorii 20 de ani.
probabil ca in 5 ani vom avea si sateliti galileo suficienti ca sa putem masura............  ei au fost primi care l-au implementat


               

John Doe


                  Pai, se poate si altfel: fugi repede cu roverul sub copac, dai "Occupy" si pana sa se prinda ca n-are semnal dai si "Stop" si gata masuratoare cu precizia dinainte... cu Leica 1200 se poate, iese precizia dar nu ma intrebati unde iese pozitia.


               

Kaleh


                  Bine ati venit in zona incetosata din creierii inspectorilor... Ce, mie nu mi-a fost respinsa lucrarea pentru ca aveam un carnet de teren "original"? Ei vor distante si unghiuri, ca atita stiu!
"GPS,PN12,LA44.170528750000,LN28.362544192000,EL43.614020,--
GS,PN12,N 315872.4816,E 787985.6661,EL7.9198,--
G0 Baseline Vector Data - Base ID read at rover: 0049
G1 BP-12 -962.961 630.595 563.299
G2 0.00006400 0.00004900 0.00019600
G3 -0.00000438 -0.00002450 0.00001378
--HRMS:0.011, VRMS:0.014, STATUS:FIXED, SATS:8, PDOP:1.8" Cam asa arata un punct masurat din fisierul meu - asa zisul carnet de teren...
Un meserias poate vedea ca am o latitudine si o longitudine, ca am coordonate stereo, ca eroarea medie patratica in plan este de 11 mm, pe verticala 14 mm, si cel mai important, ca punctul masurat este FIXED! Problema este ca inspectorii daca ar avea idee de meserie, nu ar mai fi inspectori ci i-am intalni pe cimp... Stringe din dinti, ca pina una-alta, traim in Romania. Si vorba aia, asta ne ocupa tot timpul...



               

Kaleh


                  Nota: Mesajul de mai sus se adresa lui BSTCAD, care a cazut pe mina inspectorilor fara nume si fara multe altele... Ca de acolo a plecat discutia si uite unde s-a mai ajuns!