Experienta GPS

Creat de sik, Mai 25, 2007, 06:14 AM

« precedentul - următorul »

alpha

are cineva gps system 300 de la leicA????
eu am dar nu prea ma descurc cu ele in timp real
adica nu imi capteaza corectiile emise de referinta
mentionez ca sistemul este compus din 2 gps uri cu mdemuri radio satelline
modemurile au fost verificate anterior
daca poate cineva sa ma ajute astept un privat pls! :nebun:  :nebun:

Shughy

Alpha, cunosc sistemul pentax 9000 care de fapt este leica 300....De unde il ai...Este deja istorie sistemul...
Controllerul tau este un PC344 sau ca sa fiu mai precis este o chestie care are claviatura pe maner?

Detaliaza-mi si poate te pot ajuta...

alpha

Am si eu o problema
am Ski Pro V3.00 nu prea sunt experimentat.
creez proiectul-import-procesez-dupa procesare punctele sunt in wgs 84
stie cineva cum fac sa le dau in stereo 70?!?
Mentionez ca am setat proiectului parametrii de transformare zonala,sistemul de coordonate si cel de proiectie
!?!daca cineva are un model as fi recunoscator
e-mail E-mail

alpha

Gata ma!!1
S-a rezolvat....e deprimant ca niciun user n-a stiut sa mi dea vre-o indicatie...voi chiar folositi numai chizanarii de aparate?!!?
 de   L     E      I     C    A    ati auzit!??!
e rolls-ul aparaturii topo si nimeni NICIODATA nu o sa i bata pe nemtzi(elvetieni)

kis_zoly

cu doi prismasi , cand am lucrat la un patron (firma din BAIA MARE) am reusit in una din zile 2850 de puncte, cu st totala Leica

kis_zoly

cine are promark 3 si daca poaTE sa-mi spuna ceva de ele , vreau sa-mi iau 2 bucati

mariancornel

mai aveam noi unu la firma zicea ca tac-su a facut 5000 km in 24 ore cu camionu' :)  :nod:

Kaleh

Nici nu este mult, 5000 km in 24 ore! Toata chestia este sa nu te trezeasca nimeni din somn, ca ramine camionul singur prin cine stie ce coclauri.

Kaleh


cioro

Tocmai am achizitionat o antena radio de 4W pentru RTK si ne puneam intrebarea daca o sa avem probleme cu ANRCTI-ul. S-a intamplat cuiva sa vina armata sa ii caute pe teren? Stie cineva cat e amenda?

djxhouse


                  cioro... din cate stiu... cel mai repede te dau in gat "prietenii", oamenii care stiu cum lucrezi si vor sa-ti faca un rau ...
decat sa te prinda pe teren cei de la ANRCTI...
cel putin asa cred eu....

totusi o intrebare.. de ce nu iti pui modem de gsm si un abonament de 10euro, si poti dormi linistit tot anul... eventual faci abonament la mai multi operatori gsm, in caz de nu ai semnal la unul, POATE ai la celalalt operator semnal...

 http://www.3xforum.ro/img/smilies/nod.png"> numai bine



               

pm2


                  Va salut!Sunt incepator in lucrul cu gps-ul si m-am trezit in situatia in care sa folosesc un "hibrid"! Exista posibilitatea utilizarii unui rover Z-max net (fara controller) ca baza si a unui Promark 2 ca rover pt masuratori ?
Va multumesc pt intelegere?  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

danutza


                  Zmax e dubla frecventa, iar PM2 este simpla. Teoretic ar trebui sa mearga, transformand fisierele in format RINEX si apoi importandu-le intr-un program de postprocesare. http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">

Modificat de danutza (04-12-2008 00:31:21)


_______________________________________
Te masor din priviri


               

John Doe


                  Nu m-a cautat nimeni pe teren. Probabil, e mai bine in birou decat pe dealurile si prin balariile pe unde umblam noi. In al doilea rand, nu stiu ce aparatura de triangulatie au "baietii", dar nu-mi prea vine sa cred ca e de ultima generatie. De ascultat, eu stiu ca se cam asculta transmisiile voce.

djxhouse:
Ai dreptate; s-a întâmplat sa am antena GSM Vodafone la 2 Km, cartela din modemul meu sa fie Orange si semnal zero. Pe telefonul personal (tot Vodafone) aveam semnal maxim. Dupa 2 metri, hopa ca sa conecteaza si modemul la Ntrip. Dupa înca 1 metru, zero semnal modem. Asta pe teren accidentat. Si nervii mei s-au cam accidentat in ziua aia...



               

danutza


                  Rugaminte:
Ajutat-ma va rog pt. configurarea unui Leica SR530 cu modem GSM pt.serviciul Rompos.
Multumesc mult http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


_______________________________________
Te masor din priviri