Determinari RTK

Creat de DraghiciVictor, Feb 11, 2017, 09:00 PM

« precedentul - următorul »

DraghiciVictor

Buna seara, de vreo doua saptamani am observat ca am erori destul de mari pe anumite puncte determinate RTK. Cunoasteti ca ar fi lucrari de mentenanta pe ROMPOS. Sunt ingrijorat putin si sper sa nu fie problema de la receptorul GPS

DraghiciVictor

Am uitat sa precizez ca punctele sunt indicate ca FiXE

Mit

Pe siteul Rompos scrie  ca:

" Anunt important !!!

Stimaţi utilizatori ai serviciilor ROMPOS,

Vă aducem la cunoştinţă faptul că, datorită unor probleme tehnice, serviciile ROMPOS de timp real nu sunt funcționale.
Vă asigurăm că depunem toate eforturile pentru remedierea situației în cel mai scurt timp posibil.

Vă mulţumim pentru înţelegere! "

http://gnss.rompos.ro/spiderweb/frmIndex.aspx" target="_blank">http://gnss.rompos.ro/spiderweb/frmIndex.aspx

Cred ca vezi ca nu este trecuta nicio data; deci e o actiune permanenta... sa nu se mai oboseasca sa faca anunt de fiecare data.

Incearca sa masori cu MAC, iMAX sau schimba cu alta st.ref. care e in zona respectiva.
Eu personal am masurat cu Rompos saptamana asta in 3 zile si nu am observat diferente fata de solutiile fixe obtinute cu corectii de la statia mea de referinta (ma verific intotdeauna folosind si st. mea).
Daca esti din Timis, spune data in care masori si-ti dau acces la statia mea de referinta.

Verifica eventual si nivela de pe jalon... dar erorile ar trebui sa fie de ordinul cm.
N-ai spus cat de mari sunt erorile...

 :hi:

DraghiciVictor

Nu sunt din Timis, apreciez intentia de a ma ajuta. Folosesc RO-VRS-3.1GG. Din cate am observat problema este de translatie si putin rotatie, problema care se reabiliteaza de la sine, adica aparatul se chinuie sa dea solutie fixa, reuseste sa dea solutie fixa dar punctele sunt eronate. Daca ma plimb putin cu el se redreseaza, chestia asta am vazut-o intamplator, din reflex obisnuiesc sa fac mai multe citiri/determinari. Am patit chiar astazi treaba asta si maine ma deplasez din nou in teren sa masor din nou. Cea mai mare diferenta a fost de 1.5m cand am facut a doua citire. Am determinat doua puncte din care am radiat cu statia totala celelalte puncte ale imobilului intrucat zona nu permitea sa masor cu GPS0ul. Totul a fost ok, distanta intre punctele determinate GPS cu factor de scara 1 setat a fost foarte aproape de cea masurata cu statia (2-3 cm diferenta), numai ca surpriza dupa ce am terminat de masurat cu statia am zis sa mai determin odata punctele cu GPS-ul si de aici diferenta GPS mi-a determinat alte coordonate cu aproximativ aceiasi distanta intre puncte practic mi-a determinat o paralela la distanta 1.5m.  Dupa ce am vazut problema asta am iesit cu GPS pe o platforma cu o deschidere foarte buna sa pot face observatii si am inceput sa trasez aliniamente la o anumita distanta intre puncte si din cate am observat s-a comparat foarte bine dupa verificarie facute cu sfoara, ruleta. De aici deduc ca ar fi o problema de la ROMPOS de la statia de referinta ROMPOS. Cu stima!

Modificat de DraghiciVictor (12-02-2017 00:35:31)

george75m

Am patit si eu mai demult acelasi lucru: doua puncte de statie translate la 3 m fata de a doua determinare. Pana sa obtina acea solutie fixa eronata, a stat foarte mult in float. Dupa ce am masurat cu statia totala, am redeterminat punctele de statie: s-a fixat rapid si mi-a dat coordonatele corecte. Zona de munte, iarna, deschidere buna,  in apropiererea unei paduri de brazi.
Problema nu a fost de la gps-ul meu, care de atunci nu a mai facut figuri.
Am mai intalnit aceeasi eroare cu aceeasi statie de referinta, dar cu alt receptor GPS: coordonata determinata eronat cu 1m.
Deci, nu lua de bune initializari la care a stat mult sa obtina solutia fixa, poate fi o problema. Urmareste intotdeauna latenta sa fie stabilizata la 0 sau 1 s. Pentru punctele de statie, mai multe determinari, cu initializari diferite.
PS: din ce am citit, VRS-ul poate genera erori de falsa initializare mai des decat o conexiune directa la o statie de referinta.