Depuneti documentatii cu masuratori in timp real RTK Daca da cum

Creat de bstcad, Feb 14, 2011, 01:20 AM

« precedentul - următorul »

dtoni

Conteaza calitatea rezultatului final . Daca esti 100% sigur ca datele obtinute prin gps rtk sunt bune si nu vrei sa te certi cu nimeni atunci merge sa aplici variata gps2anexa14. daca ancpi nu crede ca ai facut treaba buna nu are de cat sa te verifice...... dar nu o sa o faca pentru ca nu are cu ce si cu  cine.
Este adevarat ca sunt putini care pot sa isi dea seama daca masuratoarea a fost facuta sau nu prin metode clasice  si sigur nu  va comenta nimic , majoritatea inspectorilor 99% se vor uita dupa celebrele suparuneri .

topocad.cristi

eu nu am inteles de ce nu are cum sa te verifice Ocpi-ul la masuratori rtk... varianta 1 este sa iti solicite fisierele de masuratori, sa urmareasca in carnetele de teren printate numarul de statii de referinta folosite, gdop-ul, preciziile, etc; si varianata 2 este sa ia gps-ul din dotare, pentru ca toate oficiile au, si sa verifice i teren. sau sa verifice cu statia, ca nu te obliga nimeni sa folosesti doar ce au ei.

dtoni

nu este vorba ca  nu au cum sa te verifice problema este ca nu are cine sa te verifice.
si in alta ordine de ideii ocpiurile ar trebuii sa verifice datele finele si nu metoda de masurare. Cu alte cuvinte daca un topograf viseaza coordonate si sunt bune atunci ocpi ar trebuii sa verifice corectitudinea lor si nu continutul visului

Arhimede

Din cate stiu eu la verificarea in teren inspectorii nu satau sa verifice vizele sau distantele ci verifica pur si simplu coordonatele ,daca te incadrezi in abaterile acceptate lucrarea trece daca nu ,cade cu succes

dtoni

Citat din: ArhimedeDin cate stiu eu la verificarea in teren inspectorii nu satau sa verifice vizele sau distantele ci verifica pur si simplu coordonatele ,daca te incadrezi in abaterile acceptate lucrarea trece daca nu ,cade cu succes
un ispector normal si sanatos atat fizic si mental asa procedeaza, verifica coordonatele nu altceva ....dar exista si bolnavi in lumea asta ce sa mai zic de RRomania

John Doe

Nu sunt chiar in topic, dar nu mai deschid altul pentru o intrebare... despre ce e vorba: retelele de sprijin pentru ridicari cu statia totala facute cu GPS se avizeaza numai la Bucuresti, obligatoriu static, etc.
Intrebarea este: a facut cineva retele de sprijin cu GPS? Daca da, unde s-au avizat? Daca la Bucuresti, cam cum a decurs chestiunea?

Alin B.

retelele ce se intind pe mai putin de 100kmp se receptioneaza odata cu lucrarea pentru care acea retea a fost facuta, deci fara aviz de executie separat pt lucrarea de indesire si se receptioneaza de catre OCPI. Din ce stiu de la cei de la OCPI , atunci cand se face o indesire de retea prin metode GNSS, documentatia in format electronic cat si cea pe hartie se trimite la Bucuresti la Directia de Geodezie spre verificare .
  Pentru retele ce vizeaza zone mai mari de 100kmp, se solicita aviz de executie de la OCPI daca reteau se intinde pe teritoriul unui singur judet si de la ANCPI daca reteaua se intinde pe teritoriul a minim 2 judete. Receptia se va face conform avizului.

John Doe

Da, asa stiam si eu, teoretic vorbind. Dar... viata bate filmul sau cum sa zic?
 Exista vreun motiv pentru care un OCPI poate sa ceara AVIZAREA retelelor GNSS sub 100kmp doar de Bucuresti, si nu de ei?

AlexGIS

Citat din: John DoeDa, asa stiam si eu, teoretic vorbind. Dar... viata bate filmul sau cum sa zic?
 Exista vreun motiv pentru care un OCPI poate sa ceara AVIZAREA retelelor GNSS sub 100kmp doar de Bucuresti, si nu de ei?

Toate retelele la care am lucrat (atat in cadrul documentatiilor, cat si separat) au fost receptionate de OCPI. Mai departe nu stiu ce s-a intamplat cu documentatiile (daca au ajuns la ANCPI sau nu). Nu vad de ce ar pasa resposabilitatea celor de la ANCPI, in cazul in care intrunesti conditiile de receptie.

John Doe


ancka


                  eu as avea nevoie de o lamurire in privinta masuratorilor Rtk utilizand serviciul rompos..si anume:
conform deciziei nr1 ancpi, la anexa 15b se mentioneaza:

2.In cazul determinarii punctelor prin metoda cinematica se vor prezenta:
schema cu dispunerea punctelor determinate incluzand punctele din reteau de ridicare sau de indesire utilizate.
Intrebarea mea este: ce anume sa inteleg din: schema cu dispunerea punctelor determinate incluzand punctele din reteaua de ridicare sau de indesire utilizate; cand eu folosesc masuratori RTK ( cinematic in timp real conectat la o statie permanenta sau la serviciul Rompos,(VRS))


_______________________________________
"Atunci când îţi vei găsi drumul în viaţă să fii sigur că poţi merge pe acesta, şi foarte important este, ca acest drum să-ţi facă plăcere"


               

bad wolf


                  Nu am intervenit pana acum in discutie pentru ca am folosit sistemul RTK mai mult pentru ridicari de delaliu pentru proiectare(PT. CF. Campina Sinaia) , pentru un proiectant din Germania. Ii transmiteam prelucrarile in 3D si la inceput doar fisierul de coordonate , asa cum il decarcam din controler.Mai tarziu mi-a cerut si fisierele de masuratori, corectiile, erorile si alte elemente.
Trebuie sa precizez ca a folosit un sistem Topcon Hiper +  R2 .
Trebuie sa spun ca descarcarile sunt in facute in fisiere total diferite de sistemul Leica si contine mult mai multe date.
Acelasi sistem il folosim la firma si pentru mauratori Rompos.
A trebuit sa le demonstram celor de la OCPI , ca daca regulamentul se bazeaza pe descarcarle leica , nu imi poate interzice nimeni sa-mi folosesc sitemul , care descare fisiere mult mai clare , mai usor de citit si de anumiti inspectori, iar acurateteamasuratorile este mult mai buna.
Asa ca onor ANCPI ar trebi sa mai schimbe regulamentele si sa tina seama si de faptul camai sunt si alte aparae ,in afara de Leica.
Precizez ca nu doresc sa jignec utilizatorii Leica, dar i-se da prea mare importanta acestei firme, iar sculele de la ei sunt vandute la pret cel putin dublu chiar daca au 17-18 ani vechime si softuri depasite.
Sa nu uitam ca mai sunt si alte aparate foarte bune si la preturi mult mai accesibile.
Tot respectul pentru dealerii de Leica, dar ar trebui sa tin seama si de posibilitatile reale ale noaste, mai ales in aceste timpuri de recesiune.
Mult Succes !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

dtoni


                  
bad wolf a scris:

Nu am intervenit pana acum in discutie pentru ca am folosit sistemul RTK mai mult pentru ridicari de delaliu pentru proiectare(PT. CF. Campina Sinaia) , pentru un proiectant din Germania. Ii transmiteam prelucrarile in 3D si la inceput doar fisierul de coordonate , asa cum il decarcam din controler.Mai tarziu mi-a cerut si fisierele de masuratori, corectiile, erorile si alte elemente.
Trebuie sa precizez ca a folosit un sistem Topcon Hiper +  R2 .
Trebuie sa spun ca descarcarile sunt in facute in fisiere total diferite de sistemul Leica si contine mult mai multe date.
Acelasi sistem il folosim la firma si pentru mauratori Rompos.
A trebuit sa le demonstram celor de la OCPI , ca daca regulamentul se bazeaza pe descarcarle leica , nu imi poate interzice nimeni sa-mi folosesc sitemul , care descare fisiere mult mai clare , mai usor de citit si de anumiti inspectori, iar acurateteamasuratorile este mult mai buna.
Asa ca onor ANCPI ar trebi sa mai schimbe regulamentele si sa tina seama si de faptul camai sunt si alte aparae ,in afara de Leica.
Precizez ca nu doresc sa jignec utilizatorii Leica, dar i-se da prea mare importanta acestei firme, iar sculele de la ei sunt vandute la pret cel putin dublu chiar daca au 17-18 ani vechime si softuri depasite.
Sa nu uitam ca mai sunt si alte aparate foarte bune si la preturi mult mai accesibile.
Tot respectul pentru dealerii de Leica, dar ar trebui sa tin seama si de posibilitatile reale ale noaste, mai ales in aceste timpuri de recesiune.
Mult Succes !

Ai partial dreptate :
1 .cei de la ancpi ar trebuii sa nu se bazeze pe doar pe formatul leica. ar trebuii sa sa cerifice corectitudinea rezultaului final si nu corectitudinea intocmirii masuratorilor si a calculelor.
2. este adevarat ca esxista echipamente mai ieftine sau mult mai ieftine dar la fel de bune sau chiar mai bune ( exemplu Topcon GR3) dar preturile sunt dictate de piata , sa nu uitam ca suntem in europa iar leica este privita ca un Dumnezeu al aparatelor , in SUA sunt foarte multe Trimble ,si Topcon. Nu vanzatorii de aparate ar trebuii sa isi ajusteze preturile ( nu au nici un motiv) ci piata ar trebuii sa fie mai exigenta si probabil ca atunci preturile vor scadea .
ps.
Dar nici cu topcon romania  nu are preturi mici



               

bad wolf


                  
dtoni a scris:


bad wolf a scris:

Nu am intervenit pana acum in discutie pentru ca am folosit sistemul RTK mai mult pentru ridicari de delaliu pentru proiectare(PT. CF. Campina Sinaia) , pentru un proiectant din Germania. Ii transmiteam prelucrarile in 3D si la inceput doar fisierul de coordonate , asa cum il decarcam din controler.Mai tarziu mi-a cerut si fisierele de masuratori, corectiile, erorile si alte elemente.
Trebuie sa precizez ca a folosit un sistem Topcon Hiper +  R2 .
Trebuie sa spun ca descarcarile sunt in facute in fisiere total diferite de sistemul Leica si contine mult mai multe date.
Acelasi sistem il folosim la firma si pentru mauratori Rompos.
A trebuit sa le demonstram celor de la OCPI , ca daca regulamentul se bazeaza pe descarcarle leica , nu imi poate interzice nimeni sa-mi folosesc sitemul , care descare fisiere mult mai clare , mai usor de citit si de anumiti inspectori, iar acurateteamasuratorile este mult mai buna.
Asa ca onor ANCPI ar trebi sa mai schimbe regulamentele si sa tina seama si de faptul camai sunt si alte aparae ,in afara de Leica.
Precizez ca nu doresc sa jignec utilizatorii Leica, dar i-se da prea mare importanta acestei firme, iar sculele de la ei sunt vandute la pret cel putin dublu chiar daca au 17-18 ani vechime si softuri depasite.
Sa nu uitam ca mai sunt si alte aparate foarte bune si la preturi mult mai accesibile.
Tot respectul pentru dealerii de Leica, dar ar trebui sa tin seama si de posibilitatile reale ale noaste, mai ales in aceste timpuri de recesiune.
Mult Succes !

Ai partial dreptate :
1 .cei de la ancpi ar trebuii sa nu se bazeze pe doar pe formatul leica. ar trebuii sa sa cerifice corectitudinea rezultaului final si nu corectitudinea intocmirii masuratorilor si a calculelor.
2. este adevarat ca esxista echipamente mai ieftine sau mult mai ieftine dar la fel de bune sau chiar mai bune ( exemplu Topcon GR3) dar preturile sunt dictate de piata , sa nu uitam ca suntem in europa iar leica este privita ca un Dumnezeu al aparatelor , in SUA sunt foarte multe Trimble ,si Topcon. Nu vanzatorii de aparate ar trebuii sa isi ajusteze preturile ( nu au nici un motiv) ci piata ar trebuii sa fie mai exigenta si probabil ca atunci preturile vor scadea .
ps.
Dar nici cu topcon romania  nu are preturi mici


Totusi , topcon romania are preturi mai mici, iar ca si calitate si performante sunt incomparabile.

Modificat de bad wolf (22-02-2011 12:11:20)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

dtoni


                  
bad wolf a scris:


dtoni a scris:


bad wolf a scris:

Nu am intervenit pana acum in discutie pentru ca am folosit sistemul RTK mai mult pentru ridicari de delaliu pentru proiectare(PT. CF. Campina Sinaia) , pentru un proiectant din Germania. Ii transmiteam prelucrarile in 3D si la inceput doar fisierul de coordonate , asa cum il decarcam din controler.Mai tarziu mi-a cerut si fisierele de masuratori, corectiile, erorile si alte elemente.
Trebuie sa precizez ca a folosit un sistem Topcon Hiper +  R2 .
Trebuie sa spun ca descarcarile sunt in facute in fisiere total diferite de sistemul Leica si contine mult mai multe date.
Acelasi sistem il folosim la firma si pentru mauratori Rompos.
A trebuit sa le demonstram celor de la OCPI , ca daca regulamentul se bazeaza pe descarcarle leica , nu imi poate interzice nimeni sa-mi folosesc sitemul , care descare fisiere mult mai clare , mai usor de citit si de anumiti inspectori, iar acurateteamasuratorile este mult mai buna.
Asa ca onor ANCPI ar trebi sa mai schimbe regulamentele si sa tina seama si de faptul camai sunt si alte aparae ,in afara de Leica.
Precizez ca nu doresc sa jignec utilizatorii Leica, dar i-se da prea mare importanta acestei firme, iar sculele de la ei sunt vandute la pret cel putin dublu chiar daca au 17-18 ani vechime si softuri depasite.
Sa nu uitam ca mai sunt si alte aparate foarte bune si la preturi mult mai accesibile.
Tot respectul pentru dealerii de Leica, dar ar trebui sa tin seama si de posibilitatile reale ale noaste, mai ales in aceste timpuri de recesiune.
Mult Succes !

Ai partial dreptate :
1 .cei de la ancpi ar trebuii sa nu se bazeze pe doar pe formatul leica. ar trebuii sa sa cerifice corectitudinea rezultaului final si nu corectitudinea intocmirii masuratorilor si a calculelor.
2. este adevarat ca esxista echipamente mai ieftine sau mult mai ieftine dar la fel de bune sau chiar mai bune ( exemplu Topcon GR3) dar preturile sunt dictate de piata , sa nu uitam ca suntem in europa iar leica este privita ca un Dumnezeu al aparatelor , in SUA sunt foarte multe Trimble ,si Topcon. Nu vanzatorii de aparate ar trebuii sa isi ajusteze preturile ( nu au nici un motiv) ci piata ar trebuii sa fie mai exigenta si probabil ca atunci preturile vor scadea .
ps.
Dar nici cu topcon romania  nu are preturi mici


Totusi , topcon romania are preturi mai mici, iar ca si calitate si performante sunt incomparabile.

Stiu acest lucru ca geodis are preturi mai mici de cat topgeocart dar comparativ cu alte state este mai scump.
din puntul meu de vedere topcon este pe primul loc la cercetare si inovatii la capitolul gps , nu poti compara GR-3 cu nimic , doar la softuri o mai dau in bara