Recomandari sisteme GPS

Creat de lilica, Feb 20, 2007, 08:50 AM

« precedentul - următorul »

Ionica34

Eu lucrez cu Magellan Z-Max.Net si Promark 3 / RTK

Stiu pe altii care lucreaza cu Z-Max.Net in L1/L2 si sunt foarte bune.

Acum au scos ProMark500 si abia astept sa vad cum lucreaza.

Avantajul aparatelor astea consta in usurinta de utilizare. Am lucrat si cu Point (Sokkia) si cu Leica, dar sincer mai simple ca ProMark 3 nu am vazut.
Usoare, usor de utilzate, software de procesare foarte usor de utilizat si puternic.

Dar stii cum e  - cel mai bun instrument/software e ala cu care te obisnuiesti.

Spor la lucru

cioro

Si eu tot cu Z-MAX lucrez.
Am mai lucrat cu Leica, Topcon, Javad si Sokkia (ce e drept versiuni mai vechi) si in afara de Javad care e taticu lor (adica al tuturor) nici nu se compara cu tehnologia Thales/Ashtech. Nu sunt multumit de softul de prelucrare pt ca nu este foarte transparent si ma tot gandesc la noul GIODIS de la Javad lansat acu cateva saptamani care ar fi urmasul lui PINNACLE.
Ceea ce imi place enorm la aceste aparate este ca sunt modulare adica noi le-am luat in configuartia minima (sunt cam scumpe) iar acum ne facem upgrade la RTK la superpret pentru ca scoatem o bucata din ele si bagam bucata cu RTK-radio/GMS.

Sunt foarte multumit de ele, nu mai vreau altceva.

Cele bune si mai dati-va si voi cu parerea.

stef_bn

Lucrez cu Trimble R7 GNSS. Poate lucra cum ambele constelatii (Navstar si Glonass) desi inca nu m-am lamurit cum sa fac procesarea. Avem si Trimble Business Centre ca si soft de prelucrare dar inca il invat, pt procesarea de zi cu zi folosim un soft dedicat industriei in care lucrez. R7 are tehnologie Bluetooth dar inca nu am vazut sa mearga la un nivel acceptabil. Vreau sa spun ca instrumentul se afla in rucsac in spate iar colectorul de date TSC2 in fata si se deconecteaza frecvent ceea ce este destul de frustrant mail ales cand te preseaza timpul.
Ar mai fi de spus ca R7 are modemul incorporat doar ca lucreaza in banda UHF ceea ce cauzeaza ceva conflicte cu ANRCTI-ul intrucat trebuie sa obtii licenta pt frecventa de la ei.
In rest, RTK rulzzz  :hi:

MAXIMUS

PENTRU SHADOW_ dacac ai manualul de utilizare de la acel trimble 5800 scrie-mi te rog E-mail
astept si multumesc
 :hi:

dodoiri

salut
am o statie GPS LEICA SR20 nu are cineva un manual de utilizare mai complax sau o carte de unde pot invatza cum sa ma "jok" cu ea
multumesc anticipat

John Doe

S-ar putea sa am eu ceva manual de SR20. Zi-mi daca-ti mai trebuie sa nu caut degeaba.

Spor!

looneytunx

nu reusesc sa prelucrez doua puncte cu bucu cu GPSurvey (2.35). Dupa ce incarca rinexul lui bucu primesc eroare "DAT file must have more than 1 survey Measurement". Ce-i fac lui bucu ca sa intre in GPSurvey ? am inteles ca s-ar face ceva cu teqc-ul.

Merci.

Mit

Sigur ai dat jos de pe net fisierul cu observatiile si nu altceva?
Daca ai mai facut asta, si altadata ti-a mers, posibil ca fisierul din ziua asta este cu probleme.  :hi:

looneytunx

Am descarcat ce trebuie. Cu Spectrum Survey le pot prelucra.

Mit


                  Incearca sa verifici RINEX-ul cu Leica GNSS QC si vezi ce erori sunt in fisier.
Daca este corupt, ar mai fi o solutie sa-l fragmentezi (decimezi) si sa-l prelucrezi pe bucati... asta si in functie de timpul stationat. http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

a_dy2001


                  Eu lucrez cu leica 1200+gnss are cabluri dar asta nu ma deranjeaza, sunt mai grele dar sunt ok eu sunt multumit.

Modificat de a_dy2001 (18-12-2010 20:21:04)


_______________________________________
Cei care pot, FAC. Cei care nu pot sa facă, INVATA PE ALTI, iar cei care nu pot face nici asta,  CONDUC!


               

rolbyroland


                  Salut, de unde se pot cumpara gps-uri Magellan Z-Max.Net sau ceva de la Sokkia? Sunt din Iasi, rog sa lasati link-uri sau numerele de telefon ( asta daca se pot cumpara din Romania ). Multumesc!


               

maxterry


                  rolbyroland pentru prodise Sokkia, accesati site-ul http://www.topotrade.ro" target="_blank">www.topotrade.ro, dupa cate stiu ei sunt singurii distribuitori autorizati.


               

rolbyroland


                  Multumesc! Si imi poate spune cineva de la cat pana in cat sunt preturile, pana am sa iau legatura cu firmele respective?


               

Alin B.


                  Un receptor GNSS dubla frecventa produs de una din firmele consacrate gen Trimble , Leica, Sokkia, Topcon, Javad, Ashtech etc. in Romania preturile incep de pe la 12000euro + tva si poate sa ajunga si la peste 20000euro + tva. In cazul in care optezi pentru o copie a acestor marci facuta in China, acelasi receptor il gasesti la preturi incepand de la 5000 si ceva de euro + tva. E alegerea ta pentru care din variante optezi !

_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !