Trimble r3

Creat de cadian, Noi 17, 2016, 01:28 PM

« precedentul - următorul »

cadian

Buna ziua. Am o intrebare. Detin un gps trimble R3   Simpla frecventa si un Stonex S8.Poat sa configurez trimble r3 sa il folosesc ca si baza UHF  pentru stonex. Stiu ca are nevoie de un transmitator radio, dar nu stiu exact ce model si care e procedeul. Multumesc

Mit

Nu stiu daca R3-ul este pregatit pt. o astfel de situatie, adica daca firmware-ul sau permite asta.
Personal, cred ca-l poti folosi doar ca rover, nu ca si baza...

george75m

Din ce am citit, Trimble R3 nu este RTK, deci nici baza, nici rover RTK.
Doar post procesare.

cadian

Am inteles. Ma gandeam sa ii atasez un modem radio extern,  Ceva de genul.


591/250px 13.7KB

george75m

Doar la receptoare RTK poti atasa modem radio sau GSM.
Al tau de care este ?

Mit

@george75m
Eu am avut ca primul meu GPS un ProMark3 de la Magellan. Masuram cu el static si stop&go.
La acest model s-a facut upgrade de firmware (posibil si ceva la partea hardware dar nesemnificativ), i s-a atasat modem radio si... RTK.  :hi:

george75m

Asa este, upgrade-ul de firmware costa vreo 1000 Euro pe receptor.
Eu sugerez colegului sa verifice daca are RTK, altfel mai bine cumpara o baza rtk cu dubla frecventa de pe ebay, care are si modem modem radio inclus. Se gasesc Trimble 4700 cu controller, la 400 $, antena 200 $.

Am si eu o intrebare: frecventele 440-450 MHz  se pot folosi in Romania ?
Ce pasi trebuie urmati pentru a folosi modemul radio in legalitate, mai ales ca lucrez in zona de granita.
Multumesc.

cioro

Parerea mea este ca nu o sa te caute nimeni cu goniometru' daca nu exagerezi cu puterea emitatorului (de genul >4W). Banda UHF e destul de aglomerata iar intr-o zona urbana esti aproape imposibil de depistat.

dtoni

#8
Eu as evalua aceasta afirmatie de doua ori.... daca masori rtk cu un emitator de 4w langa o baza militara de trasmisiuni sunt sigur ca in urmatoare 15 min vei da cu subsemnatul.
Citat din: cioroParerea mea este ca nu o sa te caute nimeni cu goniometru' daca nu exagerezi cu puterea emitatorului (de genul >4W). Banda UHF e destul de aglomerata iar intr-o zona urbana esti aproape imposibil de depistat.

cioro

Armata nu sta sa scaneze spectrul UHF, de asta ar trebui sa se ocupe Ancom care au oricum o capacitate f. limitata pentru supraveghere la modul general. Ancom vina sa te caute daca te reclama cineva.
Armata iese din cazarma daca intri in benzi de navigatie aero, comunicatii radio militare/MAI etc.
Nu stiu nici un caz in care armata sa se fi sesizat pentru altceva.
In jurul Bucurestiului, cam in zona centurii, sunt numai unitati militare de transmisiuni (cred ca sunt peste 20) iar in zona se masoara RTK Radio la greu. Eu personal am avut un santier langa o astfel de unitate militara (cam 1km) si a mers transmitatorul de 4W timp de 6 luni fara sa ma intrebe cineva de el. Mai stiu pe unii care mai dau drumul din cand in cand la un transmitator de 35W!!! si sunt la doar 3km de una dintre cele mai dotate UM-uri de transmisiuni din tara si nici pe ei nu i-a intrebat nimeni de sanatate.
Pe de alta parte masuratorile RTK cu corectiile transmise pe unde radio iti ofera o precizie si un randament net superioare fata de orice alt sistem RTK. Eu nu recomand nimanui sa incalce legea dar te-ai intrebat daca routerele mai vechi care aveau putere de 100mW sunt legale? Iti spun eu ca nu mai sunt.