Colaborare Geodez Arhitect Constructor

Creat de marty, Mar 25, 2009, 11:39 AM

« precedentul - următorul »

Alin B.


                  Toate aceste probleme apar deoarece in Romania deciziile se iau de catre neprofesionisti. In august 2005 , ANCPI -ul a decretat ca pe tot teritoriul Romaniei toate masuratorile topografice ce produc documente ce vor fi avizate de catre ei , se vor executa in sistem de coordonate Stereo 70 , fara a se asigura mai intai ca pe intreg cuprinsul tarii exista la acea data o densitatea suficienta de puncte cunoscute determinate cu PRECIZIE OMOGENA . Incompetenta a continuat la OCPI -uri prin acceptarea in baza de date a unor contururi pentru care nu se cerea nici o justificare privind modul in care s-au obtinut coordonatele punctelor de contur . Mai mult, normal ar fi fost ca OCPI -ul sa verifice si in teren , prin sondaj, macar una din 20 de lucrari a fiecarei persoane autorizate, pentru a vedea daca schita vizelor este reala, daca hoatarele au fost marcate prin tarusi vopsiti cu vopsea rosie acolo unde nu sunt garduri sau limite clare de hotar etc. , asa cuum de altfel precizeaza Ordinul 634/2006 . Acest lucru nu s-a intamplat si a condus la toate necazurile generate de suprapuneri si culoare si stati domnilor ca este abia inceputul acestor necazuri.

Modificat de Alin B. (25-03-2009 22:43:51)


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

dora3mira


                  Marian ! Planul de situatie este obligatia proiectantului ! Si acela pe suport topografic ! Nu pe Planul de Amplasament si Delimitare a bunului imobil  adica PAD-ul din cartea funciara , cum am vazut si cred ca multi dintre voi au avut ocazia sa vada - prin proiectele cu viza spre neschimbare a primariei dupa acordarea de CU si AC !
Insa inscrierea constructiei in cartea funciara ... tot a noastra e sarcina si ATENTIE  - se vor da coordonate si la colturile acesteia si evident se face si cp-ul care zboara in Eterra in baza de date.
Deci ... nu omiteti sa asezati aparatul in teren la intabularea constructiei decat daca sunteti tot voi cei care ati facut trasarea acelei constructii si ca atare aveti toate datele necesare intocmirii unei documentatii corecte.

Pentru Kod !
In cazul in care terenul este mai mic decat suprafata din acte ai cazurile clare din O634 care spun asa - pentru suprf mai mica cu pana la 2% diferenta intre masuratoare si acte se receptioneaza si se intabuleaza fara probleme . Pentru ce e mai putin cu mai mult de 2% , intabularea se va face numai daca proprietarul aduce o declaratie notariala de accept al suprafetei masurate, caz in care diferenta de suprafata nu va mai putea face obiectul unui proces ( cu alte cuvinte proprietarul nu va mai incerca sa-si intregeasca suprafata lipsa prin recuperarea ei de la vecini)

Pentru Alin

Ai o dreptate pe care o prevedeam inca de la primele confruntari cu documentatiile facute din birou si sunt convinsa ca pe toti ne framanta intrebarea - care va fi oare modalitatea de a indrepta acele carti funciare?
Deocamdata ma framanta o alta problema! Ce ne facem cu planurile parcelare facute din birou? Ca am intalnit caz in care dupa ce am masurat o zi intreaga , planul de la OCPI era parcelat cu parcelele asezate invers decat cele existente in teren ca orientare , de faceau carouri la suprapunerea plan parcelar - masuratoarea din teren.
Am mai auzit o treaba nastrusnica ! La Constanta cine a facut un plan parcelar devine furnizorul contra cost al lui si cand il vinde face specificatia clara - pentru pfa Popescu - Aaa, da, costurile de care am auzit erau cam de 4 ori cat sunt cele din O 371 - al tarifelor practicate de ANCPI (si care spune clar ca o tarla parcelata este 120 lei), tarlaua era avizata de OCPI si primaria din UAT dar tinuta in arhiva firmei care masurase tarlaua si o parcelase. Nu stiu ce sa zic! E corect, nu e corect?! Voi ce parere aveti? Ca normal ar fi sa se reglementeze si problema asta , nu?!
O alta problema este modul in care acea tarla este asezata pe coordonate la OCPI ! Ca stim prea bine ca pozitionarea tarlalei in teren nu se face fata de niste repere fixe gen - stalpi sau borne sau o fantana ceva iar drumurile, in functie de ploaie sau seceta , drumuri de exploatarea fiind, mai fluctueaza si ele cu niste zeci de centimetri de la an la an sau chiar de la sezon la sezon. In acest caz nu ar fi normal sa achizitionam tarlaua in coordonate iar treaba noastra sa fie depistarea si tarusarea ei in teren ?


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

Marian


                  La Calarasi se procedeaza astfel: Autorizatul masoara tarlaua in Stereo 70. OCPI ii pune la dispozitie proiectul de parcelare(varianta cea mai probabila) si extras din baza de date cu titlurile de proprietate emise. Autorizatul o parceleaza conform acestui proiect de parcelare si duce tarlaua la primarie. Primaria verifica daca sint toti proprietarii acolo cu suprafetele lor(au fost cazuri cind primaria mai pnea pe cineva in posesie si OCPI nu stia) si pune viza pe plan. Pe urma proiectul de parcelare ajunge din nou la OCPI care da OK(presupunind ca nu are obiectiuni privind incadrarea tatlalei in Stereo70) si din acest moment tarlaua devine VALIDATA si oricine are de facut intabulari in tarlaua respectiva, cumpara coordonatele parcelei pe care o are de facut de la OCPI. E mai delicat daca suma suprafetelor detinute de proprietari in tarla este mai mare decit suprafata tarlalei masurate. Atunci se complica rau de tot ca trebuie anulat vreun titlu si mutat omul din tarla si trece "pastele cailor" pina se rezolva. Am avut o experienta neplacuta cind aveam de intabulat pe un terit. adm. in vreo 62 de tarlale o gramada de parcele. Am masurat ue vreo 36 de tarlale si din acestea numai una putea fi parcelata. Restul aveau suprafata masurata mai mica decit suma suprafetelor din titlurile de proprietate. Si m-am oprit ca nu mai aveam ce face. Si toate astea datorita faptului ca punerea in posesie prin anii 92, 93 s-a facut cu ruletaa(in cel mai bun caz) sau cu compasul ala agricol.


               

John Doe


                  Da, la diverse OCPI-uri se procedeaza diferit, functie de situatie, specificul zonei, dar uneori mai dai si peste aberatii absolut legale - cum spunea dora3mira despre planul cadastral care arata altfe.
Totusi, nimeni nu e perfect - inclusiv directorii de OCPI-uri care dau tot felul de circulare interne, din diverse motive dintre care pe unul nu-l pot înghiti: incompetenta. Nashpa este ca pentru a "rezolva" asa ceva, trebuie un sef mai mare care sa fie el competent.
Exemple pot sa va dau si eu destule, atât de multe ca m-am saturat. Ceea ce spuneti voi mi se pare absolut logic si adevarat in România actuala. Este nevoie de reforme structurale profunde aici, cred.



               

advex


                  Mai gresesc si topografii, dar nici colaboratorii nostri nu sunt perfecti!

http://www.imagehost.ro/pict/2609302949cb2f1582354.jpg" alt="" border="0" align="top">


http://www.imagehost.ro/pict/2609334349cb2fd77bc90.jpg" alt="" border="0" align="top">


http://www.imagehost.ro/pict/2609350049cb3024d1411.jpg" alt="" border="0" align="top">
             
http://www.imagehost.ro/pict/2609330649cb2fb2414d9.jpg" alt="" border="0" align="top">



Nu trageti din toate pozitiile in topografi!

Modificat de advex (26-03-2009 09:30:52)


_______________________________________
http://info-topograf.blogspot.ro/" target="_blank">http://info-topograf.blogspot.ro/


               

Marian


                  John Doe a scris:Totusi, nimeni nu e perfect - inclusiv directorii de OCPI-uri care dau tot felul de circulare interne, din diverse motive dintre care pe unul nu-l pot înghiti: incompetenta
Postarea mea nu s-a vrut sa fie o critica la adresa OCPI, ba pot spune ca in felul acesta se poate stopa fenomenul de suprapunere pt. viitor. Cred ca este o solutie buna.



               

goguletz


                  ca bine zice advex

_______________________________________
http://www.topo-online.ro" target="_blank">www.topo-online.ro
http://www.firmecadastru.ro" target="_blank">www.firmecadastru.ro


               

John Doe


                  marian:
Da, asa am scris, dar nu am dat nici un nume. Nici nu am de gând. Ca se simte cineva... e treaba lui. Iar circularele astea interne ne fac noua viata si mai grea decât este.
Si ca sa nu fim chiar asa de critici: uite, de exemplu la OCPI Timisoara lucrurile merg foarte bine, sau eu cel putin sunt foarte multumit. Problemele se pun altfel, se judeca altfel si, nu stiu cum, se aplica cea mai buna solutie. Si perfect legala.
P.S. : nu lucrez acolo, nici nu am lucrari acolo; am avut.



               

ancka


                  dar eu nu inteleg un lucru: regulamentul de intocmire a documentatiei este acelasi peste tot, dar totusi nu inteleg de ce oficiile au propriile lor reguli, oare e legal? sau e normal ca fiecare director de Ocpi sa isi impuna regulile lui, poate numai de el intelese?
 http://www.3xforum.ro/img/smilies/uimit.png">


_______________________________________
"Atunci când îţi vei găsi drumul în viaţă să fii sigur că poţi merge pe acesta, şi foarte important este, ca acest drum să-ţi facă plăcere"


               

mihai


                  Colaborarea intre aceste meserii si un limbaj comun ar fi ceva super...Numai ca nu se intampla mereu. Domnu' marty macar a incercat sa inteleaga ce se intampla cu ceva ce tine de meseria asta dar afecteaza direct bussinesu dumnealui. Ceea ce e laudabil. Majoritatea arhitectilor si constructorilor cu care am colaborat dadeau din start vina pe topografi...fara sa incerce macar sa inteleaga ce faceam. Nu stiu acum daca v-ati lamurit cumva...dar oricum laudabil.


               

bad wolf


                  
John Doe a scris:

marian:
Da, asa am scris, dar nu am dat nici un nume. Nici nu am de gând. Ca se simte cineva... e treaba lui. Iar circularele astea interne ne fac noua viata si mai grea decât este.
Si ca sa nu fim chiar asa de critici: uite, de exemplu la OCPI Timisoara lucrurile merg foarte bine, sau eu cel putin sunt foarte multumit. Problemele se pun altfel, se judeca altfel si, nu stiu cum, se aplica cea mai buna solutie. Si perfect legala.
P.S. : nu lucrez acolo, nici nu am lucrari acolo; am avut.


Pentru ca directorii si inginerii sefi sunt numiti ("prin concurs de imrejurari "http://www.3xforum.ro/img/smilies/wink.png"> politic . Iar unii dintre ei sunt absolut necalificati pentru cu funcia respectiva !
Cu toata stima , dar si cu regret , in contrazic pe john doe ! La OCPI Timisoara este unul dintre primele tri balamucuri din tara !
Numai de bine !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

trepied


                  nu toti directorii si ing sefi sunt politici. iar in privinta omogenitatii cerintelor vine e-terra si va linistit pe toti.


               

bad wolf


                  
trepied a scris:

nu toti directorii si ing sefi sunt politici. iar in privinta omogenitatii cerintelor vine e-terra si va linistit pe toti.


Nu exista exceptii dle.trepied !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Marian


                  Numai directorii(si nu toti) sunt numiti pe criterii politice, NU si inginerii sefi. Cel putin asa stiu eu din informatiile pe care le detin


               

bad wolf


                  Domnilot Marian si Trepied (am observat ca folosoti mailul oficial al OCPI SIBIU) va contrazic,
-Toti directorii OCPI sunt numiti politic (toata presa prezinta targuielile psd si pdl privind impartirea functiilor de director la nivelul unitatilor descentralizate la nivel de judet ) , asa ca va rog sa nu mai negati acest lucru .
Stiu un director , care din 1997 de la infiintarea OJCGC-urilor a trecut pe la toate partidele ca sa ramana in functie .
E adevarat domnilor !
-inginerii sefi sunt intodeuna numiti ("castiga concursul "http://www.3xforum.ro/img/smilies/wink.png"> conform preferintelor directorilor.
Logiga ce mai simpla impune concluzia : ingineii sefi sunt numiti politic .
Atentie ! Vorbesc in perfecta cunostiinta de cauza !

Acum am si eu doua nedumeriri :
1). De ce nu ati contestat niciunul afirmatia privind salariul acestor persoane ??
2).De ce nu ati contestat nicunul afirmatia ca:"unii sunt total neclificati" ??
Sa auzim de bine


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !